Nagroda specjalna Access City Award dla Poznania za wsparcie mieszkańców w czasie pandemii COVID-19

Bogna Kisiel
Bogna Kisiel
Jurorzy zwrócili uwagę, że informacje o przebiegu pandemii w Poznaniu transmitowane przez portale społecznościowe są zawsze tłumaczone na język migowy. Kapituła zwróciła uwagę na takie autorskie inicjatywy Poznania, jak "Telefon Porad Cyfrowych", "Maseczka Seniorro", "Zakupy dla Seniora" czy "Telefon Serdeczności".
Jurorzy zwrócili uwagę, że informacje o przebiegu pandemii w Poznaniu transmitowane przez portale społecznościowe są zawsze tłumaczone na język migowy. Kapituła zwróciła uwagę na takie autorskie inicjatywy Poznania, jak "Telefon Porad Cyfrowych", "Maseczka Seniorro", "Zakupy dla Seniora" czy "Telefon Serdeczności". Robert Woźniak
Udostępnij:
Poznań został laureatem prestiżowego konkursu Access City Award. Komisja Europejska przyznała stolicy Wielkopolski nagrodę specjalną za pomoc seniorom, osobom samotnym i z niepełnosprawnościami, szczególnie za wsparcie poznanianek i poznaniaków w czasie pandemii koronawirusa.

Zwycięzców konkursu Access City Award ogłoszono podczas gali online, która odbyła się 1 grudnia.

- Sędziowie byli pod wrażeniem wszystkich zgłoszeń. Ale jedno miasto wyróżniało się zdecydowanie - to tegoroczny zdobywca nagrody specjalnej za dostępność usług publicznych w czasie pandemii: Poznań – powiedziała podczas ogłoszenia werdyktu komisarz Helena Dali. - Gratuluję! Zasługujecie na tę nagrodę, bo jesteście prawdziwym przykładem dostępności dla każdego w Unii Europejskiej.

Jak Poznań wspiera mieszkańców w czasie pandemii?

Czym Poznań zasłużył sobie na to wyróżnienie? Jurorzy zwrócili uwagę, że informacje o przebiegu pandemii w Poznaniu transmitowane przez portale społecznościowe są zawsze tłumaczone na język migowy. Kapituła zwróciła uwagę na takie autorskie inicjatywy Poznania, jak "Telefon Porad Cyfrowych", "Maseczka Seniorro", "Zakupy dla Seniora" czy "Telefon Serdeczności".

Czytaj też: Poznańscy seniorzy mogą zainstalować na swoich telefonach bezpłatną aplikację. Będą powiadamiani o wydarzeniach organizowanych przez CIS

W czasie pandemii załatwianie wielu spraw, w tym korzystanie z usług medycznych, a także kontakt z bliskimi najczęściej odbywa się online. Seniorzy, którzy mają problem np. z instalacją oprogramowania czy pobraniem potrzebnej aplikacji mogą skorzystać z Telefonu Porad Cyfrowych.

W ramach projektu "Maseczka Seniorro" poznańscy seniorzy szyli maseczki ochronne dla swoich rówieśników. Chcąc chronić najstarszych mieszkańców przed wychodzeniem z domów, którzy znajdują się w grupie ryzyka, cały czas prowadzone akcje „Zakupy dla seniora” oraz „Zakupy bez barier”. Wolontariusze miejscy i Caritasu robią im zakupy i dostarczają je bezpłatnie do mieszkań.

Izolacja negatywnie wpływa na kondycję nas wszystkich, szczególnie doskwiera starszym osobom. Jeśli ktoś czuje potrzebę rozmowy, podzielenia się swoimi obawami i problemami, może zadzwonić na numer Telefonu Serdeczności.

- Dostępne miasta to takie, w których osoby z niepełnosprawnościami mogą żyć samodzielnie i spontanicznie: iść do szkoły czy pracy, być niezależnymi i spotykać się z przyjaciółmi. Miasta, z których usług i programów mogą skorzystać wszyscy - podkreśla Helena Dali, komisarz ds. równości Komisji Europejskiej.

Poznań najlepszy w gronie 50 kandydatów

W tym roku na konkurs Acces City Award wpłynęło 50 zgłoszeń. Spośród nich wybrano sześć miast, które trafiły do ścisłego finału. To Bremerhaven (Niemcy), Florencja (Włochy), Jönköping (Szwecja), Komotini (Grecja), oraz Poznań i Gdynia. Nagrodę Acces City Award 2021 otrzymało szwedzkie miasto Jönköping, drugie miejsce zajęło Bremerhaven (Niemcy), a trzecie – Gdynia. Poznań został wyróżniony nagrodą specjalną za za dostępność usług publicznych w czasie pandemii.

Sprawdź również: Poznań: Grażyna Hyla ze statuetką Starego Marycha i tytułem Najlepszy Przyjaciel Seniorów

Natomiast nagrodami specjalnymi zostały wyróżnione trzy miasta: greckie Komotini (za dostępność jako szansę dla całego miasta), Florencja (za budowanie środowiska sprzyjającego dostępności) oraz Poznań ( za dostępność usług publicznych w czasie pandemii).

- Od samego początku pandemii wiedzieliśmy, że musimy wspierać naszych mieszkańców. Szczególną uwagę zwróciliśmy na seniorów i osoby z niepełnosprawnościami - czyli na osoby w grupie wysokiego ryzyka – mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. - Zależało nam na tym, by mogli skorzystać z usług publicznych dopasowanych do potrzeb życia codziennego, nie rezygnując z zasad bezpieczeństwa.

FAQ - problemy finansowe i mieszkaniowe przez COVID-19

Odpowiedzi na pytania dotyczące umowy najmu, egzekucji komorniczej, wakacji kredytowych i dopłat do czynszu.

Czy komornik ściąga długi w czasie pandemii?

Tak. W czasie zagrożenia epidemicznego komornicy pracują na normalnych zasadach, a więc mogą także prowadzić postępowanie egzekucyjne. W praktyce jednak w czasie pandemii często zdarzają się opóźnienia w pracy kancelarii komorniczych. Warto pamiętać, że pieniędzy z niektórych źródeł, m.in. pochodzących z tarczy antykryzysowej i programu Rodzina 500+, komornik nie może zająć.

Czy w czasie pandemii komornik może dokonać eksmisji z mieszkania lub domu?

Nie. W okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii ogłoszonego z powodu COVID-19 eksmisje z lokali mieszkalnych są wstrzymane. Nie dotyczy to jednak orzeczeń wydanych na podstawie art. 11 ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie – domowników stosujących przemoc wobec członków rodziny nadal można eksmitować.

Czy w związku z zagrożeniem koronawirusem mogę odmówić wpuszczenia komornika do domu?

Nie. Komornik, tak samo jak przed pandemią, ma prawo wejść do mieszkania dłużnika, przeszukać lokal oraz domowników itp. Powinien jednak stosować się do przepisów sanitarnych (m.in. mieć maseczkę). Uprawnienia komornika można sprawdzić w Kodeksie postępowania cywilnego.

Czy w czasie pandemii koronawirusa SARS-CoV-2 właściciel mieszkania może wypowiedzieć umowę najmu?

Tak. Obecnie obowiązują standardowe zasady dotyczące najmu, a więc i wypowiadania umów. Ustawowa ochrona najemców, która sprawiała, że właściciel nie mógł wypowiedzieć umowy najmu, obowiązywała tylko od marca do końca czerwca 2020 r.

Czy w czasie pandemii może mi zostać odcięty gaz, energia albo ciepło, jeśli zalegam z płatnościami?

Tak. Ustawowa ochrona przed odcięciem tych mediów obowiązywała tylko przez 6 miesięcy od marca 2020 r. Zakład musi jednak zawsze powiadomić pisemnie o zamiarze odcięcia mediów – dłużnik ma wówczas 14 dni od daty otrzymania pisma na uregulowanie należności.

Czy właściciel mieszkania może wypowiedzieć umowę najmu, jeśli zarażę się koronawirusem albo zachoruję na COVID-19?

Nie. Właściciel mieszkania ma prawo wypowiedzieć umowę najmu tylko z powodów określonych w Ustawie o ochronie praw lokatorów i Kodeksie cywilnym. Chodzi m.in. o sytuacje, gdy najemca używa lokalu w sposób sprzeczny z umową, niszczy go, rażąco zakłóca porządek domowy, zalega z płatnościami za minimum trzy okresy rozliczeniowe albo podnajął komuś mieszkanie bez zgody właściciela. Właściciel może wówczas wypowiedzieć umowę, ale musi to zrobić w formie pisemnej, podając przyczynę wypowiedzenia. Ma także obowiązek zachować określony w umowie lub w przepisach prawa termin wypowiedzenia.

Jeżeli w umowie najmu zawarte są zapisy sprzeczne z Kodeksem cywilnym lub ustawą – np. dopuszczające wypowiedzenie umowy w związku z zarażeniem koronawirusem – to takie zapisy są nieważne. W razie wątpliwości należy skontaktować się z prawnikiem.

Czy w czasie pandemii właściciel mieszkania może podnieść czynsz najmu?

Tak. Ustawowa ochrona przed podwyżkami czynszu obowiązywała jedynie od marca do końca czerwca 2020 r. Czynsz może być podnoszony i obniżany na normalnych zasadach, określonych w Ustawie o ochronie lokatorów.

Czy mogę otrzymać dopłaty do czynszu i w jakiej wysokości?

Jeszcze nie jest to możliwe – wciąż nie zostały uchwalone odpowiednie przepisy.

Gdy dopłaty do czynszu zostaną uruchomione, będą przysługiwały najemcom lub podnajemcom mieszkań na okres maksymalnie 6 miesięcy. Będą przyznawane wraz z dodatkiem mieszkaniowym, a łączna przyznana kwota może pokryć maksymalnie 75 proc. czynszu (a zarazem nie może być wyższa niż 1500 zł miesięcznie). Chcąc otrzymać dopłaty, trzeba będzie do 31 marca 2021 r. złożyć w urzędzie wniosek o przyznanie dodatku mieszkaniowego powiększonego o dopłaty do czynszu. Należy spełniać następujące kryteria:

  • średni miesięczny dochód na osobę w ciągu 3 miesięcy poprzedzających złożenie wniosku nie przekraczał 1500 zł (lub 2100 zł dla osób samotnych),
  • dochód ten był o co najmniej 25 proc. niższy niż w roku 2019,
  • wnioskodawca był najemcą lub podnajemcą mieszkania przed 14 marca 2020 r. (może być inne mieszkanie niż wynajmowane obecnie),
  • powierzchnia wynajmowanego lokalu przypadająca na osobę nie przekracza ustawowego kryterium (więcej informacji pod tym linkiem).

O dodatek mieszkaniowy z dopłatą można się będzie ubiegać także na pokrycie opłat za okres ubiegły, ale nie wcześniejszy niż od 1 kwietnia 2020 r.

Czy wciąż mogę skorzystać z wakacji kredytowych?

Tak. Ustawowe wakacje kredytowe są dostępne dla każdego, kto po 13 marca 2020 r. stracił pracę albo inne główne źródło dochodu. Wakacje mogą trwać od 1 do 3 miesięcy (decyduje kredytobiorca). W tym czasie nie spłaca się rat, a bank nie może naliczać żadnych opłat ani odsetek (nie dotyczy składek ubezpieczeniowych).

Można zawiesić spłatę jednego kredytu hipotecznego, jednego konsumenckiego (w tym pożyczki) oraz jednego kredytu innego typu – dotyczy to jednak tylko kredytów zawartych przed 13 marca 2020 r., dla których termin zakończenia okresu kredytowania przypada nie wcześniej niż po upływie 6 miesięcy od tej daty.

Z ustawowych wakacji kredytowych mogą skorzystać także osoby, które już skorzystały z wakacji kredytowych oferowanych przez bank (tzw. bankowe wakacje kredytowe, oferowane na innych zasadach i w wielu bankach wciąż dostępne). Składając w banku wniosek o wakacje, należy wyraźnie zaznaczyć, o który typ wakacji chodzi.

Zobacz też:

Poznań rozszerza pakiet usług dla seniorów.Z czego za darmo mogą skorzystać seniorzy w Poznaniu? Sprawdź --->

Poznań: Od kwietnia seniorzy będą mogli za darmo obejrzeć sp...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Głos Wielkopolski
Dodaj ogłoszenie