Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nie żyje Zenon Piwecki, powstaniec warszawski, prezes Zarządu Oddziału Inwalidów Wojennych RP w Gnieźnie

Paweł Brzeźniak
Paweł Brzeźniak
W wieku 89 lat zmarł Zenon Piwecki, prezes Zarządu Oddziału Inwalidów Wojennych RP w Gnieźnie, gnieźnianin, patriota, powstaniec warszawski.

Dwa miesiące przed wybuchem wojny Zenon Piwecki wyjechał z Gniezna wraz z matką i bratem do Katowic, gdzie stacjonował jego ojciec - oficer żandarmerii wojskowej i jeden z zasłużonych dowódców powstania wielkopolskiego. Zamieszkali w domu brata ówczesnego Prymasa Polski, ks. kard. Augusta Hlonda, z którego zostali w 1940 roku wysiedleni. 20 września 1941 roku gestapo aresztowało rodziców Zenona. W 1943 roku przedostał się do Warszawy, gdzie wstąpił do Szarych Szeregów.

W wieku niespełna 12 lat Zenon Piwecki, pseudonim ,,Maluśki", wziął udział w Powstaniu Warszawskim jako łącznik w 4. kompanii „Warta” batalionu „Kiliński”. Przeszedł szlak bojowy z Woli na Stare Miasto, skąd kanałami przedostał się do Śródmieścia, a później na Czerniaków. 30 sierpnia 1944 roku został ranny.

Wyszedł z Warszawy z ludnością cywilną do Pruszkowa, a stamtąd został skierowany w bydlęcym wagonie do Niemiec, po drodze jednak uciekł z transportu i schronił się w Kłonicach na Dolnym Śląsku.

Czytaj też:

Ojciec Zenona Piweckiego, Wacław Piwecki, został zamordowany przez Niemców cztery miesiące po aresztowaniu. Miejsce jego pochówku pozostaje nieznane. Matka przebywała w obozach koncentracyjnych KL Auschwitz i Bergen Belsen. Odnalazła syna w 1945 roku. Dwa lata później wrócił do kraju jego starszy brat Marian - oficer 1. Dywizji Pancernej gen. Maczka i weteran walk w Normandii. Wszyscy troje zamieszkali w Inowrocławiu.

Do Gniezna Zenon Piwecki wrócił w 1950 roku. Zdał maturę, a potem rozpoczął studia prawnicze na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Przez wiele lat pracował jako radca prawny. W 1989 roku założył w Gnieźnie Związek Żołnierzy AK, którego został pierwszym komendantem, wieloletni prezes Zarządu Oddziału Polskiego Związku Inwalidów Wojennych RP.

Więcej informacji o Zenonie Piweckim można znaleźć na stronie Muzeum Powstania Warszawskiego (kliknij tutaj).

Źródło: Nie żyje Zenon Piwecki, prezes Zarządu Oddziału Inwalidów Wojennych RP w Gnieźnie

Powstanie Warszawskie dzień po dniu. Zobacz kalendarium wydarzeń i archiwalne zdjęcia

Powstanie Warszawskie dzień po dniu. Zobacz kalendarium wyda...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski