18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nasz przewodnik po Nocy Muzeów

Jacek Sobczyński
Zapewne i tym razem Noc Muzeów okaże się sukcesem
Zapewne i tym razem Noc Muzeów okaże się sukcesem S. Siewior
Koniec z bezproduktywnym spędzaniem sobotniego wieczoru przed telewizorem! Po raz siódmy Poznań zostanie opanowany przez spacerowiczów, spieszących od wystawy do wystawy. Myli się jednak, i to trzykrotnie, ten, który cykl dzisiejszych, kulturalnych wydarzeń odbierze tylko jako zwiedzanie poznańskich ekspozycji.

Po pierwsze - Noc Muzeów odbędzie się również w innych miastach Wielkopolski. Miłośnicy kultury będą mogli dzisiejszego wieczora odwiedzić m.in. muzea w Gnieźnie, Lesznie czy Wągrowcu.

Po drugie, nie musimy ograniczać się tylko do oglądania wystaw. Podczas Nocy oprócz podziwiania dzieł sztuki będziemy mogli wybrać się m.in. na koncert, film lub warsztaty artystyczne. I wreszcie po trzecie, same placówki kulturalne sprawią nam dziś niejedną niespodziankę.

Najlepszym przykładem jest Biblioteka Raczyńskich, która tuż po godzinie 23 zmieni się w wielki, pulsujący światłami ekran. Nie zabraknie też atrakcji, przygotowanych specjalnie dla dzieci. Tradycyjnie, wszystkie wydarzenia wchodzące w skład imprezy są bezpłatne.

W związku z Nocą Muzeów nasza redakcja przygotowała dość nietypowy przewodnik - bo skierowany do trzech grup zainteresowanych. Zaproponowaliśmy w nim trasy dla rodziców z dziećmi, sympatyków historii oraz "widzów alternatywnych", którzy w zakamarkach skarbnic sztuki poszukują także wrażeń filmowych czy muzycznych. Mamy nadzieję, że przyda się on podczas dzisiejszego, bardzo kulturalnego spaceru.

Trasa rodzinna (zielona)
Wędrówkę proponujemy rozpocząć przechadzkę od Galerii Malarstwa i Rzeźby (Muzeum Narodowe, al. Marcinkowskiego 9), gdzie o godzinie 17.15 rozpoczną się warsztaty plastyczne "Różne oblicza Mona Lisy", a zaraz po nich o godzinie 19 teatrzyk kukiełkowy. Równie dobrze jednak możemy wystartować o godzinie 17 z Muzeum Etnograficznego (ul. Grobla 25 - wejście od ul. Mostowej 7), gdzie będą miały miejsce zajęcia plastyczne dla dzieci zatytułowane "Afrykańskie malowanie twarzy". Dla małych pasjonatów fotografii Galeria Miejska "Arsenał" (Stary Rynek 3) od godziny 18, przygotowała pokaz aparatu Camera obscura. Widzowie będą mogli też uczestniczyć w procesie wykonywania zdjęć. Zaraz obok, w Wielkopolskim Muzeum Wojskowym (Stary Rynek 9), o godzinie 18.30 i 19.30, będzie okazja do sprawdzenia swoich sił w konkursie wędkarskim, czy też wiązania węzłów marynarskich. Odpocząć można będzie w Muzeum Instrumentów Muzycznych (Stary Rynek 45/47), gdzie o godzinie 18.30 odbędzie się dobranocka dla dzieci "Muzyczne przytulanki". Warto także skorzystać z oferty Muzeum Komunikacji Miejskiej MPK Poznań (ul. Głogowska 131/133). Nie trzeba jechać własnym autem: o godzinie 19 i 21 z przystanku przy ul. Towarowej wyruszy specjalnie oznaczony tramwaj do Muzeum Komunikacji.

Trasa historyczna (niebieska)
Miłośnicy historii powinni rozpocząć podróż po muzealnym Poznaniu około godziny 17 w Muzeum Bambrów Poznańskich (ul. Mostowa 7). Rozpoczną się tam prezentacje tradycyjnych strojów bamberskich. Kolejnym przystankiem może być Muzeum Narodowe (al. Marcinkowskiego 9), gdzie o godzinie 18 w Galerii Sztuki Polskiej XVI-XVIII wieku przyjrzymy się kolejnym strojom - tyle, że XVII-wiecznym. O godzinie 19 przenosimy się do Muzeum Literackim Henryka Sienkiewicza (Stary Rynek 84) gdzie rozpocznie się spotkanie z wnukiem twórcy Trylogii, Juliuszem Sienkiewiczem. Rozmowa dotyczyć będzie rodzinnego kręgu naszego noblisty. Półtorej godziny później w położonym po drugiej stronie Rynku Muzeum Instrumentów Muzycznych (Stary Rynek 45/47) będziemy mogli posłuchać wykładu "Wirtualny klawikord", wzbogaconego pokazami 3D. Po zakończeniu wykładu będzie trochę czasu, by przenieść się spod Ratusza na Ostrów Tumski, gdzie o godzinie 22.30 w Muzeum Archidiecezjalnym przewodnik oprowadzi nas po obiektach z tamtejszego zbioru. Zmotoryzowani widzowie mogą udać się też na ul. Rolną 45a do poznańskiego oddziału IPN. Od godziny 17 do 1 w nocy wystawione tam będą czyste formularze archiwalnych teczek, kartoteki oraz księgi więzienne.

Trasa dla poszukujących (czerwona)
Swoją wycieczkę mogą na dziś zaplanować nawet ci, którzy na co dzień ponad wizyty w muzeach przedkładają kino lub koncerty. Spacer rozpoczynamy od Muzeum Historii Miasta Poznania (Ratusz, Stary Rynek). Tam o godzinie 18 obejrzymy cykl filmów, o stolicy Wielkopolski w XX-leciu międzywojennym z muzyką graną na żywo. Godzinę później w Muzeum - Pracowni Józefa Ignacego Kraszewskiego (ul. Wroniecka 14) rozpocznie się koncert Jacka Kowalskiego, specjalisty od interpretacji starofrancuskich pieśni. Kolejną gratką dla kinomanów będzie seans w Sali Kameralnej Zamku (ul. św.Marcin 80/82). Tam o godzinie 20 obejrzymy film "Gabinet doktora Caligari" z 1919 roku, do którego muzykę zagra na żywo grupa Snowman. Z Zamku proponujemy powrót w stronę Starego Rynku z przystankiem przed Muzeum Narodowym (al. Marcinkowskiego 9). Uwagę przyciągnie tam przyczepa, w której obejrzymy film Rafała Jakubowicza... "Przyczepa". Około 22 w Muzeum Archeologicznym (Pałac Górków, ul. Wodna 27) będziemy mogli podziwiać pokaz ognia, zorganizowany przez grupę Doll In Art. Wydarzeniem będzie akcja multimedialna "Animizacja Nowa". Od godziny 23 co 30 minut fasadę Biblioteki Raczyńskich (plac Wolności) rozświetli animowany film muzyczny Arkadiusza Nowakowskiego oraz Patryka Kraśniewskiego.

Wydarzenia Nocy Muzeów w Wielkopolsce

Gniezno: Muzeum Początków Państwa Polskiego (ul. Kostrzewskiego 1)
Cyrkowe akcje Teatru Na Walizkach (godz. 20, 21, 22), satyryczne pokazy Tomasza Brody (godz. 20.30, 21.30).

Gołuchów: Zamek / Muzeum Leśnictwa Ośrodka Kultury Leśnej
Wykłady, dotyczące tajemnic rodów Czartoryskich i Działyńskich oraz arcydzieł sztuki portretowej, możliwość zwiedzenia powozowni

Konin: Muzeum Okręgowe (ul. Muzealna 6)

Pokazy etnograficzne, koncerty zespołu muzyki dawnej Semibrevis (godz. 19, 21), wystawa malarstwa polskiego XIX i XX wieku.

Lednica, Muzeum Pierwszych Piastów (Dziekanowice 32, Lednogóra)
Spektakl edukacyjny - interpretacja "Starej baśni" wg. Andrzeja Pieczyńskiego (od godz. 17), koncert Jacka Kowalskiego i Klubu św.Ludwika (godz.22)

Leszno, Muzeum Okręgowe (pl. Metziga 17)
Wystawa starych aparatów fotograficznych i zdjęć (godz. 18-24), prezentacja szkicu Jana Matejki "Święty Stanisław" (godz. 20)

Leszno, Galeria Sztuki Muzeum Okręgowego (ul. Narutowicza 31)
Wystawa XX Jubileuszowego Konkursu Plastyczno-Fotograficznego ,,Pejzaż Wielkopolski - EKO 2009'' (godz. 19.30)

Piła, Muzeum Okręgowe (ul. Browarna 7)
Wystawy, wykłady, bicie okolicznościowych monet

Śmiełów, Muzeum im. Adama Mickiewicza
Prezentacja multimedialna Macieja Rydla: "Polskie dwory - polska tożsamość. Raport o polskich dworach" (godz. 18, 20.30).

Śrem, Muzeum Śremskie (ul. Mickiewicza 89)
Wystawa "Wyszło z użycia za naszego życia".

Wągrowiec, Muzeum Regionalne (ul. Opacka 15)
Wystawa "W świecie lalek" (godz. 20), warsztaty lalkarskie z aktorami Teatru Pinezka (godz. 20.30, 22)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski