Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Osada Lednicka: Tradycyjne wielkopolskie domy staną nad jeziorem Linie

Monika Kaczyńska
Dziesięć domów w zabudowie bliźniaczej na terenie Lednickiego Parku Krajobrazowego to nowa propozycja na wielkopolskim rynku nieruchomości. Osiedle nawiązuje do architektonicznej historii regionu.

Osada Lednicka składająca się z dziesięciu domów w zabudowie bliźniaczej powstaje na powierzchni 2 ha nad skarpą jeziora Linie.

-Z każdego domu będzie zejście bezpośrednio na zagospodarowaną plażę - informuje Łukasz Ferchimn ze spółki Ferchmin Equity budującej osiedle.

Architektura po wielkopolsku

Działka tuż nad jeziorem, w Lednickim Parku Krajobrazowym to miejsce wyjątkowe. Inwestorowi zależało więc, aby architektura wpisała się w krajobraz. Postawił na tradycyjną formę.

-Sprawa z domem wielkopolskim nie jest tak oczywista, jak z podhalańskim czy mazurskim - mówi architekt Osady Lednickiej, Adam Mikulicz. - To wynik historii naszego regionu, gdzie mieszały się wpływy budownictwa polskiego, niemieckiego i holenderskiego z różnych epok. W naszym projekcie staraliśmy się zastosować rozwiązania, które tak bardzo lubili nasi dziadkowie, a dziś poszły nieco w zapomnienie - podkreśla architekt.

Rozwiązania stosowane w budownictwie niemieckim, bamberskim, to między innymi drewniana konstrukcja szachulcowa wypełniana cegłą, dwie kondygnacje, skośny dach o małym kącie nachylenia i bogate zdobnictwo więźby dachowej. Olędrzy także stosowali szachulec, ale sprowadzili też domy podcieniowe, które wciąż można oglądać w Pyzdrach, Rakoniewicach, czy Wielkopolskim Parku Etnograficznym. Jest też tradycja polskich chałup chłopskich i dworków szlacheckich.

Czy istnieje zatem wspólny mianownik? Z pewnością nie ma jednego domu wielkopolskiego.

Architekt twierdzi jednak, że są cechy wspólne wielkopolskiego budownictwa wiejskiego. To przede wszystkim charakterystyczna, dość przysadzista bryła, z nisko schodzącym dachem.

Na współczesną miarę

Bryła domu jest lekko przysadzista, dach schodzi nisko, a jego połać ma imponujące rozmiary. Dom sprawia wrażenie wrośniętego w ziemię, stabilnego oparcia dla rodziny.

Tradycyjne rozwiązanie, które zostało wykorzystane w projekcie domu to ukrycie wejścia w podcieniu wnękowym. Inne elementy charakterystyczne, to końcówki krokwi przykryte skośną deską, ściana szczytowa poddasza wykończona drewnem, czy proste lukarny ze skośnymi dachami. Dom cieszy oko także drewnianymi okiennicami - rozpoznawalnym elementem wiejskich chałup w niedalekim Wielkopolskim Parku Etnograficznym.

Wnętrze domów zostało zaprojektowane z myślą o potrzebach współczesnych rodzin. Każdy z segmentów ma metraż 125 lub 100 m kw. Na parterze mieści pokój dzienny z kuchnią, gabinet, kotłownię i wc. Góra to sypialnie i główna łazienka. Domy będą wyposażone w kominki, deweloper zapewnia też wykończenie tarasu, podjazdu i ścieżek prowadzących do domu.

Dom na osiedlu to interesująca propozycja zarówno dla mieszkańców Gniezna, jak i Poznania. 10 minut wystarcza, by dojechać z Osady Lednickiej do Gniezna, dojazd do Poznania dzięki trasie S5 i Poznańskiej Kolei Metropolitalnej (stacja Lednogóra) zajmuje jedynie 35 minut.

Zobacz też:

Jedni szukają współlokatora, ale tylko pod warunkiem, że będzie naturystą, inni przeciwnie - chcą wynająć mieszkanie, ale tylko małżeństwu mającej ślub kościelny. Zobaczcie najdziwniejsze ogłoszenia dotyczące wynajmu mieszkań lub pokoi, jakie pojawiły się w Internecie. Kliknij i przejdź do galerii ------>

Najdziwniejsze ogłoszenia o wynajęciu mieszkań i pokoi [GALERIA]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski