Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nietoperze jeszcze wstrzymują Bitwę o Poznań, choć do rocznicy został już tylko miesiąc!

Grzegorz Okoński
Inscenizacja walk z 1945 r. zawsze przyciąga na Cytadelę tłumy poznaniaków.
Inscenizacja walk z 1945 r. zawsze przyciąga na Cytadelę tłumy poznaniaków. Waldemar Wylegalski
Nie wiadomo jeszcze, czy w tym roku odbędzie się jedna z najważniejszych imprez historycznych - Bitwa o Poznań. Choć może to budzić skojarzenie z zamieszaniem przy zmianie nazwy ul. 23 lutego, przyczyna jest inna.

Co roku na Cytadelę przychodzą w lutym tłumy widzów i rekonstruktorów z całej Polski. Najsurowszymi recenzentami są nieliczni już uczestnicy walk z 1945 roku. Czy tak będzie w tym roku?

- Nie wyobrażam sobie obchodów rocznicy bez rekonstrukcji na Cytadeli będącej wymowną lekcją historii dla widzów - mówi Waldemar Jankowiak, prezes Stowarzyszenia Poznańska Grupa Rekonstrukcji Historycznej Warta, organizator Bitew. - Pokazywaliśmy dotąd historyczny sprzęt pancerny, prezentowaliśmy sylwetki cytadelowców, żołnierzy radzieckich, czy niemieckich, przybliżaliśmy w scenariuszach nieznane dotąd smaczki. W tym roku, z przyczyn finansowych chcieliśmy zrobić mniejszą imprezę, ale - miałaby być! Jednak z powodu uznania Cytadeli za strefę chronioną, nie możemy otrzymać zgody przyrodników.

Stowarzyszenie ma zgodę miasta na zorganizowanie imprezy, ale jej lokalizacja zależy od przyrodników. Huk wybuchów może bowiem obudzić śpiące nietoperze, a to dla nich oznacza śmierć. W efekcie rekonstruktorzy mogliby „walczyć” na oczach widzów, ale pod Dzwonem Pokoju.

- Tam nie ma możliwości skorzystania z zasilania elektrycznego, a na tak rozległym obszarze trzeba by było chyba każdego z widzów i z uczestników wyposażyć w lornetkę - mówi W. Jankowiak. - Najlepiej do tego nadaje się teren za muzeum, gdzie kiedyś już przeprowadziliśmy rekonstrukcję.

Zobacz zdjęcia z Bitwy o Poznań 2017:

- Jeśli organizator wystosuje do nas pismo, jak co roku, ma szanse na otrzymanie zgody, ale dotyczącej miejsca, gdzie impreza nie będzie naruszała warunków ochrony przyrody - mówi Łukasz Dąbkowski z Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Poznaniu. - Gdyby tam nie było odpowiednich warunków, możliwe jest przygotowanie wydarzenia w innym miejscu, ale pod warunkiem ograniczenia stosowania środków pirotechnicznych i pod nadzorem chiropterologa.

- Tak jak wymazuje się datę 23 lutego z pamięci Poznania, tak rzuca się kłody pod imprezę - żałuje W. Jankowiak.

Zobacz inscenizację Bitwy o Poznań z 2015 r.:

Chwaliszewo przed wojną nazywane było poznańską Wenecją. Było tam naprawdę pięknie!Przejdź do kolejnego zdjęcia --->

15 najpiękniejszych zdjęć przedwojennego Poznania. To prawdz...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski