Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Palmiarnia Poznańska: Papugi nareszcie mogą latać. Wszystko dzięki nowej wolierze

ZEN
Nowa woliera jest kilkanaście razy większa od starej - ptaki mogą w niej swobodnie latać, co wcześniej nie było możliwe.
Nowa woliera jest kilkanaście razy większa od starej - ptaki mogą w niej swobodnie latać, co wcześniej nie było możliwe. Poznan.pl
Podczas ubiegłorocznego głosowania na Poznański Budżet Obywatelski poznaniacy zdecydowali, że chcą, aby papugi ary mieszkające w Palmiarni Poznańskiej miały nową wolierę, która umożliwi im swobodne latanie. Ptaki już cieszą się z nowego domu.

Nowa woliera jest kilkanaście razy większa od starej - ptaki mogą w niej swobodnie latać, co wcześniej nie było możliwe. Kosztowała 220 tys. zł, a w głosowaniu na PBO zagłosowało na nią 832 poznaniaków. Ary, które żyją w palmiarni, noszą imiona Dobry i Dobra. 17 lat temu nadała je Sonja Liber, która zwyciężyła konkurs na imiona dla papug.

Woliera w Palmiarni jest już gotowa, oprócz papug ara w jej wnętrzu znajdują się rośliny, które odzwierciedlają naturalne warunki życia ar.

- Od pewnego czasu docierały do nas głosy, że woliery dla ar były za małe i nie przystawały do potrzeb ptaków. Dlatego bardzo ucieszył nas fakt, że sami mieszkańcy Poznania zdecydowali się złożyć projekt budowy nowych wolier i wypromować go na tyle skutecznie, że uzyskał on dofinansowanie - mówi Tomasz Lewandowski, zastępca prezydenta Poznania.

- Wcześniejsza konstrukcja była starego typu i nie była przystosowana do potrzeb tych zwierząt - podkreśla Przemysław Szwajkowski, dyrektor Palmiarni Poznańskiej. - Obecnej woliery nie powstydziłby się żaden ogród zoologiczny w Europie. Ary to duże ptaki, wymagające większej przestrzeni. Na razie oswajają się z nowym miejscem, za kilka miesięcy zobaczymy, jak sobie w nim radzą. Być może w przyszłym roku uda nam się wzbogacić o kolejną papugę, dzięki czemu nasze ptaki będą mogły zachowywać się bardziej naturalnie - na wolności ary żyją właśnie w małych grupach - dodaje.

Zobacz zdjęcia:

Zobacz też:

Ogólnopolskie Stowarzyszenie Ochrony Ptaków wraz z wolontariuszami 13. raz policzyło ptaki w Polsce. Zimowe Ptakoliczenie przeprowadzili 27-29 stycznia 2017. O tej porze roku od kilku lat w naszym kraju króluje Krzyżówka. Tych kaczek naliczono w kraju ponad 34 tysiące. "Udało się nam zobaczyć 137 gatunków ptaków", podsumowuje OTOP. "Zwyciężyła ponownie krzyżówka. Już od 2010 roku pozostaje najliczniej obserwowanym gatunkiem Zimowego Ptakoliczenia. Dzięki nadmorskim obserwacjom na wysokim, 10. miejscu w zestawieniu po raz pierwszy pojawiła się czernica".Jakie ptaki dominują o tej porze roku? Zobacz na kolejnych zdjęciach

Jakich ptaków jest teraz w Polsce najwięcej? Zgadniesz? Policzyli je

Jak wygląda świat z perspektywy papugi? Zobacz:

źródło: STORYFUL/x-news.pl.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski