Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ostrów: Śmigłowce będą mogły lądować przez całą dobę

Marek Weiss
Ponad 3 miliony złotych kosztować będzie gruntowna modernizacja i wyposażenie w specjalistyczny sprzęt Szpitalnego Oddziału Ratunkowego w Ostrowie Wielkopolskim. Rozbudowane zostanie też tamtejsze lądowisko dla helikopterów. Pieniądze na ten cel powiat ostrowski pozyskał z Unii Europejskiej. Cały, zaaprobowany przez Ministerstwo Zdrowia, projekt o ogólnej wartości 3,9 miliona złotych, dofinansowany zostanie aż w 85 procentach.

Planowana inwestycja jest przedsięwzięciem kompleksowym. Obejmuje remont części bloku ambulatoryjnego, w obszarze stacjonowania karetek. Przebudowane zostaną pomieszczenia na parterze, gdzie wymienione będą wewnętrzne instalacje sanitarne i elektryczne. Wykonany zostanie również specjalny podjazd, przystosowany dla potrzeb osób niepełnosprawnych.

Oddział zostanie wyposażony w nowoczesną aparaturę medyczną. Wzbogaci się m.in. o aparat rentgenowski, kardiomonitory, aparat do znieczulania dzieci i dorosłych, respiratory stacjonarne i transportowe, przenośny defibrylator, przewoźny ultrasonograf oraz mobilny stół operacyjno-zabiegowy.

Istniejące na terenie szpitala lądowisko dla helikopterów zostanie znacznie powiększone oraz wyposażone we właściwe oświetlenie, dzięki czemu będzie przyjmowało śmigłowce również w godzinach nocnych. W otoczeniu lądowiska powstaną miejsca postojowe dla policji i straży pożarnej wraz z dogodną drogą dojazdową.

Przebudowa ta pozwoli na wykonywanie lotów w systemie całodobowym. W znaczący sposób zwiększy dostępność transportu lotniczego dla osób wymagających natychmiastowego leczenia w ośrodkach specjalistycznych. Będzie także bazą transportu lotniczego dla ościennych zakładów opieki zdrowotnej w sąsiednich powiatach - ostrzeszowskim, krotoszyńskim i pleszewskim, które nie posiadają lądowisk.

Przypomnijmy, że lądowisko na terenie ostrowskiego szpitala jest jedynym, oprócz Kalisza, miejscem przystosowanym do startów i przyjmowania śmigłowców na terenie południowej Wielkopolski. Natomiast bazy Śmigłowcowej Służby Ratownictwa Medycznego najbliższej znajdują się w Poznaniu, Wrocławiu i Łodzi.

- Realizacja tego projektu pozwoli podnieść jakość świadczonych usług i zwiększyć potencjał medyczny całego ostrowskiego ZZOZ-u - podkreśla Tomasz Gostomczyk, dyrektor szpitala w Ostrowie Wielkopolskim.

Wniosek przygotowany przez Wydział Integracji Europejskiej i Rozwoju Starostwa Powiatowego w Ostrowie we współpracy z pracownikami szpitala znalazł się na pierwszym miejscu spośród wszystkich projektów złożonych przez szpitale z Wielkopolski.

Dzięki funduszom unijnym, w tym roku ostrowski szpital wzbogacił się już w warty około 4,5 mln zł specjalistczny sprzęt dla Zakładu Diagnostyki Obrazowej. Na potrzeby tamtejszego ZZOZ-u zakupiono ponadto także trzy nowe ambulanse o łącznej wartości 1,2 mln zł.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski