Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowe dowody osobiste, śluby poza urzędem i inne zmiany od 1 marca

Norbert Kowalski
Od niedzieli obowiązuje nowy wzór dowodu osobistego, możemy wziąć ślub w nietypowym miejscu czy nadać naszym dzieciom imiona obcego pochodzenia. Wszystko z powodu zmian w prawie, które weszły w życie 1 marca.

Bez zeskanowanego podpisu właściciela, informacji o miejscu zameldowania, wzroście czy kolorze oczu. A z drugiej strony z lepszymi zabezpieczeniami i paszportowym formatem zdjęć - tak teraz wyglądają nowe dowody osobiste. Na szczęście unikniemy masowej wymiany dokumentów, gdyż dotychczasowe dowody zachowują swoją ważność do końca terminu, który jest na nich określony.

Najważniejszą zmianą jest zapewne brak informacji o miejscu zamieszkania. A to może być przyczyną problemów. O ile banki czy operatorzy komórkowi powinni zadowolić się podpisanym oświadczeniem o miejscu zamieszkania, o tyle w niektórych placówkach może być konieczne oficjalne poświadczenie miejsca zamieszkania. To z kolei wiąże się z koniecznością wizyty w urzędzie gminy lub miasta i opłatą w wysokości 17 zł.

Ponadto wniosek o wydanie nowego dowodu osobistego można już złożyć w dowolnym urzędzie gminy (lub miasta) w całej Polsce. Jest to możliwe dzięki powstaniu Systemu Rejestrów Państwowych, z którego gminy zaczęły korzystać wraz z początkiem marca. SRP to jedna, centralna baza danych zawierająca m.in. rejestry PESEL, dowodów osobistych i aktów stanu cywilnego.

Zobacz też: Nowy dowód osobisty 2015: Kiedy? Jak wyrobić, ile kosztuje? [WZÓR, DOKUMENTY]

Nowy ogólnopolski system umożliwia urzędnikom dostęp do danych mieszkańców także spoza danej gminy. Dotychczas każdy urząd miał własny system, a jego pracownicy mieli dostęp tylko do danych mieszkańców z określonej gminy. Dzięki nowym przepisom po odpis aktu urodzenia czy małżeństwa nie musimy udawać się do urzędu właściwego dla miejsca naszego zamieszkania. Możemy je bowiem uzyskać w dowolnym urzędzie gminy lub stanu cywilnego.

Śluby pod ziemią i Liam zamiast Kacpra?
Ślub, który wiązał się nieodłącznie z ceremonią w Urzędzie Stanu Cywilnego, może odejść do lamusa. Teraz bowiem narzeczeni mogą się pobrać tam, gdzie mają ochotę, np. na stadionie czy pod ziemią. Jest jednak jeden istotny warunek - miejsce musi gwarantować zachowanie powagi i podniosłości wydarzenia oraz zapewniać bezpieczeństwo uczestników ceremonii. Ponadto, za taką ceremonię trzeba również dodatkowo zapłacić 1000 złotych.

Zmiany w przepisach są odpowiedzią na coraz częstsze prośby par o udzielenie ślubu poza Urzędem Stanu Cywilnego. Żeby jednak skorzystać z możliwości ślubu w plenerze, najpierw para musi złożyć wniosek z prośbą do kierownika Urzędu Stanu Cywilnego. To do niego bowiem będzie należała ostateczna decyzja.

Rewolucja może nas również czekać w przypadku imion nadawanych dzieciom. O ile dotychczas imiona o obcym pochodzeniu nie zdarzały się często, o tyle teraz może się to zmienić. Zamiast Kacpra czy Gosi - Mercedes, Liam, John czy Takahiro - być może już czas zacząć się przyzwyczajać do takich imion.

Sprawdź: Wszemiła, Śnieżana, Iryta - poznaj najrzadsze imiona żeńskie w Polsce

Nowe przepisy pozwalają bowiem rodzicom na nadawanie dzieciom imion obcego pochodzenia. Nie może być ono jednak zdrobniałe, obraźliwe ani ośmieszające. Podobnie jak w przypadku ślubów w plenerze, tak i w tej kwestii, decyzja o tym, czy proponowane przez rodziców imię może zostać nadane, będzie zależała od kierownika Urzędu Stanu Cywilnego.

Kasy także u lekarzy
Rewolucja czeka również lekarzy i stomatologów. Od niedzieli wszystkie prywatne gabinety lekarskie i stomatologiczne muszą być wyposażone w kasy fiskalne. Do tej pory zwolnieni z tego obowiązku byli lekarze, którzy rocznie zarabiali poniżej 20 tys. zł, mieli nie więcej niż 20 pacjentów rocznie i dawali im nie więcej niż 50 porad w ciągu roku.

Ponadto kasę fiskalną zainstalować muszą również mechanicy, fryzjerzy, kosmetyczki, doradcy podatkowi czy prawnicy (z wyjątkiem notariuszy). Bez kas fiskalnych pracownicy z tych branż nie mogą już dłużej prowadzić swojej działalności. Byłoby to bowiem niezgodne z prawem.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski