Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nasze Dobre Wielkopolskie: Wspierajmy regionalną gospodarkę

Anastazja Bezduszna
Tulipan Bogdana Królika - Jolanta Kwaśniewska dostał Złoty Znak Jakości „Głosu Wielkopolskiego” w 2014 roku. Chrzypski ogrodnik w swoim gospodarstwie ma około 450 odmian tulipanów.
Tulipan Bogdana Królika - Jolanta Kwaśniewska dostał Złoty Znak Jakości „Głosu Wielkopolskiego” w 2014 roku. Chrzypski ogrodnik w swoim gospodarstwie ma około 450 odmian tulipanów. Grzegorz Dembiński
Wielkopolskie produkty podbijają nie tylko nasz rodzimy rynek. Bywa, że większym uznaniem cieszą się zagranicą. Dlatego zachęcamy by wspierać regionalne marki poprzez takie akcje, jak plebiscyt Nasze Dobre Wielkopolskie Głosu Wielkopolskiego.

Jak podaje Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego, nasz region odznacza się liczącym się udziałem w produkcji krajowej w wielu dziedzinach przemysłu. Z Wielkopolski pochodzi między innymi 28 procent produkcji napojów, 23 procent produkcji wyrobów tekstylnych, 22 procent produkcji urządzeń elektrycznych. Na tym nie koniec. Jesteśmy także liczącym się producentem mebli, odzieży i artykułów spożywczych. Jakie one są? Pokaże plebiscyt „Głosu Wielkopolskiego”.

W ramach plebiscytu „Nasze Dobre Wielkopolskie” będziemy prezentować lokalnych producentów. To już jego trzecia edycja. W poprzedniej edycji plebiscytu czytelnicy oddali ponad 151 tys. głosów na 26 produktów.

Wielkopolskie produkty podbijają nie tylko nasz rodzimy rynek. Bywa, że większym uznaniem cieszą się zagranicą. Dlatego zachęcamy by wspierać regionalne marki poprzez takie akcje, jak plebiscyt Nasze Dobre Wielkopolskie Głosu Wielkopolskiego

Plebiscyt ma na celu nie tylko pokazanie i wypromowanie regionalnej produkcji, ale też pomoc firmom w poznaniu zdania konsumentów reprezentowanych przez naszych czytelników. Wielkopolanie znani są nie tylko z solidności i doskonałego rzemiosła, ale i z tego, że są bardzo wymagającymi klientami. Nie bez kozery producenci z innych regionów mawiają, że jeśli uda się zdobyć wielkopolski rynek, to powiedzie się już na każdym innym.

Znak Jakości „Nasze Dobre Wielkopolskie”

Znaki jakości identyfikujące produkty sprzyjają ich promocji na rynku krajowym i zagranicznym. Wiele wyrobów, znanych tylko lokalnie, dzięki nim zyskało uznanie także w innych rejonach.

Znaki jakości, certyfikaty, a także wszelkiego rodzaju oznaczenia, np. unijny znak chronionego pochodzenia geograficznego, to ważny element komunikacji producentów z aktualnymi i potencjalnymi klientami. Dzięki nim ci ostatni mają szansę od razu przy półce sklepowej wyrobić sobie zdanie o wyrobie wcześniej nieznanym.

Wiele towarów pochodzących z Wielkopolski stało się szerzej znane i zyskało zasłużoną renomę, między innymi dzięki stworzonej i wciąż uzupełnianej przez ministra rolnictwa i rozwoju wsi Liście Produktów Tradycyjnych. Oznaczone stosownym znakiem informującym o obecności na liście, wcześniej znane lokalnie, podbijają teraz serca Polaków poza naszym regionem.

Znak Jakości „Głosu Wielkopolskiego” oraz znaki „Nasze Dobre Wielkopolskie” już przynoszą pierwsze korzyści. Dwa lata temu Złoty Znak Jakości dostały dziś powszechnie znane tulipany „Jolanta Kwaśniewska”, odmiana uprawiana przez Bogdana Królika.

- Złoty Znak Jakości, który dostaliśmy za Kiełbasę Polską w drugiej edycji plebiscytu Nasze Dobre Wielkopolskie umieściliśmy na samochodach dostawczych naszej firmy, gdzie pojawia się ten konkretny produkt. Cieszymy się, że ta nasza tradycja przygotowywania wędlin została doceniona - mówi Gerard Szajek, współwłaściciel zakładów mięsnych Szajek.
Również zdobywca Srebrnego Znaku Jakości 2015 roku firma Brzechwa - producent energooszczędnych domów prefabrykowanych, dzięki otrzymanej w nagrodę kampanii reklamowej, stała się bardziej rozpoznawalna w Wielkopolsce. - Wystartowaliśmy w plebiscycie właśnie dlatego, że mimo iż od ponad 28 lat budujemy domy w całej Europie, na miejscu nie byliśmy znaną firmą - mówi Michał Brzechwa, współwłaściciel firmy.

Zgłoś ulubiony produkt z Wielkopolski

Podobnie jak w zeszłym roku, zgłaszać produkty do plebiscytu można w dwóch kategoriach: „produkty spożywcze” oraz „przemysł i technologia”. Pierwsi kandydaci już są. Na zgłoszenia czekamy do 21 października, godziny 11.59.

Wystarczy wysłać maila ze zgłoszeniem na adres [email protected], wpisując w temacie wiadomości „Nasze Dobre Wielkopolskie 2016 - zgłoszenie”. Co ma się w nim znaleźć? Nazwa i opis zgłoszonego produktu oraz do jakiej kategorii należy. Oprócz tego dane teleadresowe producenta wraz z kontaktem do osoby zgłaszającej produkt. By zgłoszenie zostało zakwalifikowane, podmiot gospodarczy/stowarzyszenie czy instytucja oferująca towar lub usługę musi spełniać następujące warunki:

  • prowadzić działalność na terenie województwa wielkopolskiego,
  • posiadać wszelkie upoważnienia, certyfikaty i zezwolenia, dopuszczające zgłaszane produkty lub usługi do obrotu na rynku polskim,
  • zgłaszane produkty muszą stanowić ich własność i nie być produkowane na podstawie umowy licencyjnej lub innej umowy o podobnym charakterze.

Cała lista zakwalifikowanych produktów pojawi się u nas na stronie internetowej 22 października. Jednak głosowanie zacznie się tydzień wcześniej. To właśnie dzięki głosom internautów i czytelników wyłonimy trzech zwycięzców w dwóch kategoriach - Produkty Spożywcze oraz Produkty Przemysłowe i Technologia. Dodatkową nagrodą, jak w poprzednich edycjach, będzie wyróżnienie specjalne Kapituły plebiscytu - Znak Jakości „Głosu Wielkopolskiego”.

Gospodarczy dialog

Znaki Jakości wraz z innymi nagrodami o łącznej wartości 115 tysięcy złotych zostaną wręczone podczas Wielkopolskiego Kongresu Gospodarczego z możliwością prezentacji swoich produktów gościom i uczestnikom Kongresu, organizowanego przez Business Center Club (Loża Wielkopolska) oraz Polska Press Grupa.

- Wielkopolska od lat kojarzona jest z przedsiębiorczością. Nie tylko Poznań, ale także Kalisz, Leszno, Konin czy Piła solidarnie pracują na ten sukces. Mamy dobrze rozwiniętą sieć komunikacji, wiele ogólnopolskich i międzynarodowych firm swoje siedziby i zakłady produkcyjne ulokowało w Wielkopolsce. Najważniejszym składnikiem naszego sukcesu jest kapitał ludzki. To właśnie Wielkopolanie i wszyscy Ci, którzy związali się z Wielkopolską stanowią o sile regionalnej gospodarki - mówi Adam Trybusz, wiceprezes zarządu, kanclerz Loży Wielkopolskiej Business Centre Club.

- Oczywistym faktem zdaje się być konieczność wymiany doświadczeń i dialogu, zarówno między przedsiębiorcami, jak i przedstawicielami urzędów i instytucji państwowych. Rolę tą pełni między innymi Business Centre Club -związek pracodawców oraz jedna z największych organizacji gospodarczych w kraju, w której władzach mam zaszczyt zasiadać - dodaje.

Bolączki przedsiębiorców, poszukiwanie innowacji czy miejsce gospodarki regionu w kraju to tylko niektóre tematy, które zostaną poruszone w czasie Wielkopolskiego Kongresu Gospodarczego.

- W tym roku po raz pierwszy postanowiliśmy wraz z regionalnym liderem informacji - Głosem Wielkopolskim, zorganizować Wielkopolski Kongres Gospodarczy - mówi Adam Trybusz. - Kongres dedykowany sprawom i problemom regionalnym. Dedykowany wszystkim tym tematom, które mają znaczenie dla prowadzących biznes.

Podczas kongresu odbędą się prelekcje wielu zaproszonych gości - przedstawicieli wielkopolskiego biznesu, instytucji państwowych i samorządowych, ale także dyskusje panelowe prowadzone przez uznanych ekspertów. Postaramy się spojrzeć na wielkopolski biznes i jego otoczenie z różnych perspektyw. Odpowiemy na pytania i wskażemy stosowne rozwiązania.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: RPP zdecydowała ws. stóp procentowych? Kiedy obniżka?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski