Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowy rozkład jazdy PKP od 15 grudnia 2019. Jakie zmiany? Sprawdź, jak kursują pociągi Intercity, TLK, Przewozy Regionalne

Norbert Kowalski
Norbert Kowalski
Nowy rozkład jazdy PKP wchodzi w życie 15 grudnia 2019 roku
Nowy rozkład jazdy PKP wchodzi w życie 15 grudnia 2019 roku Adrian Wykrota
Nowy rozkład jazdy PKP wchodzi w życie w niedzielę, 15 grudnia 2019 roku. Przyniósł on drobne zmiany w dotychczasowym rozkładzie jazdy PKP. Wielkopolanie mogą jednak spać spokojnie - w nowym rozkładzie jazdy PKP nie ma wielkich zmian w Wielkopolsce. Pociągi PKP Intercity, TLK czy Przewozów Regionalnych w dużej mierze kursują jak dotychczas. Najważniejsze informacje dla Wielkopolan to dodatkowy pociąg ekspresowy z Poznania doWarszawy oraz otwarcie czterech nowych przystanków na trasie z Poznania do Piły.

Zmiana rozkładu jazdy PKP wchodzi w życie w niedzielę, 15 grudnia 2019 roku. W przypadku Wielkopolski pasażerowie nie muszą się obawiać, że nowy rozkład jazdy przyniesie drastyczne zmiany.

Nowy rozkład jazdy PKP: zmiany w Wielkopolsce

Wielkopolan na pewno ucieszy wiadomość o dodatkowym pociągu ekspresowym, który będzie kursował między Poznaniem a Warszawą. - PKP Intercity uruchomi nowy pociąg EIC Paderewski, który połączy Warszawę z Poznaniem - informuje Mirosław Siemieniec, rzecznik prasowy PKP Polskich Linii Kolejowych.

Zmiana szykuje się także na południu Wielkopolski. - Wraz z nowym rozkładem jazdy, po 12 latach możliwe będą podróże na linii Leszno-Głogów, ważne dla mieszkańców Wielkopolski, Dolnego Śląska i woj. lubuskiego - mówi Mirosław Siemieniec.

Nowy rozkład jazdy PKP: nowe perony i szybsza podróż z Poznania do Piły

Oprócz tego PKP Polskie Linie Kolejowe oddają także do użytku cztery nowe przystanki na trasie z Poznania do Piły, która jest remontowana od kilkunastu miesięcy. Nowe przystanki powstały na poznańskich Podolanach (przy ul. Szczawnickiej), na Osiedlu Grzybowym w Złotnikach (w pobliżu ul. Dworcowej), w Złotkowie (w rejonie ul. Kochanowskiego) oraz w Bogdanowie (niedaleko cmentarza przy ul. Komunalnej).

Sprawdź też:

- Od niedzieli po raz pierwszy z poznańskich Podolan do centrum Poznania dojedziemy w około 10 minut. Kolej oferuje krótkie, konkurencyjne względem komunikacji samochodowej czasy podróży. Na trasie Poznań – Piła już skrócił się czas przejazdu, a na peronach zwiększył komfort obsługi dla wszystkich podróżnych. Teraz dzięki nowym przystankom będą jeszcze lepsze warunki dostępu do pociągów – mówi Arnold Bresch, członek zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych.

Czytaj też: Koleje Wielkopolskie: Bilety droższe od niedzieli - ceny będą wyższe o 8 procent

Wszystkie perony mają długość 200 m, są wysokie na 76 cm oraz ułatwią wsiadanie i wysiadanie do pociągów. Posiadają też antypoślizgową nawierzchnię ze ścieżkami naprowadzającymi. - Do tego są ławki, wiaty i czytelne oznakowanie. Dobrą widoczność po zmroku zapewni jasne oświetlenie. Nowe przystanki zostały dostosowane do potrzeb osób z ograniczonymi możliwościami poruszania się oraz wyposażone w stojaki rowerowe - mówi Radosław Śledziński, rzecznik wielkopolskiego oddziału PKP Polskich Linii Kolejowych.

Do tej pory w ramach prac przy remoncie trasy kolejowej z Poznania do Piły zmodernizowano już 34 perony na tym odcinku. Z kolei w Pile przebudowany dworzec, dzięki m.in. zabytkowym wiatom i mozaice z kostki, zachował swój historyczny charakter. - Dzięki zrealizowanym pracom, pociągi pośpieszne z Poznania do Piły jeżdżą już o ok. 15 min krócej, a regionalne o ok. 7 min. W przyszłym roku, po uzyskaniu niezbędnych pozwoleń, czas przejazdu wyniesie ok. 80 min, czyli nawet 40 min mniej niż przed rozpoczęciem modernizacji - mówi Radosław Śledziński.

Nowy rozkład jazdy PKP: szybciej z Warszawy do Lublina

Od 15 grudnia łatwiej będzie dojechać z Lublina przez Dęblin do Warszawy bez korzystania z komunikacji zastępczej. - Pociągi regionalne będą kursowały z Lublina przez Puławy do Dęblina. W Lublinie będzie również nowy przystanek Lublin Zachodni. Pasażerowie skorzystają z nowych peronów na stacjach i przystankach: Pożóg, Klementowice, Łopatki, Czesławice, Sadurki, Miłocin Lubelski, Motycz Leśny, Motycz, Stasin Polny - mówi Mirosław Siemieniec.

Zobacz też: Nowy rozkład jazdy na kolei od niedzieli, 15 grudnia. Co się zmieni w ofercie Kolei Wielkopolskich i Przewozów Regionalnych?

Mieszkańcy Dolnego Śląska skorzystają z nowych połączeń z Wrocławia i Legnicy przez Lubin do Rudnej Gwizdanowa i dalej do Głogowa. - Będą atrakcyjne czasy przejazdu na trasach Legnica-Rudna Gwizdanów (od 35 min) i Wrocław-Głogów (od 1 h 20 min). Przez Lubin pojadą pociągi dalekobieżne m.in. do Wiednia, Budapesztu, Berlina, Krakowa i Przemyśla - informuje Mirosław Siemieniec. I dodaje, że dzięki elektryfikacji trasy Węgliniec-Zgorzelec, skróci się podróż z Wrocławia do Zgorzelca.

Sprawdź też:

W województwie warmińsko-mazurskim bez komunikacji zastępczej pojadą pociągi z Działdowa przez Nidzicę i Olsztynek do Olsztyna. Mieszkańcy Olsztyna w codziennych dojazdach do pracy i szkoły zyskają kolejny nowy przystanek, czyli Olsztyn Śródmieście. Bezpośrednio z Olsztyna dojadą pociągi do Ełku przez Ruciane-Nidę i Pisz.

Czytaj też: Poznań: Rusza budowa nowego peronu na dworcu. Prace potrwają do 2022 roku

Na Opolszczyźnie krócej pojadą pociągi z Opola do Nysy. Podróż zajmie około godziny. Do tego czynny będzie nowy przystanek Nysa Wschodnia.

Nowy rozkład jazdy PKP: Wracają pociągi między Słupskiej i Ustką

Na Pomorzu wracają pociągi na trasę Słupsk-Ustka. - Podróż zajmie tylko 22 min. Podróżni skorzystają z dwóch nowych przystanków: Słupsk Północny i Ustka Uroczysko - mówi Mirosław Siemieniec.

Natomiast Mieszkańcy Podlasia pojadą pociągiem z trzech nowych przystanków: Orzechowicze, Hryniewicze oraz Białystok Nowe Miasto. To efekt modernizacji linii Białystok-Czeremcha.

Z kolei w Łodzi po latach będzie można korzystać z trzech odnowionych przystanków: Łódź-Olechów Wiadukt, Łódź-Olechów Zachód i Łódź-Olechów Wschód.

Nowy rozkład jazdy PKP: pociągiem do Zakopanego

W Małopolsce wrócą pociągi na kolejową „zakopiankę”. Od 15 grudnia ruszą połączenia na trasie Kraków-Chabówka, a 21 grudnia pociągi ponownie dojadą do Zakopanego. Na odcinku Skawina-Sucha Beskidzka podróżni będą mogli korzystać z nowego przystanku Radziszów Centrum.

Oprócz tego PKP Intercity zwiększa liczbę pociągów na najpopularniejszej trasie Warszawa- Kraków do 26 par pociągów dziennie. Zmieni się także liczba połączeń pomiędzy stolicą a Łodzią z 23 do 28 par pociągów. Z dodatkowych 2 połączeń skorzystają podróżni pomiędzy Trójmiastem a Warszawą. Natomiast liczba par pociągów pomiędzy stolicą a Wrocławiem zwiększy się z 12 do 14.

ZOBACZ TEŻ:

Na komfort podróży koleją wpływa nie tylko punktualność pociągów, ich czystość i wygoda, ale też współpasażerowie. Oto 10 irytujących typów pasażerów, na których pewnie nie raz natrafiłeś w czasie podróżowania koleją ------->

Najbardziej wkurzający pasażerowie, jakich spotkasz w pociągu

Sprawdź też:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski