Chleb zapewniający godną pracę. Kawa, która stała się pasją. Optymizm i poczucie własnej wartości, które podnoszą jakość naszego życia. I wreszcie garść faktów o generacji Z, która z pewnością zmieni oblicze rynku pracy. Na kolejne inspirujące prelekcje zapraszają 13 czerwca do siedziby Uniwersytetu SWPS w Poznaniu organizatorzy kampanii społecznej „Praca? Lubię to!”. Inicjatywa uczelni oraz parku technologicznego YouNick jest adresowana do uczniów, studentów, przedsiębiorców oraz pracowników wielkopolskich firm i instytucji.

Czy pieczenie chleba i zaparzanie kawy może stać się zawodową pasją i sposobem na zapewnienie sobie godnego życia? Przykłady poznańskich przedsiębiorców, którzy w poniedziałek, 13 czerwca spotkają się z uczestnikami kampanii społecznej „Praca? Lubię to!”, pokazują, że jak najbardziej tak. Organizatorzy akcji już po raz trzeci zapraszają wszystkich głodnych wiedzy, szukających inspiracji Poznaniaków do udziału w prelekcjach niezwykłych osobowości ze świata nauki i biznesu.

Podczas czerwcowego wydarzenia oprócz Małgorzaty Zbroja z pracowni GODny oraz Mateusza Gacy z Brisman Kawowy Bar, wystąpi także Barbara Strójwąs, prezes Europejskiego Centrum Edukacji Młodych i pomysłodawczyni Projektu Generacja Z. Bezpłatne spotkanie w poznańskiej siedzibie uczelni rozpocznie się o g. 17:00 godzinnym wykładem z zakresu psychologii. Tym razem o „perłach w plecaku”, czyli zasobach, które pomagają rozwijać się i radzić sobie z trudnościami opowie wykładowca Uniwersytetu SWPS dr Agnieszka Teske-Mościcka, psycholożka i psychoterapeutka.

Podczas czerwcowego spotkania, ostatniego przed wakacjami, o tym jak urządzić sobie życie, by podział praca-czas wolny przestał obowiązywać, mówić będzie Małgorzata Zbroja z pracowni GODny. Nasz gość przygotował dla uczestników dodatkową niespodziankę. W trakcie prelekcji podzieli się z nimi świeżo wypieczonym chlebem ze swojej pracowni rzemieślniczej – mówi Agnieszka Lewicka z Uniwersytetu SWPS. – Po konferencji inaugurującej kampanię w YouNick oraz majowym warsztacie w naszej uczelni otrzymaliśmy mnóstwo pozytywnych sygnałów, zarówno od pracowników, jak i przedsiębiorców. Inicjatywa, którą stworzyliśmy wspólnie z parkiem technologicznym, to wyjątkowa okazja do spojrzenia na tematykę pracy z bardzo różnych perspektyw. Mamy nadzieję, że wiedza i doświadczenia przekazywane przez zaproszonych do udziału w kampanii prelegentów, zainspirują wiele osób do pozytywnych zmian w karierze zawodowej czy prowadzonej działalności biznesowej. Letnie wakacje to dla wielu osób czas oddechu od wytężonej pracy, więc na kolejną odsłonę naszej akcji – plenerową imprezę na Dziedzińcu Urzędu Miasta Poznania – zaprosimy mieszkańców Poznania i okolic dopiero po ich zakończeniu, w sobotę 3 września.

Wstęp na warsztaty jest bezpłatny pod warunkiem rejestracji online za pośrednictwem formularza dostępnego na stronie www.swps.pl/poznan/aktualnosci. Trzecie spotkanie w ramach kampanii „Praca? Lubię to!” odbędzie się w siedzibie Uniwersytetu SWPS przy ul. T. Kutrzeby 10, w sali 001, w godzinach 17:00-19:30.

Kampania społeczna „Praca? Lubię to!” to wspólna inicjatywa parku technologicznego YouNick oraz Uniwersytetu SWPS. Celem akcji jest rozpoczęcie konstruktywnej dyskusji o konieczności tworzenia w polskich firmach i instytucjach innowacyjnych miejsc pracy oraz pokazywanie pozytywnych wzorców, dotyczących zarówno tworzenia przyjaznych przestrzeni do pracy, jak i relacji międzyludzkich opartych na wzajemnym zrozumieniu, szacunku i życzliwości. Projekt jest skierowany do właścicieli, kadry zarządzającej oraz obecnych i przyszłych pracowników działających w Polsce firm i instytucji. Od maja do listopada br. w trakcie konferencji, warsztatów i szkoleń swoją wiedzą oraz dobrymi praktykami podzielą się eksperci ze świata nauki i biznesu, przedstawiciele firm oraz osoby, które pracują i żyją z pasją. Ostatnie przed wakacjami bezpłatne spotkanie w ramach kampanii odbędzie się w poniedziałek, 13 czerwca, ponownie w siedzibie Uniwersytetu SWPS w Poznaniu. Szczegółowe informacje o projekcie są dostępne na stronach www.swps.pl/poznan oraz younick.pl, a także na profilach organizatorów na Facebooku.

Patronat honorowy nad kampanią „Praca? Lubię to!” objął Prezydent Miasta Poznania, a patronami medialnymi akcji zostali: dziennik Puls Biznesu, portal Odpowiedzialnybiznes.pl, dziennik regionalny Polska Głos Wielkopolski, magazyn Strefa Biznesu, gazeta i portal Naszemiasto.pl, telewizja WTK oraz portal Epoznan.pl.

Agenda spotkania 13 czerwca:

godz. 17.00-18.00 dr Agnieszka Mościcka-Teske, „Perła w plecaku - zasoby, które pomagają rozwijać się i radzić sobie z trudnościami"

W trakcie swojego wykładu dr Mościcka-Teske pokaże, że współczesna psychologia coraz częściej skupia się na pozytywnej stronie funkcjonowania człowieka. Opowie o cechach, które wspierają rozwój i radzenie sobie z przeciwnościami i wyzwaniami codziennego życia. Są one nazywane "zasobami odpornościowymi", ponieważ - jak wykazują badania - rzeczywiście wzmacniają zdrowie i podnoszą jakość życia. Na spotkaniu zostaną zaprezentowane takie cechy jak m.in. poczucie koherencji, optymizm, poczucie własnej wartości, poczucie skuteczności czy prężność psychiczna.
Dr Mościcka-Teske opowie także o ważnym odkryciu psychologii pozytywnej – potencjale każdego z nas do odnajdowania w sobie i rozwijania tych zasobów.

Dr Agnieszka Mościcka-Teske – psycholożka, psychoterapeutka, trenerka umiejętności psychologicznych i biegła sądowa. Na poznańskim wydziale Uniwersytetu SWPS prowadzi zajęcia z zakresu psychologii klinicznej, psychologii zdrowia i psychologii pracy. Prowadzi także szkolenia dla biznesu i instytucji samorządowych związane z radzeniem sobie ze stresem zawodowym, mobbingiem, molestowaniem seksualnym i dyskryminacją oraz wprowadzaniem procedur antymobbingowych i antydyskryminacyjnych. Autorka szeregu artykułów naukowych na temat stresu zawodowego i mobbingu.

godz. 18.00 – 18.30 Barbara Strójwąs, Projekt Generacja Z, “Nowe pokolenie talentów, czyli generacja Z na rynku pracy”

Podczas swojego wystąpienia Barbara Strójwąs opowie o obecnej sytuacji na rynku pracy, na którym po raz pierwszy w historii spotkali się reprezentanci aż czterech pokoleń. Zaprezentuje najczęściej wprowadzające w błąd stereotypy dotyczące młodych ludzi oraz opowie o oczekiwaniach pracodawców i warunkach, jakie muszą spełnić dwie strony, żeby osiągnąć efekt pokoleniowej synergii w organizacji.

Barbara Strójwąs – prezes Europejskiego Centrum Edukacji Młodych i pomysłodawczyni Projektu Generacja Z. Absolwentka Wyższej Szkoły Bankowej w Poznaniu (specjalizacja Zarządzanie Zasobami Ludzkimi), która w późniejszym czasie rozpoczęła studia na Uniwersytecie SWPS (kierunek Psychologia). Od blisko 8 lat pracuje jako trener/szkoleniowiec zajmujący się rozwojem kompetencji miękkich, a od kilku lat gościnnie prowadzi także zajęcia ze studentami. W ramach Projektu Generacja Z przeprowadza przedsiębiorstwa przez proces zarządzania zmianą pokoleniową, a młode osoby przygotowuje do świadomego startu w zawodową przyszłość.

godz. 18.30 – 19.00 Małgorzata Zbroja, Pracownia GODny, „DIY, czyli zrób sobie sam godną pracę”

W swojej prelekcji Małgorzata Zbroja przedstawi case study pracowni GODny: butikowej pracowni rzemieślniczego chleba, a zarazem tak zwanego 'concept place'. Opowie, jak to się dzieje, że można chodzić do pracy jak do domu i dlaczego na pracownię mówi 'chata'. Pokaże, że można tak sobie „urządzić” życie, żeby podział praca-czas wolny przestał obowiązywać.

Małgorzata Zbroja - współtwórczyni i współwłaścicielka pracowni GODny, rzemieślniczej butikowej pracowni chleba, którą prowadzi wraz z Maciejem Gatniejewskim od maja 2015 roku na poznańskiej Wildzie w zabytkowym budynku Spar-und-Bauverein. Ich chleb codzienny to robienie chleba, który nie ma sobie równych. Wcześniej, m.in. w Anglii, przez dwadzieścia lat uczyła języka angielskiego. Po roku działalności pracownia GODny pojawiła się na pierwszej stronie piątkowego wydania Gazety Wyborczej w Poznaniu, w trzech książkach, w magazynach gurmandzkich z wysokiej półki, a jej właściciele spłacili już wszystkie długi. Pracownia realizuje w tym roku już po raz drugi projekt kulturalno-oświatowy w ramach akcji Centum Warte Poznania. Tym razem będzie to wystawa fotografii w technice mokrego kolodionu pod tytułem „Sztuka jako chleb codzienny”. Klienci pracowni często powtarzają, że fajnie mieć taką pracę jak właściciele GODny.

godz. 19.00 – 19.30 Mateusz Gaca, Brisman Kawowy Bar, „Jak uratowała mnie kawa”

Mateusz Gaca na przykładzie własnej historii, swoich osiągnięć i perypetii życiowych opowie uczestnikom spotkania, czym jest dla niego praca, jak jej szukać oraz co zrobić, by stała się prawdziwą pasją.

Mateusz Gaca od 12 lat pracuje w branży kawowej. Od 4 lat prowadzi wspólnie z obecną mistrzynią Polski baristów kawiarnię na Jeżycach - Brisman Kawowy Bar, która słynie z wysokiej jakości kawy i wyjątkowej obsługi gości. W jego kawiarni pracują sami pasjonaci, którzy czerpią przyjemność z wykonywanej pracy.

O organizatorach kampanii „Praca? Lubię to!”:

YouNick (dotychczas Nickel Technology Park Poznań) to pierwszy w Polsce prywatny park technologiczny, założony w Złotnikach przez wielkopolskich przedsiębiorców Mariana i Dagmarę Nickel. Od 10 lat stanowi miejsce wspierające innowacyjne jednostki i biznesy z szeroko rozumianego biosektora oraz branży ICT. Na jego terenie działa obecnie blisko 60 firm, zatrudniających ponad 600 osób. 100 miejsc pracy powstało także w założonych przez YouNick 21 innowacyjnych spółkach portfelowych.

W 2014 r. park zmienił nazwę i filozofię działania. W centrum wszystkich aktywności postawił człowieka - najemcę, pracownika, inwestora, pomysłodawcę i odbiorcę innowacji. Oferuje unikalne na skalę kraju usługi związane z finansowaniem nowych biznesów oraz rozwojem innowacyjnych produktów i usług, a także nowoczesną, przyjazną infrastrukturę biurową, magazynową i laboratoryjną. W ubiegłym roku wspólnie z najemcami uruchomił autorski program propracowniczy „HumaNick: Enjoy your workplace!”. W Parku działa także pierwsze w Polsce przedszkole i żłobek kompetencyjny. Szczegółowe informacje dotyczące parkowej infrastruktury, założeń i przebiegu procesu inwestycyjnego oraz oferowanych usług są dostępne na www.younick.pl.

Uniwersytet SWPS to nowoczesna uczelnia oparta na trwałych wartościach. Silną pozycję zawdzięcza połączeniu wysokiej jakości dydaktyki z badaniami naukowymi spełniającymi światowe standardy. Uczelnia oferuje praktyczne programy studiów z psychologii, prawa, socjologii czy kulturoznawstwa dostosowane do wymagań zmiennego rynku pracy w pięciu miastach: Warszawie, Wrocławiu, Sopocie, Poznaniu i Katowicach. Obecnie Uniwersytet SWPS kształci ponad 15 tys. studentów. Uczelnia posiada uprawnienia do nadawania stopnia naukowego doktora w dyscyplinach: psychologia (w Warszawie i Wrocławiu), kulturoznawstwo, socjologia, prawo i literaturoznawstwo oraz doktora habilitowanego w dyscyplinach: psychologia (w Warszawie i Wrocławiu) i kulturoznawstwo.

Tradycją Uniwersytetu SWPS są cykle otwartych wydarzeń naukowych, popularnonaukowych i kulturalnych. Częstymi gośćmi uczelni są światowej sławy naukowcy, znani artyści i przedstawiciele świata mediów. Jako jeden z najlepszych ośrodków psychologicznych w kraju, Uniwersytet SWPS popularyzuje wiedzę psychologiczną realizując projekt Strefa Psyche (www.strefapsyche.swps.pl) i Strefa Rodzica (www.strefarodzica.swps.pl) oraz wspiera młodzież prowadząc w liceach na terenie całego kraju bezpłatne warsztaty psychologiczne, seksuologiczne i ogólnorozwojowe Strefa Młodzieży (www.strefamlodziezy.pl).

www.swps.pl

 

Materiał partnera.