Paczkomaty InPost znikną? Sąd: paczkomaty muszą mieć pozwolenia na budowę. InPost zaskarża wyrok [14.05.2019]

Błażej Dąbkowski
Pół tysiąca paczkomatów zniknie z Wielkopolski? Powód to... brak pozwoleń na budowę
Pół tysiąca paczkomatów zniknie z Wielkopolski? Powód to... brak pozwoleń na budowę Grzegorz Dembinski
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi uznał, że popularne paczkomaty InPost są tymczasowymi obiektami budowlanymi, dlatego potrzebują pozwolenia na budowę. Bez tej zgody - wszystkie paczkomaty InPost nie mogą dalej działać. Czy oznacza to, że tysiące paczkomatów InPostu znikną z polskich miast? O tym zdecyduje Naczelny Sąd Administracyjny.

O sprawie paczkomatów jako pierwszy napisał portal Prawo.pl. W Łodzi jeden z dociekliwych mieszkańców skierował do powiatowego inspektora nadzoru budowlanego prośbę o skontrolowanie legalność budowy paczkomatu.

Urzędnik postanowił wstrzymać prowadzenie robót budowlanych. Zażądał jednocześnie przedstawienia zaświadczenia o zgodności budowy z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Inwestor odpowiedział inspektorowi, że brakuje odpowiednich przepisów regulujących tego typu inwestycję i odwołał się. Sprawa trafiła do wojewódzkiego inspektora budowlanego, który przyznał rację inwestorowi, w tym przypadku spółce Integer.pl, właścicielowi marki InPost, która w całym kraju posiada około 4 tys. paczkomatów.

Czytaj więcej: InPost: Paczkomaty z bankomatami? Pierwsze już stoją

Mimo to paczkomatami zajął się Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi, który w swoim wyroku powołał się na wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, który stwierdził, iż:

  • Paczkomat jest obiektem budowlanym.
  • Postawienie paczkomatu wymaga pozwolenia na budowę

– Naszym zdaniem pogląd zawarty w wyroku jest błędny. Spółka InPost Paczkomaty Sp. z o.o. jest zdania, że zostanie on uchylony przez Naczelny Sąd Administracyjny – mówi Wojciech Kądziołka, rzecznik grupy Integer.pl. Według spółki paczkomat nie jest obiektem budowlanym, a urządzeniem technicznym – elektroniczną szafą depozytową.

Jest on - jak przekonuje firma - przywożony na miejsce jako gotowa funkcjonalna całość, która do działania wymaga wyłącznie podłączenia do zasilania. Z kolei "odłączenie" go od gruntu nie powoduje żadnej zmiany technicznej uniemożliwiającej użytkowanie go w innym miejscu.

Czytaj też: Chcesz wiedzieć co z paczką? „Jesteś 129. w kolejce”. Klienci skarżą się na InPost

– Gdyby bezpośrednio rozumieć wyrok sądu, to nie mógłby stanąć żaden automat przy kiosku czy w centrum handlowym np. sprzedający coca-colę lub kawę, gdyż każde z tych urządzeń musiałoby mieć pozwolenie budowlane. Warto przy tym dodać, że na przestrzeni ostatnich 10 lat nie było kwestionowane przez właściwie organy - zwłaszcza wyższego stopnia - iż paczkomat nie jest obiektem budowlanym i nie wymaga pozwolenia na budowę – kontynuuje W. Kądziołka.

Wyrokiem sądu jest zaskoczony także Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego dla Miasta Poznania Paweł Łukaszewski.

– Nigdy nie zajmowaliśmy się kontrolą paczkomatów – przyznaje. Według niego urządzenie można nazwać obiektem budowlanym tylko jeśli stanowi ono element rozbudowy budynku. – Gdyby np. obudowano go ścianą, wtedy inwestor rzeczywiście powinien wykonać projekt budowlany, a następnie uzyskać stosowną zgodę na jego wykonanie. Na wielu obiektach montuje się klimatyzację i nikt nie traktuje jej jak obiektu budowlanego – tłumaczy P. Łukaszewski.

Zobacz też:

Czy pocztą można wysłać wszystko? Przeglądając galerię 10 najdziwniejszych rzeczy, jakie znaleziono w paczkach, można mieć wrażenie, że tak.  Zobacz, co ludzie wysłali pocztą ----->

10 najdziwniejszych rzeczy, jakie ludzie wysłali pocztą

Jeżdżące paczkomaty w Chinach. Sklep internetowy dostarcza paczki autonomicznymi pojazdami - zobacz wideo:

źródło: Xinhua

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski
Dodaj ogłoszenie