MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Morowe powietrze nad Ostrowem i Kaliszem

Andrzej Kurzyński
Nasze miasta wciąż są zapylone, co fatalnie odbija się na zdrowiu mieszkańców.

W tym tygodniu Regionalny System Ostrzegania po raz kolejny w tym roku wydał komunikat ostrzegawczy o przekroczeniu dopuszczalnych norm pyłu zawieszonego PM10 w Kaliszu. Te bardzo drobne ziarenka mogą przeniknąć głęboko do płuc i powodować groźne choroby.

Z najnowszych danych przedstawionych przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Poznaniu wynika, że w ubiegłym roku w Kaliszu normy pyłu PM10 w powietrzu dla czasu uśredniania 24 godziny były przekroczone w sumie przez 60 dni. Najwięcej odnotowano ich w lutym - 15, marcu - 12 oraz w październiku - 11. Dla porównania w Pleszewie liczba dni w 2015 roku z przekroczeniami dopuszczanych norm pyłu PM10 wynosiła 75, a w Ostrowie Wielkopolskim aż 81. A dopuszczalna częstość przekraczania poziomu dopuszczalnego dla 24 godzin w roku kalendarzowym wynosi 35 razy...

Zarówno w Kaliszu, jak i Ostrowie Wielkopolskim przekroczenia standardów jakości powietrza występują w sezonie grzewczym. Głównym źródłem zanieczyszczenia są domowe piece opalane węglem. Na niekorzyść Kalisza przemawia też położenie miasta - znaczne różnice wysokości pomiędzy centrum a wyraźnie wyniesionymi peryferiami. Kumulacji zanieczyszczeń sprzyjają też dłuższe okresy bez opadów deszczu.

By ograniczyć zanieczyszczenie powietrza, władze Kalisza stawiają głównie na promowanie zmiany ogrzewania z węglowego na ekologiczne. Pod koniec 2015 r. podjęta została przez samorząd Kalisza decyzja o przystąpieniu do tzw. Programu Kawka. Dzięki temu kaliszanie będą mogli liczyć na wyższe dotacje za likwidację pieców węglowych i przestawienie na ekologiczne źródła ogrzewania, w tym zakup i montaż kolektorów słonecznych. Maksymalna dotacja będzie mogła wynieść nawet 8000 złotych.

Ze smogiem walczą też w Ostrowie. W ubiegłym roku w mieście przyjęto plan gospodarki niskoemisyjnej. Określa on najważniejsze działania służące ograniczeniu negatywnego wpływu na jakość powietrza. Władze miasta liczą, że dokument pozwoli też zabiegać o unijne pieniądze na ochronę środowiska.

W listopadzie ubiegłego roku Ostrowski Zakład Ciepłowniczy uruchomił za 3 miliony złotych nową instalację układu odpylania. Dzięki temu znacząco zmniejszy się ilość pyłu emitowanego w mieście do atmosfery. Nie zmienia to jednak faktu, że jest jeszcze sporo do zrobienia dla poprawy jakości powietrza.

Według danych Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju ponad 3,5 mln osób na świecie umiera rocznie z powodu zanieczyszczenia powietrza. Szacuje się, że w Polsce z tego powodu umiera około 45 tys. osób rocznie. Najbardziej narażone na drażniące działanie pyłu zawieszonego są osoby cierpiące z powodu przewlekłych chorób układu oddechowego (zwłaszcza astmy oskrzelowej), osoby z niewydolnością układu krążenia, w szczególności dzieci i starsi, a także wykonujący znaczny wysiłek fizyczny na wolnym powietrzu. Osoby podatne na zanieczyszczenia mogą odczuwać przejściowe nasilenie dolegliwości.

Co w takim razie robi się w Kaliszu, aby powietrze, którym oddychamy było czystsze? Oto główne kierunki działań Miasta Kalisza w zakresie ochrony powietrza:
I. Obniżenie emisji powierzchniowej (niskiej rozproszonej emisji komunalno-bytowej)
1. Zmiana ogrzewania z węglowego na ekologiczne
2. Zmniejszenie zapotrzebowania na ciepło poprzez termomodernizację budynków
3. Podłączenie budynków mieszkalnych do miejskiej sieci ciepłowniczej
4. Budowa gazociągów i przyłączy
5. Promowanie wykorzystania odnawialnych źródeł wśród mieszkańców
i przedsiębiorców

II. Obniżenie emisji komunikacyjnej
1. Czyszczenie ulic na mokro
2. Budowa zintegrowanego systemu zarządzania ruchem drogowym
3. Przebudowy i remonty ulic
4. Budowa nowych odcinków dróg (obwodnic wyprowadzających ruch tranzytowy z miasta)
5. Rozwój i modernizacja transportu publicznego
6. Rozwój ścieżek rowerowych i infrastruktury rowerowej
III. Obniżenie emisji punktowej
1. Zmniejszenie strat przesyłu energii poprzez modernizacje sieci cieplnej w technologii preizolowanej
IV. Ochrona powietrza w planowaniu przestrzennym
1. Stosowanie w studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta Kalisza oraz w miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego rozwiązań planistycznych uwzględniających ochronę powietrza, w tym:
budowę obwodnic wyprowadzających ruch tranzytowy z miasta Kalisza
budowę ścieżek rowerowych, które umożliwią korzystanie z alternatywnych sposobów komunikacji w mieście
ochronę terenów dolinnych w mieście przed zabudową w celu umożliwienia przewietrzania miasta i zachowania terenów biologicznie czynnych

ZiemiaKaliska.com.pl Dołącz do naszej społeczności na Facebooku!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski