No i po co ten cyrk?

  No i po co ten cyrk?

  Błażej Dąbkowski

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  No i po co ten cyrk?
  Jako dziecko rodzice zabrali mnie do cyrku 2-3 razy. Nigdy nie wpadałem w zachwyt widząc akrobatyczne popisy zawieszonych na trapezach cyrkowców, wielkie buty i czerwone nosy klaunów, czy tresurę zwierząt.
  No i po co ten cyrk?
  CZYTAJ KOMENTOWANY TEKST


  Bardziej interesowała mnie wycieczka do Starego i Nowego Zoo, gdzie mogłem zobaczyć wielbłądy, legendarną słonicę Kingę i naciągnąć mojego tatę na n-tą przejażdżkę karuzelą. Byłem zbyt młody, by zastanawiać się czy zwierzęta w cyrku cierpią i dlaczego reagują na każde skinienie swojego tresera.

  Od tego czasu minęło ponad 20 lat, a przez ten czas, z tego co mi wiadomo za znęcanie się nad naszymi braćmi mniejszymi nie został skazany żaden właściciel cyrku w Polsce. Ślepy i głuchy na krzywdę zwierząt jednak nie jestem, byłem więc przerażony po tym jak zobaczyłem film obrazujący krwawą tresurę słoni w Tajlandii, traktowanie ich hakiem, krępowanie łańcuchem. Czy podobnie jest u nas? Jeśli tak, to czekam na doniesienia do prokuratury. Tych brakuje, dlatego uważam, iż nie powinno zakazywać się nikomu możliwości zobaczenia zwierząt na cyrkowej arenie, choć warto byłoby rozważyć sens występów tych dzikich i egzotycznych.

  Ale skoro tresura jest nieetyczna sama w sobie, to kilkunastu prezydentów polskich miast i burmistrzów, powinna się również zwrócić z apelem do policjantów, by ci nie szkolili swoich psów. Apeluję więc, by nie popadać w histerię, gdyż tak naprawdę występów zwierząt zakazano jedynie w 15 państwach na świecie. Wiec zamiast cokolwiek narzucać, lepiej byłoby rozpocząć na ten temat dyskusję, w której równoprawnymi partnerami byliby ekolodzy i cyrkowcy.

  Czytaj treści premium w Głosie Wielkopolskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo