Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Obchody Czerwca '56: Złożyli kwiaty pod tablicą przy Bramie Głównej HCP

Mateusz Szymandera
Obchody Czerwca'56: Złożyli kwiaty pod tablicą przy Bramie Głównej HCP
Obchody Czerwca'56: Złożyli kwiaty pod tablicą przy Bramie Głównej HCP Paweł Miecznik
W piątek popołudniu pod bramką główną zakładów HCP w Poznaniu odbyły się uroczystości upamiętniające wydarzenia Czerwca '56. Pod tablicą pamiątkową w przeddzień 58. rocznicy wydarzeń kwiaty złożyły władze lokalne, regionalne, przedstawiciele służb mundurowych oraz związków zawodowych.

58 lat temu z bramy Fabryki Lokomotyw i Wagonów Zakładów im. Józefa Stalina Poznań (dzisiaj HCP) wyszli robotnicy, którzy upomnieli się o Boga, wolność, prawo i chleb.

Dzisiejsze uroczystości odbyły się pod ta samą bramą przy ul. 28 czerwca. Wzięli w nich udział m.in. przewodniczący wielkopolskich struktur Solidarności Jarosław Lange, marszałek woj. Wielkopolskiego Marek Woźniak oraz prezydent Poznania Ryszard Grobelny. W obchodach uczestniczyli także delegaci „Solidarności”, pracownicy HCP oraz Poznaniacy.

- W Polsce wolność nigdy nie przychodziła sama, zawsze trzeba było płacić za nią wysoką cenę. Dlatego o Czerwcu '56 należy o tym pamiętać i przekazywać wiedzę o tych zdarzeniach kolejnym pokoleniom. Nie możemy zapomnieć, komu tę wolność zawdzięczamy. To osoby, które dla odzyskania naszej wolności poniosły ofiarę i czasem płaciły najwyższą cenę - powiedział przewodniczący "Solidarności" w HCP Tadeusz Pytlak

W trakcie uroczystości przywołano także wiersz, który jest wspomnieniem wydarzeń z powstania poznańskiego, autorstwa Konrada Doberschuetza „Gdy o godność chodzi...”. W intencji ofiar oraz uczestników Czarnego Czwartku modlił się duszpasterz "Solidarności" ks. kan. Tadeusz Magas. O swoich odczuciach opowiedział także jeden z uczestników protestów.

- Cofamy się do tych dni pełnych wiary, nadziei i w końcu rozgoryczenia. Brama główna zakładów i syrena zakładowa przywołują z pamięci tłumy robotników, którzy chcieli wykrzyczeć swoją złość na głuchą, ślepą i arogancką władze. Niezadowoleni z życia, bo życie było pracą, niewolniczą pacą. Brama główna HCP dała nam nadzieję, połączyła nas w zorganizowaną masę, której przestraszyła się rządząca elita, która wysłała na nas czołgi - wspominał Adam Tiun, który brał udział w wydarzeniach sprzed 58 lat.

Po wystąpieniach uczestnicy uroczystości złożyli kwiaty pod tablicą pamiątkową. Odśpiewali oni także pieśń "Boże coś Polskę" oraz hymn narodowy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski