MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Osoby z niepełnosprawnościami mogą dostać dofinansowanie do mieszkania w Poznaniu

OPRAC.: AD
Program adresowany jest do absolwentów szkoły podstawowej, ponadpodstawowej lub wyższej, którzy ukończyli ją w okresie 36 miesięcy poprzedzających dzień złożenia wniosku.
Program adresowany jest do absolwentów szkoły podstawowej, ponadpodstawowej lub wyższej, którzy ukończyli ją w okresie 36 miesięcy poprzedzających dzień złożenia wniosku. Pixabay
W Poznaniu można starać się o dofinansowanie do mieszkania dla osób z niepełnosprawnościami. Do wyboru są dwa programy: „Mieszkanie dla absolwenta” oraz „Dostępne mieszkanie”.

Dofinansowanie do mieszkania w Poznaniu

Uniezależnienie się i wyprowadzka z rodzinnego domu dla osób z niepełnosprawnościami może być trudniejsza niż dla ich rówieśników. W reakcji na taką sytuację przygotowano dwa programy: „Mieszkanie dla absolwenta” oraz „Dostępne mieszkanie”, które finansuje Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. W Poznaniu ich realizatorem jest Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie.

Dofinansowanie w programie „Mieszkanie dla absolwenta” jest przyznawane maksymalnie na trzy lata i dotyczy wszystkich kosztów wymienionych w umowie najmu mieszkania lub domu jednorodzinnego, które ponosi uczestnik projektu. Wysokość wsparcia zależy od lokalizacji lokalu oraz od rodzaju niepełnosprawności absolwenta. Na wyższą pomoc finansową mogą liczyć osoby poruszające się na wózkach, ponieważ ich mieszkanie nie może mieć barier architektonicznych.

Maksymalne wsparcie osoby poruszającej się na wózku inwalidzkim może wynieść 38 proc. wartości średniego wskaźnika przeliczeniowego kosztu odtworzenia 1 mkw powierzchni użytkowej budynków mieszkalnych, ogłaszanej przez Bank Gospodarstwa Krajowego w programie „Mieszkanie na start” na dany kwartał. Natomiast w przypadku osoby z niepełnosprawnością, która może przemieszczać się bez wózka inwalidzkiego, ta pomoc nie może przekroczyć 28 proc. wspomnianej wartości. W pierwszym roku wnioskodawca otrzyma 100 proc. przysługującego mu dofinansowania, w drugim 70 proc., a w trzecim 40 proc.

Program adresowany jest do absolwentów szkoły podstawowej, ponadpodstawowej lub wyższej, którzy ukończyli ją w okresie 36 miesięcy poprzedzających dzień złożenia wniosku. Wnioski o dofinansowanie można składać do 31 grudnia 2023 r. wyłącznie w „Systemie Obsługi Wsparcia" (SOW).

Dopłata do mieszkania bez barier architektonicznych

- Program „Dostępne mieszkanie” zakłada dopłatę do zakupu mieszkania pozbawionego barier architektonicznych. Musi ono być również tak zlokalizowane, aby osoba z niepełnosprawnością mogła samodzielnie opuścić budynek, aż do poziomu zero przed budynkiem

– tłumaczy Piotr Czajka, zastępca dyrektora MOPR

Wysokość dofinansowania stanowi różnicę pomiędzy ceną mieszkania nabywanego i sprzedawanego, ale nie może być ona większa niż równowartość iloczynu 15 mkw i wartości średniego wskaźnika przeliczeniowego kosztu odtworzenia 1 mkw powierzchni użytkowej budynków mieszkalnych, ogłaszanej przez Bank Gospodarstwa Krajowego w programie „Mieszkanie na start” na dany kwartał.

Wnioski o pomoc z programu „Dostępne mieszkanie” można składać do 31 grudnia 2024 roku. Są one przyjmowane wyłącznie drogą elektroniczną w „Systemie Obsługi Wsparcia" (SOW) finansowanego ze środków PFRON.

Szczegółowe informacje, dotyczące programów „Mieszkanie dla absolwenta” i „Dostępne mieszkanie”, można znaleźć na stronie www.pfron.org.pl.

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

Na co dzień nikt nie ma tu wstępu. Rzeźnia Miejska w Poznaniu funkcjonowała równo sto lat. Od 2000 roku jej budynki stoją puste i powoli popadają w ruinę. Zanim odzyskają dawny blask, udało się wejść do środka.Zobaczcie zdjęcia z niedostępnych na co dzień wnętrz Starej Rzeźni --->

Tajemniczy obiekt w centrum Poznania. Kiedyś działała tam rz...

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski