Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Oświadczenie w sprawie braku tlenu w szpitalu tymczasowym na MTP. Zostały wyciągnięte konsekwencje wobec osób odpowiedzialnych

Emilia Bromber
Emilia Bromber
We wtorek 30 marca w Szpitalu Tymczasowym na Międzynarodowych Targach Poznańskich zabrakło tlenu.
We wtorek 30 marca w Szpitalu Tymczasowym na Międzynarodowych Targach Poznańskich zabrakło tlenu. Fot. Łukasz Gdak
"Zostały wyciągnięte konsekwencje wobec osób odpowiedzialnych, przewidziane Kodeksem Pracy, do zwolnienia z pracy łącznie" - czytamy w oświadczeniu Szpitala Klinicznego Przemienienia Pańskiego w Poznaniu. We wtorek, 30 marca w Szpitalu Tymczasowym, na Międzynarodowych Targach Poznańskich, zarządzanym przez Szpital Kliniczny, zabrakło tlenu dla hospitalizowanych tam pacjentów chorych na COVID-19. 12 chorych przewiezionych zostało do szpitala na ul. Szwajcarskiej. Przyczyną tego niebezpiecznego zdarzenia był błąd ludzki.

Problemy z tlenem na MTP

We wtorek, 30 marca rano pojawiły się informacje o tym, że w szpitalu tymczasowym na Międzynarodowych Targach Poznańskich są problemy z tlenem dla hospitalizowanych tam pacjentów. Część z nich musiano ewakuować i przetransportować do szpitala przy ul. Szwajcarskiej.

Jak udało nam się ustalić - nie doszło do awarii. Wieczorem, w czasie konferencji Michała Zielińskiego, wojewody wielkopolskiego i prof. Andrzeja Tykarskiego, rektora UM Poznań, ta informacja została potwierdzona: to nie była awaria, a brak tlenu mógł być efektem błędu ludzkiego.

Po opublikowaniu przez firmę Pfizer specyfiki szczepionki przeciwko Sars-CoV-2, pojawiło się wiele niejasności i fake newsów odnośnie tego, kto może, a kto nie może być poddany szczepieniom. Skonsultowaliśmy ten temat z prof. Joanną Zajkowską z Kliniki Chorób Zakaźnych i Neuroinfekcji UMB w Białymstoku i opracowaliśmy wykaz niektórych grup osób (np. kobiety w ciąży, dzieci) oraz wykaz najczęstszych chorób, których występowanie budzi wątpliwości czytelników odnośnie możliwości zaszczepienia.Na kolejnych slajdach odpowiadamy na pytania, czy np. osoby chorujące na nowotwory, cukrzycę, alergie, choroby serca, nadciśnienie tętnicze lub po przebytych udarach lub zawałach mogą być poddane szczepieniom czy nie. Rozwiewamy też wątpliwości odnośnie szczepień kobiet w ciąży, matek karmiących czy też dzieci.Kto nie powinien się szczepić, a kto może to zrobić? Aby przejść do poszczególnych grup pacjentów przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Kto nie powinien szczepić się przeciw koronawirusowi? Te oso...

Oświadczenie Szpitala Klinicznego

Dzisiaj oświadczenie w sprawie krytycznej sytuacji w związku z niedoborem tlenu wydał Szpital Kliniczny Przemienienia Pańskiego.

W wyniku pracy komisji wewnętrznej powołanej w dniu wczorajszym sugeruje się, że doszło do niedoszacowania ilości zamawianego tlenu w kontekście rozszerzającej się w szybkim tempie działalności Szpitala Tymczasowego. Wydaje się, że błąd miał charakter czynnika ludzkiego - czytamy w oświadczeniu.

Wobec osób odpowiedzialnych zostały podjęte konsekwencje przewidziane w Kodeksie Pracy, do zwolnienia z pracy włącznie.

Podjęto też postępowanie wewnętrzne zmierzające do uniknięcia tego typu zdarzeń w przyszłości. Aktualizacja

Aktualizacja: Oświadczenie Rektora Uniwersytetu Medycznego

Oświadczenie ws. braku tlenu w szpitalu na MTP wydał także dyrektor Uniwersytetu Medycznego prof. dr hab. Andrzej Tykarski. Szpital Tymczasowy MTP zarządzany jest przez Szpital Kliniczny Przemienienia Pańskiego UM w Poznaniu, który jest odpowiedzialny także za kwestie zaopatrzenia w tlen. Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego pełni wobec szpitala rolę podmiotu tworzącego.

„W związku z powyższym poleciłem wczoraj powołanie dwóch komisji – technicznej i medycznej - których celem było stwierdzenie przyczyn tego zdarzenia. Dzisiaj komisja techniczna zakończyła prace. W wyniku przeprowadzonego postępowania wyjaśniającego, w którym brał udział także przedstawiciel Zarządu UMP, ustalono, że główną przyczyną braku tlenu było zbyt późne zamówienie kolejnej dostawy” – czytamy w oświadczeniu.

W związku z uruchamianiem nowych łózek na MTP zwiększyło się też zużycie tlenu, czego nie uwzględniły osoby odpowiedzialne za zamówienia.

„Szpital Tymczasowy MTP posiada obecnie dwa zbiorniki przeznaczone łącznie dla 30 ton tlenu. Dobowe zużycie tlenu wynosiło dotychczas średnio od 6 do 7,5 ton. W dniach 27- 28 marca (sobota-niedziela), z racji na rosnące potrzeby epidemiologiczne uruchomiono dodatkowo 66 łóżek szpitalnych. Wiązało się to ze zwiększeniem zużycia tlenu. Osoby odpowiedzialne za zamówienia tlenu nie uwzględniły jednak tego faktu w planie zamówień. Wobec tych osób wyciągnięto już konsekwencje służbowe. Dyrektor Szpitala zwolnił dyscyplinarnie Z-cę Dyrektora ds. Ekonomicznych i Eksploatacyjnych oraz pracownika odpowiedzialnego za zaopatrzenie w tlen.” - wyjaśniono w oświadczeniu.

Po zaistniałej sytuacji wdrożono działania zapobiegawcze mające m.in. na celu wzmocnienie zarządu Szpitala i nadzoru nad Szpitalem Tymczasowym. Wdrożone zostaną także dodatkowe procedury zwiększające bezpieczeństwo
pacjentów.

Obostrzenia na święta w związku z koronawirusem

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski