Nauka zdalna wraca do szkół. W Wielkopolsce nauczanie online dopiero po feriach. Nie obejmie jednak wszystkich uczniów

OPRAC.:
Sylwia Rycharska
Sylwia Rycharska
Ze względu na pogarszającą się sytuację epidemiczną Ministerstwo Edukacji i Nauki zdecydowało się wprowadzać naukę zdalną od 27 stycznia do 27 lutego.
Ze względu na pogarszającą się sytuację epidemiczną Ministerstwo Edukacji i Nauki zdecydowało się wprowadzać naukę zdalną od 27 stycznia do 27 lutego. Marzena Bugala/Zdjęcie podglądowe
Udostępnij:
Uczniowie z województwa wielkopolskiego po feriach, czyli od poniedziałku 31 stycznia, wrócą do szkół zdalnie. W czwartek 27 stycznia ponownie rozpocznie się nauczanie online w całej Polsce. Nie obejmie jednak ono wszystkich. Ze względu na pogarszającą się sytuację epidemiczną – w środę odnotowano ponad 53 tys. nowych zakażeń – Ministerstwo Edukacji i Nauki zdecydowało się wprowadzać naukę zdalną od 27 stycznia do 27 lutego. Przechodzą na nią uczniowie szkół podstawowych klas V-VIII i uczniowie szkół ponadpodstawowych. Zdalnie pracować będą również placówki kształcenia ustawicznego i centra kształcenia zawodowego. Natomiast przedszkolaki i dzieci z klas I-IV kontynuują naukę w tradycyjnym trybie.

Jeśli chodzi o terminy rozpoczęcia i zakończenia ferii zimowych w poszczególnych województwach to pozostają one bez zmian.

Nauka zdalna a szkolnictwo specjalne

Szkoły specjalne obejmujące wszystkie poziomy edukacji mogą prowadzić lekcje stacjonarnie, jeśli taką decyzję podejmie dyrektor. Natomiast nic nie zmieni się w pracy młodzieżowych ośrodków wychowawczych, młodzieżowych ośrodków socjoterapii i poradniach psychologiczno-pedagogicznych.

Sprawdź też:

W przypadku uczniów z niepełnosprawnościami, którzy nie będą mogli uczyć się zdalnie z domu, dyrektor jest zobowiązany do zorganizowania im zajęć stacjonarnie na terenie szkoły lub z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość w budynku szkoły.

Zobacz więcej: Szkoły wracają częściowo do nauki zdalnej

Nauka zdalna: za mniej niż 100 dni matura

Co z maturzystami i ósmoklasistami, którzy chcieliby przygotowywać się do egzaminów w szkole poprzez udział w konsultacjach? Dyrektor może im na to pozwolić. Nowe rozporządzenie pozostawiło możliwość organizacji w szkole konsultacji indywidualnych lub grupowych z nauczycielem prowadzącym lekcje z przedmiotów, z których uczeń przystępuje do egzaminu. Natomiast udział w takich spotkaniach jest dobrowolny, a ich organizacja zależy od potrzeb uczniów, a także warunków pracy szkoły.

Dyrektor może również przeprowadzić w szkole testy sprawdzające poziom przygotowania swoich podopiecznych. Wprowadzając takie rozwiązanie, MEiN tłumaczy, że uczniowie powinni mieć możliwość wyjaśnienia trudnych kwestii, usystematyzowania materiału czy rozmowy z nauczycielem.

W bezpośredni sposób mogą się też odbywać zajęcia praktyczne ze względu na specyfikę kształcenia zawodowego. Jednak nie może ich być więcej niż 16 godzin tygodniowo. Praktyki zawodowe także mogą być kontynuowane stacjonarnie, przy czym jest możliwość ich realizacji w innych formach, np. w formule wirtualnego przedsiębiorstwa lub projektu edukacyjnego.

Poza tym olimpiady, konkursy i turnieje również mogą odbywać się w tradycyjny sposób. Musi na to wyrazić zgodę dyrektor szkoły.

Przemysław Czarnek zdecydował, że uczniowie przechodzą na zdalne nauczanie. Ale nie wszyscy. Rozporządzenie dotyczy tylko tych w klasach IV i starszych.Zobacz kolejne MEMY. Przesuwaj w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Nauka zdalna dla wybranych MEMY Młodsi nie chorują na COVID-...

Nowe, śmieszne hity z klasówek, kartkówek i sprawdzianów 2022. Z pewnością nauczyciele płakali ze śmiechu w trakcie ich sprawdzania. Tego nie da się odzobaczyć. Zobacz zabawne prace uczniów, ale uważaj. Oglądasz je na własną odpowiedzialność!Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Nowe śmieszne hity z klasówek, kartkówek i sprawdzianów. Nau...

Czytaj też:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Głos Wielkopolski
Dodaj ogłoszenie