Osada Lednicka: Tradycyjne wielkopolskie domy staną nad...

  Osada Lednicka: Tradycyjne wielkopolskie domy staną nad jeziorem Linie

  Monika Kaczyńska

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Osada Lednicka: Tradycyjne wielkopolskie domy staną nad jeziorem Linie
  1/5
  przejdź do galerii
  Dziesięć domów w zabudowie bliźniaczej na terenie Lednickiego Parku Krajobrazowego to nowa propozycja na wielkopolskim rynku nieruchomości. Osiedle nawiązuje do architektonicznej historii regionu.
  Osada Lednicka składająca się z dziesięciu domów w zabudowie bliźniaczej powstaje na powierzchni 2 ha nad skarpą jeziora Linie.

  -Z każdego domu będzie zejście bezpośrednio na zagospodarowaną plażę - informuje Łukasz Ferchimn ze spółki Ferchmin Equity budującej osiedle.

  Architektura po wielkopolsku


  Działka tuż nad jeziorem, w Lednickim Parku Krajobrazowym to miejsce wyjątkowe. Inwestorowi zależało więc, aby architektura wpisała się w krajobraz. Postawił na tradycyjną formę.

  -Sprawa z domem wielkopolskim nie jest tak oczywista, jak z podhalańskim czy mazurskim - mówi architekt Osady Lednickiej, Adam Mikulicz. - To wynik historii naszego regionu, gdzie mieszały się wpływy budownictwa polskiego, niemieckiego i holenderskiego z różnych epok. W naszym projekcie staraliśmy się zastosować rozwiązania, które tak bardzo lubili nasi dziadkowie, a dziś poszły nieco w zapomnienie - podkreśla architekt.

  Rozwiązania stosowane w budownictwie niemieckim, bamberskim, to między innymi drewniana konstrukcja szachulcowa wypełniana cegłą, dwie kondygnacje, skośny dach o małym kącie nachylenia i bogate zdobnictwo więźby dachowej. Olędrzy także stosowali szachulec, ale sprowadzili też domy podcieniowe, które wciąż można oglądać w Pyzdrach, Rakoniewicach, czy Wielkopolskim Parku Etnograficznym. Jest też tradycja polskich chałup chłopskich i dworków szlacheckich.

  Czy istnieje zatem wspólny mianownik? Z pewnością nie ma jednego domu wielkopolskiego.

  Architekt twierdzi jednak, że są cechy wspólne wielkopolskiego budownictwa wiejskiego. To przede wszystkim charakterystyczna, dość przysadzista bryła, z nisko schodzącym dachem.

  Na współczesną miarę


  Bryła domu jest lekko przysadzista, dach schodzi nisko, a jego połać ma imponujące rozmiary. Dom sprawia wrażenie wrośniętego w ziemię, stabilnego oparcia dla rodziny.

  Tradycyjne rozwiązanie, które zostało wykorzystane w projekcie domu to ukrycie wejścia w podcieniu wnękowym. Inne elementy charakterystyczne, to końcówki krokwi przykryte skośną deską, ściana szczytowa poddasza wykończona drewnem, czy proste lukarny ze skośnymi dachami. Dom cieszy oko także drewnianymi okiennicami - rozpoznawalnym elementem wiejskich chałup w niedalekim Wielkopolskim Parku Etnograficznym.

  Wnętrze domów zostało zaprojektowane z myślą o potrzebach współczesnych rodzin. Każdy z segmentów ma metraż 125 lub 100 m kw. Na parterze mieści pokój dzienny z kuchnią, gabinet, kotłownię i wc. Góra to sypialnie i główna łazienka. Domy będą wyposażone w kominki, deweloper zapewnia też wykończenie tarasu, podjazdu i ścieżek prowadzących do domu.

  Dom na osiedlu to interesująca propozycja zarówno dla mieszkańców Gniezna, jak i Poznania. 10 minut wystarcza, by dojechać z Osady Lednickiej do Gniezna, dojazd do Poznania dzięki trasie S5 i Poznańskiej Kolei Metropolitalnej (stacja Lednogóra) zajmuje jedynie 35 minut.
  Zobacz galerię

  Zobacz też:
  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Polecamy

  Kulinarne podróże po Wielkopolsce

  Kulinarne podróże po Wielkopolsce

  Kronika OSP w Wielkopolsce

  Kronika OSP w Wielkopolsce

  Strona Zdrowia 24

  Strona Zdrowia 24