Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Noc Biologów UAM już w piątek. Zobacz, jakie atrakcje przygotowali biologowie [PROGRAM]

Anastazja Bezduszna
Anastazja Bezduszna
Tak wyglądała Noc Biologów UAM w poprzednich latach.
Tak wyglądała Noc Biologów UAM w poprzednich latach. Waldemar Wylegalski
Jak ocalić życie w epoce antropocenu? Jak dobrze znasz wodny świat? Co powoduje, że rodzime lisy są rude, a arktyczne białe? Na te i inne pytania odpowiedź można dostać na Wydziale Biologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza już 10 stycznia. Wystarczy wziąć udział w licznych warsztatach, grach, pokazach i wykładach.

- Dzieci i młodzież zainteresowanych biologią zapraszam w najbliższy piątek na coroczne, ciekawe wydarzenie - Noc Biologów. Na samym tylko Wydziale Biologii czekać będzie sporo warsztatów, gier, pokazów i wykładów - zachęca dr hab. Andrzej Lesicki, rektor UAM.

Program jest bardzo obfity w różnego rodzaju wydarzenia. Na niektóre z nich obowiązują zapisy - szczegóły na internetowej stronie nocbiologow.pl. Oto przykładowe wykłady, warsztaty i quizy na które można spróbować jeszcze się zapisać.

18:40-19:40 - Hydroliada - jak dobrze znasz wodny świat?
Masz ochotę wziąć udział w wesołej grze, której głównym tematem będą morskie i słodkowodne organizmy? Nie boisz się stworzeń z morskich głębin? Myślisz, że wiesz jak bardzo rafa koralowa potrafi być kolorowa oraz jaki wpływ mają zmiany klimatu na oceany? W takim razie czekamy na Ciebie z naszą Hydrobiologiczną "Familiadą", w której łączymy naukę z zabawą. Dodatkowo po grze możliwe będzie przyjrzenie się żywym wodnym stworzeniom pod mikroskopem.

18:15-19:00 - Civilization: Game over? Jak ocalić życie w epoce antropocenu?
Zapraszam do zbudowania fabuły dla nowej, gorąco oczekiwanej, edycji gry `Civilization`. Cywilizacja, zbudowana na ideach Oświecenia i ekspansji kolonialno-misyjnej, zagrożona jest upadkiem w starciu z globalną katastrofą klimatyczną. Czy argumenty wspólnotowe Papieża Franciszka oraz biocentryczne postulaty ochrony naturalnych procesów ekologicznych, wystarczą by ocalić gatunki zamieszkujące Ziemię?

Sprawdź też:

16:00-17:30 - Odżywczy impuls
W trakcie warsztatów pokażemy charakterystykę różnych glonów stanowiących potencjał jako surowiec kosmetyczny, proces uzyskiwania ekstraktów i możliwości ich zastosowania. Odpowiemy na pytania: co z czego i dlaczego? Przygotuj się na - zielony detoks - od środka i na zewnątrz.

17:15-18:45 - Symulator Ewolucji
Owady, ptaki, rośliny, grzyby - to tylko wybrane grupy organizmów, które cechuje wielka różnorodność form, kolorów i kształtów. Od mikroskopowych niesporczaków (nazywanych wodnymi niedźwiedziami) do ponad 30-metrowych wielorybów, zwierzęta reprezentują niewyobrażalną zmienność cech. Co powoduje, że rodzime lisy są rude, a arktyczne białe? Dlaczego niektóre pająki tworzą pajęczyny i czekają na ofiarę, podczas gdy inne aktywnie polują na zdobycz? Fascynująca bioróżnorodność jest obecna również u innych grup organizmów. Pomyśl tylko: niemalże każdy gatunek drzewa, które codziennie mijasz, ma inny kształt liści, owoców i nasion. Znalezieniem odpowiedzi na te pytania zajmuje się biologia ewolucyjna. Jako ewolucjoniści, na zajęciach będziemy obserwować zmiany zachodzące w przeciągu kilku pokoleń u organizmu, który wspólnie stworzymy. Jedyne czego nam potrzeba to papieru, kredek i dużych pokładów wyobraźni.

20:00-20:45 - Bezpieczna komunikacja pomiędzy człowiekiem a psem
Zrozumienie tego co mówi do nas pies jest podstawą bezpiecznej relacji między właścicielem a czworonogiem.
Podczas wykładu z elementami warsztatowymi oprócz nauki psich sygnałów, uczestnicy nauczą się tego jakie czynności wykonywane przez nas ludzi są dla psa przyjazne, a jakie mogą spowodować wyzwolenie reakcji agresywnej.
Poza tym zostanie poruszona kwestia tego jak zachowywać się przy kontakcie z potencjalnie niebezpiecznym psem.

Odwiedzić będzie można także Ogród Botaniczny oraz Instytut Genetyki Człowieka PAN oraz Nowe Zoo.

Zobacz też:

Czy można spocić się jak świnia? Czy potrafią pływać? I dlaczego w Anglii świniom kupuje się zabawki do chlewa? Zobaczcie 10 zaskakujących informacji o tych zwierzętach. Przejdź do galerii ----->

Jak szybko biegają świnie i czemu lubią taplać się w błocie?...

Sprawdź też:

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski