Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nocowanie na łonie natury będzie legalne. Nadleśnictwa mają wyznaczyć miejsca, gdzie można rozbić namiot, obóz i rozkoszować się przyrodą

Marta Danielewicz
Marta Danielewicz
Do tej pory nocować na dziko można było tylko na terenie czterech nadleśnictw należących do Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu.
Do tej pory nocować na dziko można było tylko na terenie czterech nadleśnictw należących do Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu. Pixabay
Lasy Państwowe zapraszają na noc do lasu. Od 1 maja będzie można przenocować na łonie przyrody całkowicie legalnie. Nadleśnictwa w całej Polsce wyznaczą tereny, gdzie legalnie będzie można uprawiać bushcraft i survival.

Każdego roku coraz większą popularność zdobywa bushcraft i survival. Osób, które chcą spędzić czas na łonie natury, wędrując po leśnych ścieżkach i śpiąc pod gołym niebem przybywa.

Szacuje się, że sama społeczność związana z tymi nietypowymi formami aktywności terenowej liczy już w Polsce ponad 40 tys. osób i stale rośnie.

By taka forma spędzania wolnego czasu odbywała się w oparciu o poszanowanie przyrody i obowiązujące przepisy, Lasy Państwo już w zeszłym roku rozpoczęły pilotażowy program, który polegał na wyznaczeniu terenów pod tego typu hobby w nadleśnictwach. Dotychczas ustawa o lasach z 1991 r. zabraniała biwakowania poza miejscami wyznaczonymi przez właściciela lasu lub nadleśniczego.

Na tropie leśnej przygody. Czym jest bushcraft?

Źródło:
TVN

W czasie pandemii większe zainteresowanie noclegiem w lesie

Dlatego w tym roku Lasy Państwowe zleciły nadleśnictwom wyznaczenie takich obszarów leśnych na stałe, gdzie miłośnicy nocowania w lesie będą mogli uprawiać swoje hobby.

- Okres pandemii koronawirusa pokazał, że taka forma aktywności jest bardzo potrzebna ludziom i staje się coraz popularna

- mówi Małgorzata Krokowska-Paluszak, rzecznik prasowy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu.

Dotychczas strefy bushcraftowe w terenie RDLP były, tylko w 4 nadleśnictwach: Antonin, Oborniki, Sieraków i Syców. Teraz stref do zanocowania na dziko będzie aż 25.

Nowe miejsca będą do dyspozycji odwiedzających od 1 maja tego roku. Leśnicy będą dążyć do tego, aby w każdym nadleśnictwie teren, gdzie można zanocować na dziko liczył ok. 1500 ha.

Puszcza Notecka. Znana jest nie z przyrody, pięknych lasów i jezior, z obszarów chronionych Natura 2000. Sławę przyniósł jej powstający we wsi Stobnica zamek, o którym zrobiło się głośno kilka lat temu. Kontrowersyjna inwestycja powstaje na skraju obszaru Natura 2000. Puszcza to łakomy kąsek dla wielu inwestorów, zwłaszcza, że to kraina mlekiem i... ropą płynąca. Przejdź do kolejnego zdjęcia --->

Puszcza Notecka to kraina mlekiem i ropą płynąca. Kopalnia, ...

Od 1 maja nocowanie w lesie będzie legalne

Poza nowymi obszarami w ramach programu zostało również utrzymanych 46 dotychczasowych obszarów pilotażowych o powierzchni ponad 65 tys. ha. Stare, funkcjonujące w okresie pilotażu obszary od tych nowo utworzonych będzie wyróżniała jedna rzecz, będzie można na ich terenie używać kuchenek gazowych.

- Na całej powierzchni tych obszarów chętni do nocowania w lesie będą mogli to robić zgodnie z ustalonym regulaminem

– wyjaśnia Andrzej Konieczny, dyrektor generalny Lasów Państwowych, który w lutym wydał stosowną decyzję.

W jednym obozowisku nocować będzie mogła grupa nie większa niż dziewięć osób i nie dłużej niż przez dwie noce z rzędu. Wówczas, jak zapowiada dyrekcja LP nie będzie konieczne otrzymanie zezwolenia i zgłoszenie zamiaru noclegu.

Jeśli jednak na noc do lasu wybiera się większa grupa osób, a sam biwak ma trwać dłużej wówczas trzeba ten fakt zgłosić mailowo na adres danego nadleśnictwa, nie później niż dwa dni robocze przed planowanym noclegiem. Zgłoszenie wymaga potwierdzenia mailowego nadleśnictwa, które jest formalnym wyrażeniem zgody na pobyt. Biwakujący będą musieli potem przywrócić miejsce do stanu wyjściowego, przede wszystkim posprzątać po sobie.

- Uważamy, że decyzja o kontynuacji i rozszerzeniu projektu jest wspólnym sukcesem środowisk osób związanych z surwiwalem/bushcraftem oraz samych leśników. Jest również doskonałą informacją dla wszystkich miłośników lasu. Mamy nadzieję, że rozwój projektu przyczyni się do upowszechniania idei etyki outdoorowej, stanowiącej dotychczasowy fundament funkcjonowania obszarów pilotażowych. Jesteśmy przekonani, że postępowanie zgodne z siedmioma zasadami Leave No Trace, na stałe wpisze się w leśny savoir-vivre świadomych i odpowiedzialnych użytkowników lasu

– mówi Przemysław Płoskonka, rzecznik Stowarzyszenia Polska Szkoła Surwiwalu.

Leśnicy skorzystali w tym wypadku z opinii prawnej, według której skoro ustawodawca nie określa dokładnie sposobu wyznaczenia przez nadleśniczego miejsc biwakowania, to można wskazać nie tylko konkretne, punktowe miejsce, ale również cały duży teren o precyzyjnie określonych granicach.

- Chcieliśmy też choćby poprzez nazwę programu pokazać, że dłuższe przebywanie w lesie wraz z nocowaniem to pomysł na spędzenie czasu na łonie natury skierowany do wszystkich zainteresowanych nie tylko bushcrafterów i surwiwalowców. Myślę, że zainteresujemy tą propozycją spędzenia czasu, wszystkich którzy chcą zasmakować bliskiego kontaktu z lasem, osób które być może nigdy wcześniej nie nocowały „na dziko” w lesie, bez udogodnień. Jest to program dla osób odpowiedzialnych, ale lubiących dreszczyk emocji, dobrze przygotowanych do warunków terenowych

– mówi Andrzej Konieczny dyrektor generalny Lasów Państwowych.

Zobacz:

Złośliwi mówią, że Puszcza Notecka to uprawa sosny zwana szumnie lasem, a więc jej znaczenie przyrodnicze jest niewielkie. Mówią tak jednak ci, którzy nie zajrzeli do jej serca. My wybraliśmy się na wycieczkę z przewodnikami z Nadleśnictwa Oborniki. Leśniczy przekonują, że chociaż wszyscy zachwycają się Białowieżą, nasz wielkopolski las potrafi być równie piękny. Zobaczcie sami.  Przejdź dalej --->

Puszcza Notecka pośród lasu sosen skrywa prawdziwe przyrodni...

Wilki zamieszkują praktycznie każdy kompleks leśny na terenie Wielkopolski. Coraz częściej możliwe jest więc spotkanie na leśnej drodze tego drapieżnika. Jak się zachować, co robić? Kiedy wilk może zaatakować? Specjaliści w tym temacie - Sabina Nowak i Robert W. Mysłajek ze Stowarzyszenia dla Natury "Wilk" przygotowali specjalne opracowanie na temat dobrego sąsiedztwa z wilkami. Zobacz, co robić, gdy spotkasz z wilka ---->

Kiedy wilki mogą stanowić zagrożenie dla człowieka? Co zrobi...

Sprawdź też:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski