MŚ w pływaniu: Srebro Radosława Kawęckiego i ósme miejsce sztafety z Kacprem Majchrzakiem!

Radosław Kawęcki już po raz kolejny przywiezie medal z wielkiej imprezy
Radosław Kawęcki już po raz kolejny przywiezie medal z wielkiej imprezy Fot. Archiwum Głosu Wlkp.
Biało-czerwoni w piątek powiększyli swój dorobek medalowy na MŚ w Kazaniu. Na drugim stopniu podium stanął grzbiecista Radosław Kawęcki.

Radosław Kawęcki wicemistrzem świata

Źródło: Foto Olimpik/x-news

Wychowanek Piasta Głogów zdobył srebrny medal w wyścigu na 200 metrów stylem grzbietowym. Zwyciężył Australijczyk Mitchell James Larkin. W eliminacjach i półfinale 24-letni zawodnik nie płynął na maksimum możliwości. Powoli się rozkręcał, ale w decydującym momencie pokazał klasę.

Kawęcki tradycyjnie rozpoczął spokojnie. Po stu metrach zajmował ósmą lokatę. 50 metrów przed metą plasował się już na piątym miejscu. Ostatnią pięćdziesiątkę szybciej od Polaka pokonał jedynie późniejszy zwycięzca.
Australijczyk uzyskał najlepszy czas podczas eliminacji i półfinałów. Najlepiej spisał się też w kluczowym wyścigu. Po 1/4 i połowie zmagań Larkin był jeszcze drugi, bo prowadził Japończyk Ryosuke Irie. Na kolejnym punkcie pomiaru czasu znajdował się już jednak na czele. Jako trzeci rywalizację ukończył reprezentant Rosji - Jewgienij Ryłow, a czwarty był wspomniany Irie. Siódmy finiszował mistrz olimpijski z Londynu, Tyler Clary.

Kawęcki wicemistrzem świata został również w 2013 r. w Barcelonie. W finale MŚ seniorów na 200 metrów stylem grzbietowym Polak brał udział po raz czwarty raz z rzędu. W 2009 roku sklasyfikowano go na siódmym miejscu, a dwa lata później - na piątym. To 22. medal dla Polski w historii MŚ na basenie 50-metrowym.

W finale 4x200 m kraulem z apetytami na piąte miejsce (taką lokatę zajęła w porannych eliminacjach) startowała nasza męska sztafeta w składzie z Kacprem Majchrzakiem (Warta Poznań). 23-latek kończył zmagania pływaków i pierwsze sto metrów przepłynął niczym torpeda. Na finiszu zabrakło mu jednak sił i ostatecznie skończył wyścig na ósmym miejscu. Triumfowali sensacyjnie Brytyjczycy przed Amerykanami.