Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Obniżki stóp procentowych zawieszone? Inflacja nie spadła tak, jak oczekiwał szef NBP. Decyzja już na początku września

Agnieszka Maciuła-Ziomek
Agnieszka Maciuła-Ziomek
Inflacja w sierpniu miała osiągnąć jednocyfrową wartość. To jeden z warunków, jaki stawiał prezes NBP Adam Glapiński, aby RPP mogła myśleć o obniżeniu stóp procentowych. Czy teraz zmieni zdanie?
Inflacja w sierpniu miała osiągnąć jednocyfrową wartość. To jeden z warunków, jaki stawiał prezes NBP Adam Glapiński, aby RPP mogła myśleć o obniżeniu stóp procentowych. Czy teraz zmieni zdanie? Adam Jankowski / Polska Press
Adam Glapiński, prezes NBP, warunkował początek cyklu obniżek stóp procentowych we wrześniu od jednocyfrowej inflacji w sierpniu. Dane GUS pokazują jednak, że inflacja pozostaje póki co na poziomie ponad 10 proc. Czy to oznacza, że na obniżki rat kredytów jeszcze poczekamy? Ekonomiści są podzieleni.

Spis treści

Ceny nie wzrosły, inflacja nadal dwucyfrowa

Ostatni dzień miesiąca tradycyjnie przyniósł szacunkowe dane dotyczące inflacji w Polsce. GUS podaje, że w sierpniu ceny towarów i usług wzrosły o 10,1 proc. rok do roku i pozostały niezmienne w porównaniu z lipcem 2023. To oznacza stabilizacje cen w sklepach, a nawet subtelne ich spadki o 0,2 proc. w stosunku do czerwca br.

Za nami kolejny miesiąc z obniżkami inflacji. W lipcu odczyt wynosił bowiem 10,8 proc., jednak prognozy ekonomistów niemal zapewniały nas o spadku inflacji do jednocyfrowego poziomu, co ostatecznie nie nastąpiło.

Niższa inflacja to głównie efekt spadku cen paliw – te są o 6,1 proc. tańsze niż przed rokiem. Zwalnia też tempo wzrostu cen żywności i energii. Badania koniunktury wskazują, że oczekiwania inflacyjne konsumentów i przedsiębiorców maleją. To zmniejszy presję inflacyjną – piszą eksperci Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

W sierpniu taniały przede wszystkim paliwa, a miesiąc do miesiąca tańsza była także żywność.

„RPP rozpocznie cykl obniżek stóp procentowych we wrześniu”. Czy na pewno?

Taki odczyt inflacji wyraźnie podzielił ekspertów w Polsce. Nie brakuje komentarzy pełnych optymizmu:

– Dynamika cen zarówno konsumenckich, jak i również bazowych, zakończy trzeci kwartał poniżej kluczowej w oczach władz monetarnych bariery 10 proc. Taka, praktycznie przesądzona perspektywa sprawia, że już na posiedzeniu 6 września, czyli w przededniu rocznicy ostatniej podwyżki, RPP powinna ściąć stopy procentowe – mówi w przesłanym nam komentarzu Bartosz Sawicki, z portalu Cinkciarz.pl.

Większość przewidywań odnośnie rozpoczęcia cyklu obniżek stóp procentowych już na najbliższym posiedzeniu RPP dotyczyła jednak komentarzy sprzed komunikatu GUS o inflacji w sierpniu.

Nawet jeżeli inflacja nie spadła w sierpniu do jednocyfrowych poziomów, to RPP najprawdopodobniej obniży we wrześniu stopy procentowe z uwagi na słabość konsumpcji w drugim kwartale oraz rozczarowujący początek trzeciego w polskiej gospodarce – pisali ekonomiści ING Banku Śląskiego.

Przewidują oni pierwsze cięcie stóp procentowych we wrześniu o 0,25 pkt proc. i łączne obniżki w 2023 roku sięgające nawet 0,75 pkt proc. Prognozy ekonomistów są w tej kwestii zbliżone. Aż trzy obniżki stopy referencyjnej przewiduje ekspertka PKO BP.

– RPP może także zwracać uwagę na inne czynniki potwierdzające trwały i szeroki charakter dezinflacji – wyraźne wyhamowanie krótkoterminowego trendu inflacji bazowej, czy deflację po stronie producentów (PPI), którą zobaczyliśmy już w danych za lipiec – mówi Anna Wojtyniak cytowana przez Interia Biznes.

Nie wszyscy mówią o terminie rozpoczęcia cyklu obniżek, ale większość z ekspertów przewiduje obniżenie głównej stopy NBP na poziomie o 0,5 do 1 pkt proc. do końca 2023 roku.

Obniżki stóp procentowych jednak za miesiąc?

Z kolei Kamil Łuczkowski, ekonomista Banku Pekao, jeszcze na moment przed ogłoszeniem inflacji CPI przez GUS przekazał PAP, że odczyt inflacji ma duże znaczenie ze względu na słowa prezesa NBP Adama Glapińskiego. Na konferencji prasowej powiedział on, że obniżki stóp procentowych będą możliwe, jeśli RPP będzie dysponować prognozami mówiącymi o dalszym spadku inflacji, oraz jeśli wskaźnik inflacji spadnie poniżej 10 proc.

– Warunek dotyczący prognoz wskazujących na spadek inflacji jest spełniony od dawna. Rynek więc czekał na realizację drugiego warunku, mówiącego o spadku inflacji poniżej 10 proc. – mówi Łuczkowski.

Podobnego zdania są eksperci XTB, który na swoim profilu na platformie X piszą:

Inflacja CPI w Polsce 10,1% r/r przy miesięcznej zmianie 0,0% m/m. Wyższa od oczekiwań! Obniżka stóp we wrześniu raczej wykluczona, ale w październiku jest już bardzo prawdopodobna.

Zdanie eksperta XTB podziela również główny ekonomista Banku Millennium:

– Prawdopodobieństwo cięcia stóp procentowych już we wrześniu jest wysokie, jednak w swoim scenariuszu zakładam październik jako bardziej prawdopodobny moment pierwszej obniżki oprocentowania – mówi Grzegorz Maliszewski cytowany przez Interia Biznes.

Marcin Klucznik, ekonomista Polskiego Instytutu Ekonomicznego, zwraca uwagę, że 2024 rok przynosi perspektywę wolniejszego spadku inflacji i dodaje, że „w takich warunkach RPP będzie decydować się na pojedyncze obniżki stóp rozciągane pomiędzy posiedzeniami”.

Wygląda na to, że Rada Polityki Pieniężnej będzie miała twardy orzech do zgryzienia, jednak nawet jeśli na obniżki stóp procentowych poczekamy jeszcze przynajmniej miesiąc, to możemy być niemal pewni, że pojawią się one jeszcze w tym roku. Najbliższe posiedzenie RPP przesunięto na 5 i 6 września.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Obniżki stóp procentowych zawieszone? Inflacja nie spadła tak, jak oczekiwał szef NBP. Decyzja już na początku września - Strefa Biznesu

Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski