Radosław PatroniakZaktualizowano
Tym razem Tor Poznań został opanowany nie przez ryczące rumaki, a przez biegaczy i kolarzy Fot. Archiwum Przemysława Walewskiego
Duathloniści i biegacze mieli znakomite warunki do łamania rekordów życiowych! Łagodne zakręty, długie proste i równa jak stół nawierzchnia, to warunki rzadko spotykane na zawodach ulicznych. To zawody w oryginalnym miejscu i formacie, które przyciągają miłośników sportowych wrażeń. Najszybszy na 23. km trasie duathlonu został po raz czwarty Robert Czysz (50:16) z Poznania, a biegaczem na atestowanej trasie 5 km Paweł Pszczółkowski (16:27) z Olsztyna. Mistrzem Wielkopolski Służb Mundurowych w duathlonie został reprezentant Policji Michał Binkowski z Rokietnicy (54:39).

Wśród kobiet startujących w 5. Duathlon Tor Poznań zwyciężyła Urszula Kafarska z Obornik, a najszybsza w 5. Biegu Formuła 1 Tor Poznań została Monika Brzozowska z Krzepic (18:08). Słoneczna pogoda i temperatura ok. 11 stopni Celsjusza na starcie sprzyjała dobremu tempu już od pierwszych metrów zawodów. Zwycięzca poprzednich trzech edycji duathlonu Robert Czysz prowadził zdecydowanie już od pierwszego etapu, przebiegając 5 km w czasie 16:41 tuż za zwycięzcą Biegu Formuła 1 Pawłem Pszczółkowskim. Wśród biegaczy na drugiejh pozycji uplasował się Marcin Stokowski z Pobiedzisk (16:54), wyprzedzając Adriana Zeidlera z Kurowa (17:03). Wśród biegaczek za zwyciężczynią Moniką Brzozowską finiszowały Weronika Hedzielska z Golęczewa (18:52) i Hanna Jaraszkiewicz z Poznania (19:19).

Dutahloniści po 5-kilometrowym etapie biegowym mieli do pokonania 16 km trasy kolarskiej. Najlepszy czas uzyskał Marcin Tomczak z Poznania (23:21). Robert Czysz utrzymał jednak przewagę z pierwszego etapu nad goniącym go Robertem Filipiakiem z Łodzi i jako pierwszy wyruszył na ostatni 2-kilometrowy odcinek biegowy, który pokonał w czasie 6:41. Ostatecznie Robert Czysz finiszował na pierwszym miejscu w czasie 50:16, wyprzedzając Roberta Filipiaka (50:57) i Marcina Tomczaka (51:01).

Także kategoria kobiet w duathlonie miała już od pierwszego etapu liderka. Urszula Kafarska pierwszy etap biegowy 5 km pokonała w 19:37, kolarski w 25:50 i finiszowe 2 km w 7:39. Na mecie uzyskała czas 55:44, wyprzedzając Katarzynę Stroińską z Obornik (01:02:58) i Alinę Licznierską z Plewisk (01:03:48).

W rozegranych po raz pierwszy Mistrzostwach Wielkopolski Służb Mundurowych w duathlonie zwyciężył reprezentant Policji Michał Binkowski (54:39), przed reprezentantami Polskich Sił Zbrojnych Robertem Szombierskim (58:20) z Lubuska i Mariuszem Kurlapskim (1:01:42) ze Świdwina.

- Duathlon był niegdyś popularniejszy w Polsce od triathlonu. W ostatnich latach widać, że moda na duathlon powraca. To swoisty złoty środek. Biegacze mogą urozmaicić swoje treningi o kolarstwo, a dla początkujących triathlonistów jest to znakomite przygotowanie. ", mówi Przemek Walewski, pomysłodawca i dyrektor zawodów. - Imprezie przyklasnęły władze Automobilklubu Wielkopolski, które wspierają tę oryginalną inicjatywę. Zawody wpisały się w harmonogram Tor Poznań Track Day. To jedyny tego rodzaju wyścig na samochodowym torze wyścigowym. Organizatorzy i uczestnicy pamiętali, że rok temu był z nami śp. Robert Werle, prezes Automobiklubu Wielkopolski, miłośnik i mecenas sportu …

Chcesz skontaktować się z autorem informacji? r.patroniak@glos.com

polecane: Łukasz Fabiański: Mam nadzieję, że najlepsze przede mną

Materiał oryginalny: Na Torze Poznań rywalizowali duathloniści i biegacze. Po raz czwarty triumfował Robert Czysz z Poznania - Głos Wielkopolski