O drewnie wiedzą (prawie) wszystko

Beata Marcińczyk
Drewno i jego obróbka to wspólna  pasja małżonków
Drewno i jego obróbka to wspólna pasja małżonków Fot. J. Ostaszewski
Z wykształcenia nie są stolarzami, ani nawet dziećmi stolarzy! Lidka i Jarek Ostaszewscy wzięli ślub i postanowili wybudować drewniany dom (wprowadzili się do niego po narodzinach pierwszego syna).

Jarek, uznany grafik komputerowy, współautor projektów dla takich firm jak Amica czy Volkswagen, spędzał dnie w firmie w Poznaniu. Lidia pilnowała stolarzy, dekarzy i innych majstrów na budowie. Zakochała się w ciepłym, wdzięcznym, plastycznym materiale, jakim jest drewno i tą miłością zaraziła Jarka. Przy rodzinnym majstrowaniu zrodził się pomysł stworzenia portalu domidrewno.pl.

- Słowo pasja w języku polskim ma aż trzy znaczenia. My skupiamy się wyłącznie na pasji jako hobby, zamiłowaniu do czegoś - tłumaczą. - Nasz portal video-podcastowy, to miejsce zarówno dla profesjonalistów mających do czynienia z obróbką drewna co dzień, ale też dla początkujących, którzy pragną zobaczyć zawodowców w działaniu i zaczerpnąć od nich wiedzę.
Okazało się, że w Polsce brakuje właśnie takiego poradnika i podręcznika, który poprowadzi, przede wszystkim hobbystów od materiałoznawstwa, poprzez dział narzędzi i maszyn do konstrukcji. Ludzie zaczęli pisać, pytać.

- Podeszliśmy do tego bardzo rzetelnie. W cyklu "Kompendium" omawiamy różne gatunki drewna, ich charakterystykę, ale też wspominamy o ciekawostkach np., że dawniej uważano, iż drewno klonu ma magiczną moc odpędzania diabła, dlatego zmarłych po śmierci układano na takiej właśnie niepomalowanej desce i pukano w nią, aby pomóc klonowi pokonać złe duchy - stąd powiedzenie odpukać w niemalowane drewno - mówi Lidka Ostaszewska

Jarek zajmuje się konkretnymi realizacjami i stara się przekazać swoją wiedzę o narzędziach i generalnie sprzęcie stolarskim.
- Do naszego portalu wrzucamy też informacje o innych osobach, nie tylko z Polski, które realizują ciekawe projekty stąd mój wywiad z "magikiem stolarstwa" ze Stanów Zjednoczonych, Paulem - mówi Jarek. - W naszym do-mu czuć zapach drewna, otaczają nas przedmioty z drew-na, które zrobiliśmy sami. Chcemy naszą pasją zarażać innych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Od niedawna oglądam na YT / w TV 55 cali 4k/" Dom i Drewno" i jestem zachwycony filmami oraz przede wszystkim prowadzącymi.Myślałem,że Jarek to wieloletni stolarz gdyż mało,że zna się na wszystkim w stolarstwie to potrafi pięknie o stolarstwie opowiadać, oczywiście to samo dotyczy jego żony.Jestem pod wielkim wrażeniem.Mam 66 lat ale zawsze kochałem drewno , jego zapach i obróbkę.Sam w 1989r wykonałem boazerię z drewna odpadowego a zamontowałem w przedpokoju wraz z pawlaczami i szafą dysponując jedną wiertarka Celma i piłkami ręcznymi.Wszystko to przetrwało do chwili obecnej.Dlatego tez obecnie podziwiam to co robi i potrafi Jarek a do tego narzędzia i maszyny , które dla mnie są jak " kosmos". Dziękuje za programy i pozdrawiam Jerzy Jarczewski Oborniki Śląskie k/Wrocławia

Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski
Dodaj ogłoszenie