Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

O jedno święto za mało - oprócz Trzech Króli Polacy chcieliby mieć wolne również w Wigilię

Agnieszka Świderska
Kościół przypomina wiernym  o  obowiązku, jakim jest uczestniczenie w święto Trzech Króli  we  mszy świętej. Tradycyjnie już w tym dniu  będą zbierane ofiary na wsparcie misjonarzy i misjonarek
Kościół przypomina wiernym o obowiązku, jakim jest uczestniczenie w święto Trzech Króli we mszy świętej. Tradycyjnie już w tym dniu będą zbierane ofiary na wsparcie misjonarzy i misjonarek Dariusz Gdesz/Polskapresse
Polacy lubią świętować. Jednak nie tak jak reszta Europy. Z 13 wolnymi dniami w roku należymy w Unii do "średniaków". Do rekordzistów z 20 dniami wolnymi należą Belgowie. Pozazdrościć można również Słoweńcom (17 dni) i Słowakom (16), ale już nie Holendrom - tylko 7 wolnych ustawowo dni.

Czy Polakom wystarcza ich świąteczna trzynastka? Od trzech lat podobnie jak ich dziadkowie i pradziadkowie mają wolne w święto Trzech Króli, czyli w święto Objawienia Pańskiego. To jedno z najstarszych świąt kościelnych; starsze nawet od Bożego Narodzenia. W ten dzień do pracy nie idą nie tylko Polacy, ale także Grecy, Włosi, Chorwaci, Austriacy, Słowacy, Szwedzi i mieszkańcy trzech niemieckich landów.

Z trzynastoma wolnymi dniami w roku Polacy należą w Unii do świątecznych "średniaków"

Gdyby jednak urządzić referendum, w którym Polacy mogliby się wypowiedzieć, czy wolą mieć dzień wolny w Wigilię, czy w święto Trzech Króli, to wynik tego głosowania byłby na korzyść Wigilii. Powód? Wigilia to jedno z najbardziej rodzinnych polskich świąt.

Jak wynika z ostatniego raportu międzynarodowej firmy doradczej KPMG, prawie 90 procent dorosłych Polaków świętowało ją w gronie rodzinnym lub przyjaciół. Jako dzień pracujący już od kilku lat jest fikcją w większości urzędów i instytucji, także rządowych, które odpracowują ją w sobotę, czyli w dniu, w którym nikt nie myśli o załatwianiu urzędowych czy sądowych spraw. Jeżeli chodzi o resztę Europy, to Wigilia jest dniem wolnym w Czechach, Bułgarii, Danii, Estonii, Irlandii, Litwie, Łotwie, Słowacji, Finlandii, na Węgrzech i Cyprze.

Święto Trzech Króli jest natomiast świętem celebrowanym głównie w kościele. Tymczasem jak wynika z ostatnich badań Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego przeprowadzonych w polskich kościołach, coraz mniej katolików bierze udział w mszy świętej. Już tylko czterech na dziesięciu Polaków, którzy deklarują się jako osoby wierzące, dopełnia obowiązku uczestniczenia we mszy w niedziele i w święta. Ilu z nich pojawi się w kościele 6 stycznia?

Już w 2010 roku SLD proponowało zamianę. Projekt jednak upadł. Pod koniec ubiegłego roku lewica wyszła z nową propozycją: w zamian za zniesienie wolnego w Trzech Króli dowolny dzień w roku do świętowania na przykład w Wigilię.
Projekt ustawy niedługo ma trafić do sejmu. Czy ma większe szanse powodzenia od tamtego sprzed trzech lat?
- Obawiam się, że nie ma większych szans, nie w tym składzie sejmu, gdzie w warstwie ideologicznej koalicja PO-PiS wciąż ma się dobrze - nie ma złudzeń posłanka Krystyna Łybacka z SLD. - Mimo wszystko ten projekt nie jest chybiony, bo daje asumpt do dyskusji, a skoro jest dyskusja, to znaczy, że jest coś na rzeczy. Przecież gdyby w polskiej tradycji większą wagę odgrywało święto Trzech Króli, to nikt by nie apelował o wolne 24 grudnia.

Ilu Polaków wykorzysta wolny poniedziałek, by obchodzić w kościele święto Objawienia Pańskiego?

- To dobry pomysł, by dać Polakom możliwość wypowiedzenia się w sprawie wolnego w Wigilię - mówi Maks Kraczkowski, poseł PiS. - W końcu święta są dla ludzi. Wolne w Wigilię nie powinno się jednak wprowadzać kosztem święta Trzech Króli. Nie ograniczałbym dni wolnych i nie załamywał rąk nad stratami dla gospodarki. Może Polacy mają tyle samo dni wolnych co reszta Europy, ale jako liderzy wydajności pracy w tejże Europie mają znacznie mniej czasu dla siebie i swoich rodzin. Przynajmniej w święta mogą poświęcić swoim bliskim więcej czasu.

Święta Bożego Narodzenia i Nowy Rok w Unii
W okresie świątecznym jest aż sześć dni, które w różnych krajach są wolne od pracy - 24, 25, 26 i 31 grudnia oraz 1 i 6 stycznia.
Najdłużej, bo aż osiem dni - od 25 grudnia do 1 stycznia, świętują Belgowie. Tylko dwa dni wolnego - 25 grudnia i 1 stycznia, mają w tym okresie Francuzi, Hiszpanie, Maltańczycy, Portugalczycy.
Święta religijne
Obchodzimy te same święta, ale nie wszyscy w Unii mamy wolne w te same dni.
W Danii dniem ustawowo wolnym od pracy jest Wielki Czwartek oraz Wielki Piątek. O ile Wielki Czwartek należy do wyjątków, to wolne w Wielki Piątek mają również Niemcy, Estończycy, Irlandczycy, Hiszpanie, Cypryjczycy, Łotysze, Maltańczycy, Słowacy, Finowie i Anglicy.

Święta państwowe
Najpopularniejszym świętem państwowym w Europie jest Święto Pracy.
1 maja jest dniem ustawowo wolnym w 23 z 28 krajach Unii. Święta Pracy nie świętują jedynie Duńczycy, Irlandczycy, Łotysze, Holendrzy i Anglicy. Z kolei mieszkańcy Belgii, Bułgarii, Danii i Łotwy mogą się dodatkowo cieszyć wolnym dniem także w sylwestra.

WIDZIAŁEŚ COŚ CIEKAWEGO? ZNASZ INTERESUJĄCĄ HISTORIĘ? MASZ ORYGINALNE ZDJĘCIA?
NAPISZ DO NAS NA ADRES [email protected]!

Możesz wiedzieć więcej! Kliknij i zarejestruj się: www.gloswielkopolski.pl/piano

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski