18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Naukowcy z Poznania po cichu zmieniają świat

Paweł Mikos
W laboratoriach PPNT powstają m.in. związki do impregnacji drewna
W laboratoriach PPNT powstają m.in. związki do impregnacji drewna M. Zakrzewski
W Poznańskim Parku Naukowo-Technologicznym powstaje projekt urządzenia, które ma ułatwić prace policji i sądów. Chociaż przyda się nie tylko tym instytucjom. To tylko jeden z wielu wynalazków PPNT, które zmieniają życie wielu osobom.

Jedna z jednostek Poznańskiego Parku obecnie koncertuje się na stworzeniu urządzenia, które będzie przetwarzać normalną rozmowę w cyfrowy zapis takiej dyskusji. Ma to usprawnić proces tworzenia protokołów przesłuchań policyjnych, rozpraw sądowych, uzgodnień w biurach adwokackich i notarialnych, a także w setkach innych sytuacji. Wprowadzenie tego sprzętu do organów sprawiedliwości mogłoby skrócić czas niektórych czynności procesowych. Także sami naukowcy zamierzają wykorzystywać

Przyrząd pozwoli także wyeliminować przypadkowe pomyłki lub celowe manipulacje w czasie sporządzania przebiegu rozmowy. Będzie to pierwsza tego typu urządzenie przeznaczone dla osób posługujących się językiem polskim. Co prawda istnieje podobny sprzęt dla innych języków, zwłaszcza angielskiego, ale są one zupełnie nieprzystosowane do pracy w języku polskim.

To nie jedyny pomysł, który poprzez Poznański Park Naukowo-Technologiczny znalazł zastosowanie w codziennym życiu. Z inicjatywy nieżyjącej już prof. Aleksandry Stachak i przy pomocy PPNT powstało centrum monitorowania migracji grzybów i pyłków.

- Pomogliśmy profesor Stachak przygotować wniosek o przyznanie stypendium i później uruchomienie samego centrum - mówi Elżbieta Książek, zastępca dyrektora PPNT. Dzięki opracowaniom przygotowywanym przez jednostkę badawczą wielu alergików może śledzić natężenie pylenia traw, brzozy, czy innych roślin, na które są uczuleni.

W 1995 r. -został założony Park jako pierwsza tego typu placówka w Polsce

Dość duża liczba wielkopolskich rodzin sięgająca po mleko, czy owoce ma również styczność z jednym z pomysłów Parku. W Centrum Zaawansowanych Technologii Chemicznych, wchodzącym w skład PPNT, opracowano specjalne związki chemiczne, tzw. silany, które stosuję chociażby Amica w swoich produktach AGD. Dzięki nim farba i nadruki na lodówce, kuchence, czy pralce nie odchodzi od urządzenia i nadruki nie ścierają się.

Jednak zastosowanie wspomnianych związków silanowych jest znacznie szersze. Wykorzystuje się choćby w produkcji lakierów do impregnacji drewna, pianek uszczelniających. Służą również do produkcji tekstyliów. Silany odpowiednio modyfikowane w różny sposób przez co jeden materiał może być wodoodporny, a drugi doskonale wchłaniać wilgoć

Z kolei w Poznańskim Laboratorium Radiowęglowym dokonuje się analiz próbek ziemi metodą C14. Dzięki temu geolodzy dzięki tym badaniom mogą określić jaki był klimat na Ziemi w dawnych czasach i na tej podstawie próbować prognozować jakie zmiany klimatyczne jeszcze czekają ludzkość.

W najbliższym czasie Centrum Zaawansowanych Technologii Chemicznych zamierza rozpocząć dokładniejsze prace nad nanowypełniaczami.

2100 m2 - tyle wynosi powierzchnia wszystkich laboratoriów w PPNT

Według prof. Hieronima Maciejewskiego, szefa CZTCh związki te będzie można wykorzystywać niemal w każdej produkcji, a zwłaszcza tam gdzie liczy się precyzja. - Znajdą one zastosowanie chociażby w lotnictwie. Taki samolot staruje w Bombaju przy temperaturze około 40 stopni by za kilka minut lecieć w temperaturze minus 50. To wymaga bardzo wytrzymałych materiałów i nanowypełniacze doskonale się będą w tym sprawdzać - uważa Hieronim Maciejewski.
W skład PPNT wchodzi także Inkubator Technologiczny, który pomaga młodym osobom założyć własną firmę. Branże są różne. Od informatyki, poprzez odnawialne źródła energii aż po marketing zapachowy.

- Niektóre z nich już odnoszą duże sukcesy. Na przykład Centuria, która oferuje między innym przeprowadzanie konferencji internetowych, obsługiwała pobyt Dalajlamy we Wrocławiu - mówi Anna Tórz-Rzepczyńśka, kierownik Inkubatora Technologicznego.

PPNT działa od 14 lat i zamierza jeszcze bardziej się rozwijać
Poznański Park Naukowo-Technologiczny Fundacji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza powstał 16 maja 1995 roku i jest najstarszą tego typu placówką w Polsce.

- Rolą Poznańskiego Parku Naukowo-Technologicznego jest zorganizowanie procesu przejścia od pomysłu naukowców do stworzenia technologii, które może kupić lub stosować przedsiębiorca - mówi prof. Bogdan Marciniec, prezes PPNT.

Park ułatwia transfer nowych technologii, zwłaszcza z innych państwa oraz ułatwia kontakty pomiędzy nauką i przedsiębiorcami. Świadczy także usługi dla małych i średnich spółek. PPNT w ramach Inkubatora oferują także młodym osobom związanym z nauką (studentom, doktorantom) rozwijanie własnych pomysłów biznesowych. Przez trzy lata działalności Inkubatora powstało przy jego pomocy około 300 firm. Obecnie z Parku pracuje ponad 300 osób z czego ponad 70 to naukowcy.

PPNT w najbliższym czasie zamierza przeznaczyć około 50 milionów złotych w budowę Inkubatora Wysokich Technologii. Zostanie on oddany do użytku w 2013 roku. Ma przyczynić się do wzrostu liczby nowoczesnych firm technologicznych w Poznaniu, a tym samym do poprawy struktury lokalnej gospodarki. Ostatnio przy ulicy Rubeż w Poznaniu zakupiono już działkę pod budowę tego obiektu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski