Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Paszport dla dziecka

Katarzyna Dobroń
Dziecko podróżując z rodzicami musi mieć dokument potwierdzający jego tożsamość.
Dziecko podróżując z rodzicami musi mieć dokument potwierdzający jego tożsamość. Fot. Archiwum
Dzieci podróżujące na terenie kraju nie muszą mieć przy sobie żadnego dokumentu.. chyba że zamierzają lecieć samolotem. Niektóre linie, jak na przykład Eurolot, zastrzegają, że przed wejściem na pokład ich samolotu, dziecko powinno posiadać dokument potwierdzające jego tożsamość. Natomiast jeśli wybieramy się na zagraniczną wycieczkę, dziecko musi mieć własny dowód osobisty lub paszport. Warto pomyśleć o tym już teraz, ponieważ na każdy dokument trzeba poczekać około 30 dni.

Od sierpnia ubiegłego roku, dzieci do 13 roku życia otrzymują paszport biometryczny, który jest ważny przez 5 lat. Paszporty tymczasowe są wydawane tylko w udokumentowanych nagłych wypadkach, jak choroba, pogrzeb członka rodziny, lub nagły przypadek związany z pracą.

Paszport biometryczny zawiera zakodowane w warstwie elektronicznej dokumentu dane biometryczne jego posiadacza, czyli wizerunek twarzy, oraz odciski palców.

Aby wyrobić paszport dla dziecka trzeba wypełnić dostępny w dowolnym punkcie paszportowym Urzędu Wojewódzkiego wniosek, przynieść do wglądu aktu urodzenia dziecka oraz przygotować jedno zdjęcie. Fotografia powinna być wykonana w ciągu ostatnich 6 miesięcy. Zdjęci w rozmiarze 35 x 45 mm musi przedstawiać dziecko frontem i bez nakrycia głowy, a jego twarz powinna być odsłonięta i zajmować 70-80 proc. obrazu. Jeśli jest to kolejny paszport dziecka, to należy zabrać ze sobą poprzedni.

Od sierpnia 2006 roku obowiązuje zasada "Jedna osoba, jeden paszport" dlatego nie ma już możliwości wpisywania dziecka do dokumentu rodzica. Ponad to, w czerwcu 2012 roku wpisy straciły ważność. Rodzice, którzy skorzystali z tej opcji przed 2006 rokiem, powinien przynieść także swój paszport, ponieważ przy wyrobieniu dokumentu dla dziecka, wpis musi zostać anulowany.

Jeżeli chcemy wyrobić paszport dla 5latka, musimy go zabrać ze sobą do urzędu. Młodsze dzieci mogą zostać w domu. Podczas składania wniosku o paszport dla osoby poniżej 18 roku życia, obecni muszą być oboje rodzice, lub prawni opiekunowie, którzy potwierdzą swoją tożsamość i złożą pisemną zgodę. Jeżeli jeden z rodziców nie może dotrzeć do urzędu, to niezbędna będzie jego pisemna zgoda, potwierdzona notarialnie lub w urzędzie. Opiekunowie prawni muszą przedstawić zaświadczenie o sprawowaniu opieki.

Opłata za paszport dla dzieci do 13 roku życia wynosi 30 złotych, z zastrzeżeniem, że dzieci powyżej 7 roku życia muszą przedstawić ważną legitymację uczniowską. Bez legitymacji, cena paszportu jest podwójna. Za paszport dla dzieci powyżej 13 roku życia, trzeba zapłacić 70 złotych, również po okazaniu legitymacji.

W przypadku, gdy planujemy podróżować po krajach strefy Schengen, w urzędzie miejskim można za darmo wyrobić dowód osobisty dla dziecka.

Jeśli dziecko nie skończyło jeszcze 13 lat, wniosek o dowód powinni złożyć oboje rodzice, lub jeden z pisemną i notarialnie potwierdzoną zgodą drugiego. Dzieci poniżej 5 roku życia mogą zostać w domu, starsze trzeba zabrać ze sobą do urzędu.
Aby złożyć wniosek o dowód osobisty dla dziecka należy wypełnić wniosek, przygotować aktu urodzenia, numer PESEL oraz dwa zdjęcia. Fotografie w rozmiarze 35x45 mm powinny być zrobione z lewego półprofilu z widocznym lewym uchem. Dowód odbiera rodzic.

Jeżeli dziecko skończyło 13 lat, wniosek składa tylko jeden rodzic, a dowód może odebrać sam nastolatek.
Zarówno na dowód osobisty jak i na paszport trzeba poczekać około 30 dni.

Dowód osobisty jest wystarczającym dokumentem do podróżowania na terenie: Albanii Austrii, Belgii, Bośni i Hercegowiny, Bułgarii, Chorwacji, Czarnogóry Czech, Cypru, Danii, Estonii, Francji, Finlandii, Grecji, Holandii, Hiszpanii, Islandii, Irlandii, Lichtensteinu, Litwy, Luksemburga, Łotwy, Macedonii, Malty, Niemiec, Norwegii, Portugalii, Rumunii, Serbii, Słowacji, Słowenii, Szwajcarii, Szwecji, Węgier, Wielkiej Brytanii, oraz Włoch.

Jeżeli w trakcie podróży opiekę nad dzieckiem sprawuje ktoś inny niż rodzic, lub opiekun prawny, warto zadbać o odpowiednie zaświadczenie. Co prawda nie ma takich wymogów prawnych, ale Straż Graniczna zastrzega, że będzie dokładnie przyglądać się osobom podróżującym z dziećmi.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski