MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Naukowiec z Poznania laureatem prestiżowej nagrody

Weronika Błaszczyk
Weronika Błaszczyk
Dr Jakub Baranek z Zakładu Mikrobiologii, Wydziału Biologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu został laureatem prestiżowej nagrody naukowej AgroBioTop.
Dr Jakub Baranek z Zakładu Mikrobiologii, Wydziału Biologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu został laureatem prestiżowej nagrody naukowej AgroBioTop. materiały prasowe UAM
Laureatem prestiżowej nagrody naukowej AgroBioTop, przyznawanej przez Komitet Biotechnologii Polskiej Akademii Nauk za dokonania, które wnoszą wybitny wkład w rozwój rolnictwa – został naukowiec z Zakładu Mikrobiologii Wydziału Biologii Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu.

Naukowiec z UAM z prestiżową nagrodą

Dr Jakub Baranek z Zakładu Mikrobiologii, Wydziału Biologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu został laureatem prestiżowej nagrody naukowej AgroBioTop, przyznawanej przez Komitet Biotechnologii Polskiej Akademii Nauk za dokonania, które wnoszą wybitny wkład w rozwój rolnictwa.

Kapituła uhonorowała go za prace nad biologicznymi środkami owadobójczymi, zwalczającymi szkodniki powodujące ogromne straty w uprawach jabłoni, zbóż i warzyw w Europie i na świecie.

Naukowiec wykorzystuje właściwości nowych białek Cry i Vip, pozyskanych z bakterii Bacillus thuringiensis. Białka te wykazały bardzo wysoką aktywność biologiczną wobec owadów, powodujących ogromne straty w uprawach w Europie i na świecie. W toku prac badawczych laureat wyselekcjonował cztery najbardziej aktywne białka, które posłużyły do opracowania biologicznych preparatów, skutecznych wobec szkodników jabłoni (owocówka jabłkóweczka), zbóż i warzyw (światłówka naziemnica) oraz borów sosnowych (barczatka sosnówka).

– To biotechnologiczne osiągnięcie ma duży potencjał wdrożeniowy i jest zgodne z założeniami rolnictwa zrównoważonego

– podkreślił prof. dr hab. Tomasz Twardowski, przewodniczący kapituły konkursu AgroBioTop.

Dodał:

- Osiągnięciem autora jest także stworzenie bazy danych dostępnych informacji o toksynach Cry i Vip, co może ułatwić dobór odpowiednich komponentów do zwalczania różnych gatunków szkodników.

Nagroda AgroBioTop, obok prestiżu, ma wymiar finansowy: 5 000 euro. Jej fundatorem jest firma Bayer.

– To wielka satysfakcja, że moje wysiłki badawcze zostały docenione przez Komitet Biotechnologii PAN i firmę Bayer. Idea konkursu AgroBioTop jest mi bardzo bliska, bo choć podstawowym zadaniem nauki jest wyjaśnianie zjawisk zachodzących w przyrodzie, to w dużej mierze nowe odkrycia powinny mieć charakter aplikacyjny i służyć społeczeństwu

– mówi dr Jakub Baranek.

Dodał:

- Bardzo się cieszę, że zwycięstwo w konkursie pozwoli propagować tematykę badawczą, którą się zajmuję – tj. biologiczną ochronę roślin, ponieważ to domena niezwykle istotna w rozwoju rolnictwa zrównoważonego i produkcji zdrowej żywności dla rosnącej populacji ludzi na świecie.

Do sejmu trafił projekt ustawy skracającej tygodniowy wymiar etatu z 40 do 35 godzin. Uzasadnieniem do projektu jest poprawa stanu zdrowia Polaków i zapobieganie wypaleniu zawodowemu. Jak oceniają ten pomysł przedstawiciele związków zawodowych? Sprawdź naszą galerię --->

4-dniowy tydzień pracy. Argumenty za i przeciw takiemu rozwi...

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kosmiczny poziom matur rozszerzonych - uczniowie załamani

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski