MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Akademik Jowita w Poznaniu jednak zostanie wyburzony? Wiele wskazuje, że jego miejscu powstanie nowy. "Sprzedaż nie wchodzi w grę"

OPRAC.:
Paweł Antuchowski
Paweł Antuchowski
Rektor UAM prof. Bogumiła Kaniewska, wyjaśniła, że obecnie uczelnia rozważa różne opcje zagospodarowania przestrzeni, gdzie znajduje się Jowita. Możliwości to remont i rozbudowa istniejącego obiektu lub zburzenie budynku i postawienie nowego, który nawiązywałby do dawnej Jowity.
Rektor UAM prof. Bogumiła Kaniewska, wyjaśniła, że obecnie uczelnia rozważa różne opcje zagospodarowania przestrzeni, gdzie znajduje się Jowita. Możliwości to remont i rozbudowa istniejącego obiektu lub zburzenie budynku i postawienie nowego, który nawiązywałby do dawnej Jowity. Robert Woźniak
Władze Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu rozważają wyburzenie nieczynnego Domu Studenckiego Jowita i postawienie w jego miejscu nowego obiektu, nawiązującego do obecnego budynku. Alternatywy to kosztowna modernizacja lub budowa nowego, większego obiektu na kampusie Morasko. Inwestycja ma kosztować około 100 mln zł.

Spis treści

Protestujący obronili DS Jowita?

W grudniu 2023 roku plany sprzedaży budynku dawnej Jowity i wykorzystania pieniędzy na budowę nowego domu studenckiego na kampusie Morasko wywołały burzliwe protesty. Studencka Inicjatywa Mieszkaniowa i OZZ Inicjatywa Pracownicza zorganizowały kilkudniową okupację budynku, domagając się jego remontu i ponownego uruchomienia. Protest zakończył się po interwencji ministra nauki Dariusza Wieczorka, który zapowiedział dofinansowanie remontu.

Rektor UAM prof. Bogumiła Kaniewska, wyjaśniła, że obecnie uczelnia rozważa różne opcje zagospodarowania przestrzeni, gdzie znajduje się Jowita. Możliwości to remont i rozbudowa istniejącego obiektu lub zburzenie budynku i postawienie nowego, który nawiązywałby do dawnej Jowity. Kluczowym wyzwaniem jest znalezienie finansowania inwestycji, która ma być wsparta w 85 proc. przez pieniądze z budżetu centralnego.

- Całościowy koszt będzie znany po sporządzeniu kosztorysu. Na pewno powstanie akademik w centrum miasta. Sprzedaż Jowity nie wchodzi w tej chwili w grę w związku z tym, że obiecaliśmy coś społeczności – powiedziała PAP prof. Bogumiła Kaniewska.

Jowita zostanie odbudowana lub wyremontowana

Budowa nowego akademika na kampusie Morasko mogłaby być tańszym rozwiązaniem w porównaniu do modernizacji Jowity, która wymaga między innymi budowy nowego szybu windowego i wyposażenia pokoi w osobne węzły sanitarne. Szacunki kosztu modernizacji Jowity wynoszą około 100 mln zł, podczas gdy nowy akademik Meteor dla 400 osób kosztował 68,8 mln zł.

Modernizacja Jowity będzie długotrwałym procesem, trwającym minimum sześć lat, podczas gdy budowa nowego akademika mogłaby zająć do czterech lat. Koszty utrzymania nowego miejsca w Jowicie będą zbliżone do tych w nowym akademiku, jednak rozłożą się na mniejszą liczbę mieszkańców, co może wpłynąć na cenę za miejsce dla studenta.

- Im więcej miejsc w obiekcie, tym cena jednostkowa jest niższa, gdyż koszty stałe rozkładają się na większą liczbę mieszkańców. Koszty utrzymania zmodernizowanego domu studenckiego Jowita będą zbliżone do kosztów utrzymania nowego akademika, z tą jednak różnicą, że podzielą się na 250 a nie 400 mieszkańców - podkreśliła rektor w rozmowie z PAP.

Zobacz też: Będzie prokuratorskie śledztwo po audycie w Gołuchowie? Pierwsze ustalenia są szokujące! W Ośrodku Kultury Leśnej mieli trwonić miliony!

UAM zdecyduje o dalszym losie Jowity

Minister nauki Dariusz Wieczorek podkreślił, że decyzje dotyczące lokalizacji i formy akademików należą do samych uczelni. Zapewnił, że nie będzie sprzeciwiał się żadnej decyzji, nawet jeśli uczelnia zdecyduje się ostatecznie sprzedać Jowitę na rzecz finansowania nowego projektu, o ile taka decyzja zostanie poparta przez samorząd studencki.

Co prawda to on ogłosił w grudniu, że "Jowita zostaje", ale uczelnia może podjąć dowolną decyzję dotyczącą jej majątku. Czas pokaże, jaka decyzja zostanie podjęta i czy uniwersytet będzie konsultował swoje decyzje, między innymi ze studentami.

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

Fotografia pochodzi prawdopodobnie z lat 60. XX wieku.

Tak przez lata wyglądał Dom Studencki Jowita. Stał się ikoną...

Obserwuj nas także na Google News

Rafa Pogrzebny/PAP

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Dom rodzinny Ponurego czeka na gości

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski