Panel alergiczny - jakie są wskazania do wykonanania badania?

Materiał informacyjny ORION MEDIA GROUP spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp. k
Grafika: materiał partnera
Grafika: materiał partnera
Alergie mogą bardzo mocno uprzykrzać życie, wywołując różne reakcje, np. objawy podobne do infekcji dróg oddechowych, zmiany skórne, dolegliwości pokarmowe czy łzawienie i zaczerwienienie oczu. W skrajnych przypadkach może dochodzić do reakcji ogólnoustrojowych, które mogą nawet zagrażać życiu. Ze względu na to, że w wielu przypadkach nie da się unikać kontaktu z alergenami, konieczna jest prawidłowa diagnoza, które pozwoli podjąć właściwe kroki profilaktyczne i wdrożyć leczenie. W celu zdiagnozowania przyczyn alergii można wykonać panele alergiczne z krwi. Dowiedz się, na czym polegają te badania, dla kogo są odpowiednią formą diagnostyki i gdzie można je wykonać.

Panel alergiczny – na czym polega?

Panele alergiczne to pakiety badań w kierunku alergii, które wykonywane są z próbki krwi. Panel alergiczny zawiera badania przesiewowe, które polegają na ilościowym oznaczeniu przeciwciał IgE przeciwko konkretnym alergenom z danej grupy, np. wziewnym, atopowym, pokarmowym, pediatrycznym czy molekularnym.

Panele alergiczne są bezpieczne dla różnych grup pacjentów – w tym dzieci od 6. miesiąca życia oraz osób, u których występują silne reakcje alergiczne.

Panele alergiczne – wskazania do wykonania badań

Laboratoryjne badania w kierunku alergii mogą być wykonywane u znacznie szerszego grona pacjentów niż testy skórne. W przeciwieństwie do testów skórnych panele alergiczne z krwi są odpowiednie także dla osób o nasilonych objawach chorobowych, a ponadto nie wymagają odstawiania leków sterydowych czy przeciwhistaminowych.

Badania alergologiczne z krwi są rekomendowane:

  • osobom przyjmującym leki sterydowe i przeciwhistaminowe;
  • niemowlętom i małym dzieciom ze względu na nadreaktywność ich skóry;
  • osobom starszym z powodu obniżonej reaktywności skóry;
  • pacjentom z rozległymi zmianami na skórze, które uniemożliwiają przeprowadzenie testów skórnych;
  • pacjentom z podejrzeniem alergii pokarmowych (testy alergiczne z krwi wykazują większą czułość);
  • pacjentom obawiającym się reakcji organizmu na testy skórne;
  • pacjentom, u których wystąpiły niezgodności pomiędzy wywiadem medycznym a testami skórnymi.

Gdzie wykonać panele alergiczne?

Osoby, u których występuje podejrzenie alergii, mogą wykonać testy alergiczne z krwi w ALAB laboratoria. Dostępność paneli alergicznych wziewnych, atopowych, pokarmowych, pediatrycznych i molekularnych pozwala zdiagnozować przyczynę alergii u szerokiej grupy pacjentów, u których występują objawy. W ALAB laboratoria dostępny jest także test ALEX – umożliwia wykrycie 295 najczęściej występujących alergenów (117 ekstraktów i 178 molekuł) w jednym badaniu.

Wybrany panel alergiczny można zakupić za pośrednictwem strony internetowej ALAB laboratoria, a następnie udać się do wybranego Punktu Pobrań – w całej Polsce znajduje się ich obecnie ponad 600, dzięki czemu ułatwiony dostęp do badań alergologicznych z krwi ma duża liczba mieszkańców różnych części kraju.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski