Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Otrzymali drugie życie, za które płacą coraz więcej

Marta Żbikowska
Dla pani Katarzyny Moskalik problemem są nie tylko zmiany cen leków jako takie, ale także ich częstotliwość. Każda zmiana leku stanowi ryzyko dla zdrowia i wiąże się z uciążliwymi badaniami
Dla pani Katarzyny Moskalik problemem są nie tylko zmiany cen leków jako takie, ale także ich częstotliwość. Każda zmiana leku stanowi ryzyko dla zdrowia i wiąże się z uciążliwymi badaniami Waldemar Wylegalski
Wraz ze zmianą listy leków refundowanych rosną ceny leków po przeszczepach.

Jeszcze w kwietniu tego roku jedyny lek immunosupresyjny, który mogą przyjmować małe dzieci, bo jest w formie zawiesiny, kosztował 3,20 zł. Cena tego preparatu w listopadzie to 92 złote za opakowanie. Leki tego typu mają za zadanie obniżenie odporności na tyle, aby organizm nie odrzucił nowego organu. Osoby po przeszczepach muszą je przyjmować do końca życia.

Nowa lista leków refundowanych zmieniła dopłaty dla pacjentów także w przypadku preparatów dla dorosłych. Ministerstwo Zdrowia proponuje chorym tańsze leki generyczne, przekonując, że zawierają one tę samą substancję co oryginały. Generyków boją się zarówno pacjenci, jak i lekarze.

- Trudno przepisać pacjentowi lek, którego się zupełnie nie zna, na liście znalazły się preparaty, których w ogóle nie było w Polsce - tłumaczy doktor Marek Karczewski, transplantolog ze Szpitala Klinicznego UMP im. H. Święcickiego w Poznaniu.

ZOBACZ TAKŻE
Kiedy w Polsce będzie dostępny lek na rdzeniowy zanik mięśni:

Źródło: Dzień Dobry TVN

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski