Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nie żyje Halina Sobolewska. Była sanitariuszką w Powstaniu Warszawskim i aktorką teatru w Gnieźnie. Została pochowana w Poznaniu

Weronika Błaszczyk
Weronika Błaszczyk
W czasie Powstania Warszawskiego była sanitariuszką w zgrupowaniu "Żyrafa", a także pełniła funkcję telefonistki przy dowództwie (dowódca: ppor. Ryszard Wołczyński ps. "Tatar") oraz robiła spis broni i amunicji. Więcej zdjęć -->
W czasie Powstania Warszawskiego była sanitariuszką w zgrupowaniu "Żyrafa", a także pełniła funkcję telefonistki przy dowództwie (dowódca: ppor. Ryszard Wołczyński ps. "Tatar") oraz robiła spis broni i amunicji. Więcej zdjęć -->Robert Woźniak
28 lipca odbył się w Poznaniu pogrzeb Haliny Sobolewskiej - sanitariuszki w Powstaniu Warszawskim i aktorki teatru w Gnieźnie. Została pochowana na Cmentarzu Komunalnym nr 1 Miłostowo przy ulicy Gnieźnieńskiej w Poznaniu.

Nie żyje Halina Sobolewska

Halina Sobolewska urodziła się 9 maja 1928 roku w Kłopoczynie, w powiecie Rawa Mazowiecka, była córką Aleksandra i Marii z domu Sańczykowskiej. Jej młodość została zdominowana przez wojnę i konspirację. Jako uczennica tajnych kompletów gimnazjalnych Janiny Tymińskiej od 1942 roku zaangażowała się w działalność konspiracyjną w ramach II Obwodu "Żywiciel" (Żoliborz) Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej.

„Zofia” obyła tajne szkolenie sanitarne, by w kluczowym momencie służyć pomocą rannym. W czasie Powstania Warszawskiego była sanitariuszką w zgrupowaniu "Żyrafa", a także pełniła funkcję telefonistki przy dowództwie (dowódca: ppor. Ryszard Wołczyński ps. "Tatar") oraz robiła spis broni i amunicji. Uczestniczyła w pierwszych walkach w rejonie Powązek, potyczce na Bielanach 3 sierpnia 1944 roku, a także w ataku na Dworzec Gdański (21 i 22 sierpnia 1944 roku). Szlak bojowy Haliny prowadził przez Powązki, Wawrzyszew, Bielany i Żoliborz. Po Powstaniu wyszła z Warszawy drogą przez obozy przejściowe w Pruszkowie i Skierniewicach, a podczas ewakuacji udało jej się zbiec. Za swoją służbę otrzymała szereg odznaczeń, w tym Krzyż Armii Krajowej, Krzyż Partyzancki, Medal za Warszawę 1939-1945.

Po wojnie Halina ukończyła Wydział Aktorski w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Warszawie. Swoją pasję do teatru przekuła w karierę, pracując w teatrach w Łodzi (Teatr Nowy), Toruniu, Kielcach, Radomiu i Gnieźnie. Była również aktorką filmową, wystąpiła m.in. w filmach "Syzyfowe prace" i "Księga wielkich życzeń".

Halina Sobolewska pozostawiła po sobie nie tylko heroiczne dziedzictwo Powstańca Warszawskiego, ale także bogatą spuściznę artystyczną. Jej życie, pełne niezłomnej odwagi, pasji i zaangażowania, pozostanie niezapomnianym inspirującym przykładem dla przyszłych pokoleń.

Uroczystość pogrzebowa odbyła się w piątek, 28 lipca 2023 roku o godzinie 13:30 na Cmentarzu Komunalnym nr 1 Miłostowo przy ulicy Gnieźnieńskiej w Poznaniu.

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

MECZ Z PERSPEKTYWY PSA. Wizyta psów z Fundacji Labrador

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski