Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Oborniki: Budują nową wodną elektrownię

Anita Nochowicz-Pietz
Budowa nowego jazu trwała prawie dwa lata - inwestycję realizowała firma z Jastrowia
Budowa nowego jazu trwała prawie dwa lata - inwestycję realizowała firma z Jastrowia archiwum
Jak informują pracownicy obornickiego Urzędu Miejskiego, już w maju zaplanowano oficjalne otwarcie nowej elektrowni wodnej na rzece Wełnie. Inwestycja została zrealizowana przez spółkę Elektrownie Wodne Oddział w Jastrowiu.

Nowy jaz znajduje się w miejscu, gdzie zimą 2003 roku w wyniku działalności dużych mas lodowej kry, zniszczona została stara konstrukcja zapory spiętrzającej.

Przez kilka lat konstrukcja była tylko prowizorycznie zabezpieczana, ponieważ pojawił się konflikt, który dotyczył prawa użytkowania oraz obowiązku konserwowania tego obiektu.

Konflikt wokół zniszczonego jazu i pozwolenia wodno-prawnego, umożliwiającego budowę nowej zapory, a później wykorzystywanie spiętrzonych wód rzeki do wytwarzania energii elektrycznej, trwał kilka lat i bulwersował niemalże wszystkich oborniczan, którzy nie potrafili przejść obojętnie obok dewastacji tak potrzebnej budowli.

Odbyło się kilka rozpraw administracyjnych i mediacji. Ostateczne konflikt udało się rozstrzygnąć z korzyścią dla nowego inwestora, którym jest Zakład Elektrowni Wodnych w Jastrowiu - spółka zależna od ENEI.

Dzięki inwestycji przeprowadzonej przez firmę z Jastrowia, oprócz nowej elektrowni wodnej, powstała też zapora, kładka dla pieszych oraz przepławka dla ryb.

Ostatnia z wymienionych inwestycji została wybudowana z uwagi na znajdujący się na tym obszarze rezerwat przyrody, w którego wodach swoje siedliska rozrodcze mają chronione różnorodne gatunki ryb.

Rezerwat ichtiologiczny powstał tam w 1957 r. To miejsce jest także jedynym w Wielkopolsce, gdzie można odszukać niezwykle rzadkiego głowacza białopłetwego. Rzeka Wełna została wpisana na krajową listę rzek reintrodukcji ryb łososiowatych.

Warto dodać, że odbudowanie wodnej zapory i zamontowanie nowoczesnej elektrowni zostało przeprowadzone w taki sposób, aby w minimalnym tylko stopniu ingerować w ekosystem rezerwatu.
W ramach nowej, małej elektrowni wodnej funkcjonują dwie turbiny.

Pod kładką znajdują się trzy jazy regulujące poziom rzeki. Dzięki nim nie wystąpi problem wysychania wody i obumierania roślinności przyrzecznej. Elektrownia wodna daje moc ok. 0,3 mW, co daje równowartość zasilania kilkudziesięciu gospodarstw domowych.

Wartość inwestycji to jedenaście milionów złotych.

Firma oczekuje zwrotu kosztów inwestycji w przeciągu piętnastu lat.
Budowa jazu wraz z małą elektrownią wodną rozpoczęła się wiosną 2009 roku, a w tej chwili trwają ostatnie czynności związane z odbiorem.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski