Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Narzeczona Para: Zakochani! Zgłaszajcie się do zabawy i wygrywajcie

Magdalena Baranowska-Szczepańska
Rozpoczynamy nową edycję naszego plebiscytu „Narzeczona Para”. Od dziś czekamy na zgłoszenia! Bogumiła Zboralska-Słupińska, psycholog, tłumaczy, dlaczego warto brać dziś śluby i składać przysięgi.

Rozpoczynamy kolejną edycję plebiscytu „Narzeczona Para”. Czekamy na zgłoszenia zakochanych, którzy w 2016 r. planują ślub.

W styczniu 2015 roku plebiscyt wgrała Sylwia Tasarek i Damian Górski. Drugie miejsce przypadło Annie Kora-lewskiej i Konradowi Wojewodzicowi. Na miejscu trzecim znalazła się para: Marzena Łączna i Maciej Henschke. W plebiscycie „Narzeczona Para 2015 r.” uczestniczyło 16 par. Na wszystkie internauci oddali 74830 głosów. Zwycięzcy otrzymali nagrody, które pomogły im w organizacji ślubu i odciążyły weselny budżet (suknia ślubna, sesja fotograficzna, usługi kosmetyczne).

ZGŁOŚ SWÓJ UDZIAŁ W NASZYM PLEBISCYCIE!

Od dziś czekamy na zgłoszenia narzeczonych, którzy chcą wziąć udział w zabawie i zdobyć cenne nagrody. Oprócz zdjęcia pary zgłoszenie musi zawierać dane osobowe, numery telefonów oraz kilka zdań dotyczących m.in. okoliczności poznania i datę planowanego ślubu. Zgłoszenia par prosimy przysyłać na adres: [email protected]. Szczegóły uzyskać można pod numerem telefonu 61 860 60 07. Głosowanie na zakochanych rozpocznie się już niebawem. Będzie można włączyć do zabawy rodzinę, znajomych i przyjaciół. Liczyć się będzie każdy głos!

Bez papierka bywa łatwiej
Z danych wynika, że co 4 wielkopolskie małżeństwo kończy się rozwodem. - Czy wolny związek czy sformalizowany, żaden nie daje gwarancji na związek udany. Można tylko mówić o pewnym prawdopodobieństwie, o mniejszej czy większej szansie na udany związek - mówi Bogumiła Zboralska-Słupińska, psycholog i terapeuta.

Już dawno minęły czasy, gdy do ślubu zmuszano lub go zakazywano. Teraz decyzja o małżeństwie należy do partnerów. Ale okazuje się, że obecnie wiele młodych osób decyduje się na życie w nieformalnych związkach.

ZGŁOŚ SWÓJ UDZIAŁ W NASZYM PLEBISCYCIE!

Socjologowie mówią wprost, że pary, które nie chcą iść do urzędu lub kościoła, robią to z wielu powodów. Bez tzw. papierka łatwiej jest się rozstać, łatwiej jest także o miejsce w żłobku czy przedszkolu. A banki mają świetne oferty kredytowe dla osób, które nie są małżeństwem, ale pozostają w związku.

Tak więc kwestia wspólnego kredytu na mieszkanie też nie jest problemem.
Moc wypowiedzianych słów i podpisów
Bogumiła Zboralska-Słupińska mówi jednak, że podpisany dokument, wypowiedziana przysięga na głos w obecności świadków mają moc. Psychologowie widzą i cenią sobie siłę różnego rodzaju kontraktów podpisywanych z pacjentami.

- Przy każdym planowaniu, nawet tak banalnym jak np. diety odchudzającej proponuje się, by ten plan napisać i podpisać, a potem mówić o nim głośno sobie i innym, to podnosi jego skuteczność, zwiększa szanse na realizację - tłumaczy B. Zboralska-Słupińska i dodaje, że związki nieformalne nastawione są na teraźniejszość. - Liczy się „tu i teraz”, na tym polega ich atrakcyjność. Związki formalne nastawione są na przyszłość‚ trwałość. Złożenie przysięgi w urzędzie czy w kościele zobowiązuje męża i żonę do tego, by o ten związek dbać.

ZGŁOŚ SWÓJ UDZIAŁ W NASZYM PLEBISCYCIE!

Psycholog przekonuje, że oczywiście w każdym związku się rozwijamy, ale w tym formalnym szybciej, bardziej zdecydowanie.

- Idziemy jakby większymi krokami, nie rozglądamy się na boki, nie zastanawiamy się, czy warto, bo tę decyzję już podjęliśmy i powiedzieliśmy ją przy świadkach na głos - mówi Zboralska- Słupińska. - Każdy związek zwiększa także pewność siebie, ale ten formalny, dając dłuższą perspektywę, zwiększa poczucie odpowiedzialności, a to wbrew obawom młodych ludzie dodaje siły i energii.

Ślub tam, gdzie tylko sięga wyobraźnia
Jeszcze niedawno ślub na plaży, w ogrodzie czy w ulubionym muzeum mogliśmy oglądać tylko w filmach. Od 1 marca jednak weszły w życie przepisy, które umożliwiają spełniać marzenia o ślubie w nietypowych miejscach. Taka „przyjemność” kosztuje nieco więcej niż zwykły ślub w urzędzie (1000 zł), ale chętnych nie brakuje.

Przyszli małżonkowie muszą osobiście zgłosić się do urzędu. Nie muszą natomiast wypełniać żadnych specjalnych wniosków, jedynie zadeklarować chęć zawarcia małżeństwa poza urzędem i wskazać miejsce ślubu.

ZGŁOŚ SWÓJ UDZIAŁ W NASZYM PLEBISCYCIE!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski