Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ocalić pamięć o Romanie Maciejewskim

Marek Zaradniak
Rok temu Orkiestra Filharmonii Poznańskiej wykonała Requiem Maciejewskiego w Berlinie
Rok temu Orkiestra Filharmonii Poznańskiej wykonała Requiem Maciejewskiego w Berlinie Antoni Hoffmann
Twórczość związanego z Wielkopolską, a zmarłego w Goteborgu kompozytora Romana Maciejewskiego jest coraz popularniejsza. Jego utwory bardzo często wykonywane są w Berlinie.

Związany z Wielkopolską a zmarły w Goeteborgu w Szwecji wybitny kompozytor Roman Maciejewski staje się coraz popularniejszy w świecie.

Rok temu ogromnym sukcesem stało się wykonanie jego „Requiem” w Berlinie przez m.in. Orkiestrę Filharmonii Poznańskiej. Jego konsekwencją był koncert, jaki odbył się kilka dni temu również w Berlinie. Studenci i wykładowcy tamtejszego Uniwersytetu Sztuki oraz chórzyści Opery Berlińskiej w sali koncertowej im. Josepha Joachima wykonali najsłynniejsze dzieła kameralne kompozytora. Gościem specjalnym koncertu był jego brat - Wojciech Maciejewski.

- Koncert, którego jednym ze współorganizatorów było Verein Fur Interkulturelle Begegnungen, czyli Towarzystwo Wymiany Międzykulturowej spotkał się z nadzwyczajnym przyjęciem. Słychać było głosy, że to nowe odkrycie dla mieszkańców Berlina i rzecz trzeba kontynuować. Najbliższą okazją będzie 28 lutego, czyli rocznica urodzin brata. Mam pomysł, aby tego dnia w Berlinie wyświetlono film „Outsider, czyli portret Romana Maciejewskiego, kompozytora osobnego” Stefana Szlachtycza, a także wykonano kilka utworów brata - mówi Wojciech Maciejewski dodając, że w polskich i skandynawskich stacjach telewizyjnych film ten był emitowany do tej pory 25 razy.

Trwają przygotowania do wydania w języku szwedzkim i niemieckim książki Marka Sołtysika „Dwa życia jednego artysty”, która opowiada o życiu Romana Maciejewskiego. Bliski jest już też finał opublikowania wszystkich jego kompozycji, jakie Wojciech Maciejewski przywiózł ze Szwecji. W planach jest też opublikowanie dokonanych przez kompozytora 25 transkrypcji wielkiej klasyki na dwa fortepiany, utworów Bacha, Mozarta czy Ravela. Zdaniem Wojciecha Maciejewskiego projekt ten zajmie dwa lub trzy lata. Wojciech Maciejewski chciałby także, aby w programie Filharmonii Poznańskiej znalazł się Koncert fortepianowy i można było zaprezentować wystawę obrazów, rzeźb i rysunków Czesława Dźwigają „Homage To Requiem Romana Maciejewskiego”.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski