Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Patriotyczna uczta z gęsiną i rogalem

Anastazja Bezduszna
Po rodzinnym uroczystym obiedzie z gęsią lub kaczką w roli głównej - 11 listopada - na deser Wielkopolanie jedzą rogale.
Po rodzinnym uroczystym obiedzie z gęsią lub kaczką w roli głównej - 11 listopada - na deser Wielkopolanie jedzą rogale. 123rf
Święto niepodległości ma swój wyjątkowy smak. Wielkopolanie świętują uroczystym obiadem z gęsiną, modrą kapustą. A na deser - rogale!

Święto Niepodległości kojarzy nam się z paradami, świętym Marcinem jadącym przez Poznań na białym koniu, sztucznymi ogniami i... pysznym jedzeniem.

Na całym świecie, niepodległość świętujemy uroczystym obiadem, podczas którego serwowane są tradycyjne dania.
Dziś, dzięki kulinarnym nowinkom, możemy serwować potrawy w narodowych kolorach. I tak mieszkańcy Kanady dekorują świąteczne muffinki masą cukrową wkolorze białym i czerwonym, robiąc z nich na przykład małe flagi. Natomiast Francuzi, w dniu zdobycia Bastylii, zajadają się kogutem duszonym w winie. Nie jest to zwykły kogut, a specjalnie na tę okazję hodowany młody kapłon - wykastrowany i odpowiednio utuczony.

Na większości polskich świątecznych stołach znajduje się delikatne mięso kaczki, indyka, kurczaka i gęsi. Zwłaszcza to ostatnie bliskie jest Wielkopolanom. Gęsina to tradycyjny składnik dań nadzień Świętego Marcina - obchodzony 11 listopada. Dlaczego akurat gęsina? Po pierwsze, to gęsi swoim gęganiem wydały ukrywającego się przed niechcianymi zaszczytami w gęsiarni Świętego Marcina, który, odnaleziony, został biskupem. Po drugie cykl hodowlany gęsi zaczyna się wiosną i kończy późną jesienią, w okolicach właśnie 11 listopada i wtedy właśnie gęsina jest najsmaczniejsza. A po trzecie, gęsina bogata w nienasycone kwasy tłuszczowe - podobnie jak oliwa z oliwek - jest bardzo korzystna dla naszego organizmu.

- Gęsina ma w sobie nienasycone kwasy tłuszczowe, witaminy oraz białka redukujące szkodliwy cholesterol. Ponadto na całym świecie znane jest dobroczynne działanie mięsa z gęsi w profilaktyce schorzeń naczyniowo-sercowych - mówi Katarzyna Szatkowska, dietetyk z Centrum Znakowania Żywności.

Gęś pieczona z jabłkami

Składniki:

  • 1 średnia gęś (4-5 kg),
  • 5 jabłek,
  • 5 ząbków czosnku,
  • cebula,
  • majeranek,
  • sól,
  • pieprz,
  • słodka papryka

Sposób przygotowania:
Gęś nacieramy z zewnątrz i wewnątrz mieszanką z soli, pieprzu i majeranku. Odstawiamy do lodówki na noc. Następnego dnia kroimy jabłka w ósemki i obtoczamy w majeranku. Cebulę kroimy w piórka, a czosnek siekamy. Nadziewamy gęś jabłkami wymieszany- mi z cebulą i czosnkiem. Spinamy ją wykałaczkami. Posypiamy słodką papryką. i wkładamy do brytfanny. Podlewamy wodą. Wstawiamy do piekarnika rozgrzanego do 200 stopni na 2 godziny pod przykryciem. Od czasu do czasu polewając wytapiającym się tłuszczem. Po upływie czasu odkrywamy brytfannę i pieczemy przez kolejne 30 minut. Po czym wyłączamy piekarnik i pozostawiamy kaczkę jeszcze na 15 minut.

Do gęsiny, którą niektórzy poznaniacy zamieniają na mięso z kaczki (pieczonej z jabłkami) chętnie podają pyzy drożdżowe i modrą kapustę. Jest to gotowana kapusta czerwona z dodatkiem jabłek (najlepiej winnych), cebuli, rodzynek, goździków i niewielkiej ilości masła lub smalca. Kapusta przyprawiona jest cukrem i solą, a po ugotowaniu - dodatkowo octem.
O ile w kraju - w zależności od regionu - kaczkę i gęsinę przyrządzamy na różne sposoby, tak prawdziwego rogala świętomarcińskiego można spróbować tylko w stolicy Wielkopolski.

Na "Świętego Marcina" rzemieślnicy zrzeszeni w Cechu Cukierników i Piekarzy w Poznaniu sprzedają około 600 ton rogali, czyli około 2,5 miliona sztuk. I choć taki rogal ma około 500 kalorii, warto - 11 listopada - zjeść chociaż jednego. Smak jest niezapomniany, choć, żeby spalić te kalorie, musimy pobiegać... godzinę.

Rogal świętomarciński

Składniki:
ciasto półfrancuskie i nadzienie wyrabiane z białego maku, z dodatkiem takich produktów, jak: cukier, okruchy ciasta biszkoptowego, masa jajowa, rodzynki, margaryna, orzechy, owoce w syropie lub kandyzowane (na przykład czereśnia, gruszka, skórka pomarańczowa) oraz aromat migdałowy.

Sposób przygotowania:
Ciasto na rogaliki rozwałkować na prostokąt i kroimy natrójkąty o szerokich bokach. Ciasto zawijamy na kształt podkowy.
Masę makową nakładamy pomiędzy poszczególnymi warstwami ciasta. Smarujemy jajkiem roztrzepanym z mlekiem. Wypiekamy przy temperaturze 180 stopni przez około 20-30 minut. Wyjąć i jeszcze ciepłe polać lukrem, posypać rozdrobionymi orzechami.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski