Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na czym polega peeling kawitacyjny? Jakich efektów oczekiwać?

Porady| Materiał partnera zewnętrznego
iStock
Peeling kawitacyjny to jeden z najpopularniejszych zabiegów kosmetycznych. Dowiedz się na czym polega i jakich efektów możesz oczekiwać. Podpowiadamy też, kto powinien rozważyć ten zabieg i odpowiadamy na pytanie, czy można wykonać go w domowym zaciszu.

Peeling kawitacyjny to metoda mechanicznego złuszczania skóry wykorzystująca znane w fizyce zjawisko - kawitację. Kawitacja polega na przemianie stanu ciekłego w gazowy pod wpływem zmiany ciśnienia. Jak się to ma do zabiegu kosmetycznego? Otóż przed rozpoczęciem peelingu kawitacyjnego zwilża się skórę, na którą następuje kieruje się fale ultradźwiękowe. Pod ich wpływem zachodzi kawitacja. Cząsteczki wody gwałtownie pękają, dzięki czemu obumarłe komórki naskórka zostają rozbite i usunięte a wraz z nimi nadmiar sebum, zgromadzone w porach zanieczyszczenia oraz toksyny. Peeling kawitacyjny jest bezbolesny oraz delikatny dla skóry, dlatego poleca się go nawet osobom posiadających bardzo wrażliwą lub płytko unaczynioną cerę, dla których tradycyjne zabiegi mechanicznego złuszczania (np. dermabrazja) nie są rekomendowane.

Efekty peelingu kawitacyjnego

Już po pierwszym peelingu kawitacyjnym można zauważyć różnicę w wyglądzie skóry. Po pierwsze: jest głęboko oczyszczona. Nagromadzone w porach zanieczyszczenia oraz nadmiar sebum zostają usunięte. W rezultacie znikają zaskórniki a oczyszczone pory są mniej widoczne. Regularne wykonywanie peelingu kawitacyjnego pozwala więc skutecznie rozprawić się z niedoskonałościami typowymi dla cechy mieszanej, tłustej i trądzikowej. Usunięcie obumarłych komórek ujednolica koloryt cery oraz redukuje przebarwienia, dlatego ten zabieg szczególnie poleca się osobom borykającym się z pozbawioną blasku, przebarwioną lub typową dla palaczy poszarzałą cerą.
Emitowane przez ultradźwięki drgania pełnią również rolę delikatnego masażera, dzięki czemu usprawniają przepływ limfy, co nie tylko zmniejsza obrzęki i opuchliznę, ale także dotlenia komórki, dzięki czemu skóra wygląda zdrowo i promiennie. Efekty w postaci wyraźnego zrewitalizowania cery są widoczne po pierwszym zabiegu; jednak w przypadku rozległych przebarwień lub licznych niedoskonałości warto wykonać serię zabiegów.

Czy peeling kawitacyjny jest dla każdego?

Istnieje kilka bezwzględnych przeciwwskazań do wykonania peelingu kawitacyjnego. Kobiety spodziewające się dziecka powinny odłożyć w czasie zabieg, ponieważ zarówno ciąża, jak i laktacja są przeciwwskazaniem do jego wykonania. Również zakażenie i stany zapalne skóry na jakiś czas uniemożliwiają poddanie się zabiegowi. Osoby borykające się z niewydolnością krążenia, chorobami tarczycy, posiadające rozrusznik serca, metalowe implanty oraz noszące stały aparat ortodontyczny także nie mogą z niego skorzystać. Podobnie jak osoby chore na padaczkę, osteoporozę, zakrzepicę oraz raka. W przypadku cery bardzo płytko unaczynionej i/lub skłonnej do podrażnień chęć poddania się peelingowi kawitacyjnemu powinna zostać skonsultowana z dermatologiem.

Warto pamiętać, że przez kilka tygodni po peelingu kawitacyjnym możliwości obronne skóry są słabsze. Z tego względu odradza się przeprowadzanie zabiegu w okresie dużego nasłonecznienia (wiosna, lato). Po wykonaniu zabiegu należy pamiętać o codziennym stosowaniu kosmetyku z filtrem UV. Nawiasem mówiąc, kosmetyków przeciwsłonecznych powinno używać się przez cały rok – nie tylko po złuszczających zabiegach.

Peeling kawitacyjny w domu?

Jeszcze kilka lat temu peeling kawitacyjny można było wykonać tylko w salonie kosmetycznym. Obecnie coraz modniejsze są urządzenia do domowej kawitacji, które wizualnie przypominają nieco większy, zakończony specjalną szpatułką termometr. Są bardzo proste, wręcz intuicyjne w użyciu, ponieważ wystarczy po zwilżeniu twarzy (najlepiej wodą lub bezalkoholowym tonikiem) płynnie przesuwać głowicę po skórze pod kątem 45 stopni. Co jakiś czas należy zwilżać szpatułkę wodą (powinna być stale lekko wilgotna) oraz wycierać wacikiem zbierające się zanieczyszczenia. Domowy peeling kawitacyjny twarzy powinien trwać maksymalnie kwadrans, po którego upływie należy dokładnie wytrzeć skórę i nałożyć bogate w składniki aktywne kosmetyki, np. esencję, serum lub krem. Jest to o tyle ważne, że bezpośrednio po złuszczających zabiegach znacznie zwiększają się możliwości absorpcyjne skóry, dzięki czemu w 100 proc. korzysta ona z właściwości kosmetyków.

Koszt zakupu domowego aparatu do peelingu kawitacyjnego jest uzależniony od producenta oraz dodatkowych funkcji urządzenia, ale zwykle trzeba liczyć się z wydatkiem wynoszącym kilkaset złotych. Najprostsze aparaty kosztują tyle co zabieg w gabinecie (ok. 100 złotych), ale można też znaleźć domowe urządzenia do kawitacji zaprojektowane z myślą o naprawdę wymagających kobietach. Ceny urządzeń premium zaczynają się od tysiąca złotych.

Peeling kawitacyjny jest jednym z najczęściej wybieranych zabiegów upiększających. Jest jednocześnie i skuteczny, i delikatny, dlatego powinien zainteresować wszystkie osoby, które z różnych przyczyn nie przepadają lub nie mogą poddawać się bardziej inwazyjnym zabiegom.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

MECZ Z PERSPEKTYWY PSA. Wizyta psów z Fundacji Labrador

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski