Nie żyje profesor Maria Adamczyk

  Nie żyje profesor Maria Adamczyk

  Marek Zaradniak

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  W wieku 75 lat zmarła w Poznaniu profesor Maria Adamczyk. Była cenionym wykładowcą Instytutu Filologii Polskiej UAM.
  Maria Adamczyk odeszła w wieku 75 lat.

  Maria Adamczyk odeszła w wieku 75 lat. ©Archiwum Wydziału Filologii Polskiej i Klasycznej UAM

  W wieku 75 lat zmarła w Poznaniu profesor Maria Adamczyk. Była wybitną znawczynią literatury i kultury staropolskiej, ale także literatury współczesnej. W latach 1984-87 oraz w latach 1990-1993 była wicedyrektorem Instytutu Filologii Polskiej UAM. Przez wiele lat kierowała Zakładem Literatury Staropolskiej i Oświecenia. Pożegnamy ją w sobotę o godzinie 13.50 na cmentarzu junikowskim w Poznaniu.
  Zaraz po studiach w 1961 roku Maria Adamczyk rozpoczęła pracę jako asystent w ówczesnej Katedrze Literatury Polskiej. Pracę doktorską napisaną pod kierunkiem profesora Jerzego Ziomka obroniła w roku 1969. Ukazała się ona wersji książkowej "Żywot Józefa Mikołaja Reja.
  Studium porównawcze. W 1980 roku habilitowała się pracą Biblijno-apokryficzne narracje w literaturze staropolskiej do końca XVI wieku. W 1998 roku Prezydent RP nadał jej tytuł naukowy profesora nauk humanistycznych.
  Razem z profesorami Bożeną Chrząstowską i Józefem Tomaszem Pokrzywniakiem była Maria Adamczyk autorką podręcznika dla klasy I szkoły średniej, zatytułowanego  "Starożytność, Oświecenie". Często występowała jako prelegentka w radiu i telewizji, przygotowywała programy do spektakli wystawianych m.in. w Teatrze Polskim w Poznaniu. Była też konsultantem filologicznym cyklu "Verba Sacra". O tym , że była ceniona przez studentów świadczy fakt, że swego czasu obdarzyli ją oni mianem Najpopularniejszego Wykładowcy Wydziału Filologii Polskiej i Klasycznej.

  Czytaj treści premium w Głosie Wielkopolskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (2)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Ku rozwadze

  Zażenowany (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3

  Rzeczą nader dyskusyjną jest komentowanie na forum tragedii, która dotyczy i Pani Profesor i Jej Najbliższej Rodziny. W tak delikatnej materii jaką jest współodczuwanie z osobami, których to...rozwiń całość

  Rzeczą nader dyskusyjną jest komentowanie na forum tragedii, która dotyczy i Pani Profesor i Jej Najbliższej Rodziny. W tak delikatnej materii jaką jest współodczuwanie z osobami, których to bezpośrednio dotyczy należy się daleko idąca powściągliwość i poczycie taktu, których to zabrakło "informującemu". zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Samobójstwo pani profesor Marii Adamczyk

  UAM (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 6

  Pani profesor popełniła samobójstwo wyskakując z okna w mieszkaniu swojej siostry, którą odwiedziła w sobotę 12,10.2013. Pogrzeb odbył się dzisiaj, 19.10.2013.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo