Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pchły śnieżne spotkasz w Polsce. Małe owady najłatwiej dostrzec w śniegu

Katarzyna Zawada
Katarzyna Zawada
Pchły śnieżne są szybkie, spotkanie z nimi to prawdziwa gratka dla oka.
Pchły śnieżne są szybkie, spotkanie z nimi to prawdziwa gratka dla oka. GettyImages/RICCARDO OGGIONI
Zima i brak owadów? Nic bardziej mylnego. Niektóre gatunki świetnie sobie radzą w chłodnych warunkach i niestraszne im ujemne temperatury. Wśród nich są pośnieżki, które nazywa się potocznie pchłami śnieżnymi. Warto czasem zatrzymać się podczas spaceru i poszukać w śniegu małych stworzeń. Jak wyglądają i co trzeba o nich wiedzieć?

Spis treści

Czy pchły śnieżne gryzą?

Biologia zalicza pośnieżki do rzędu wojsiłek. W Polsce najłatwiej spotkać gatunki zimowe i zwyczajne. Genetycznie mają one wiele wspólnego z pchłami, dlatego też czasem określa się je tym mianem. Co ważne, nie atakują i nie gryzą człowieka tak, jak ich przyjaciele. Żywią się mchem lub padłymi owadami.

Tak wygląda pchła śnieżna

O biologii mało znanych zimowych owadów wspominają twórcy fanpage’a „Pogromcy Szkodników”. Jak sami przyznają, najlepiej szukać ich w śnieżne dni, na białej pokrywie puchu najłatwiej dostrzec milimetrowe metaliczne stworzenia. Trzeba być uważnym i cierpliwym, są szybkie, skoczne i w sekundę mogą zniknąć z pola widzenia. Co jeszcze je wyróżnia?

- Charakterystyczny długi ryjek z aparatem typu gryzącego. Oczy złożone oraz długie i cienkie czułki. Posiadają też ultra długie odnóża, dzięki którym są speedy gonzalesami śnieżnych prerii – czytamy w jednym z postów.

Samica różni się od samca. Czy odczuwają chłód?

Natura kryje wiele tajemnic, a odkrywanie ich przynosi mnóstwo radości. Przyznajmy szczerze, kto z nas zna organizmy takie, jak okratek australijski, soplówka jeżowata, czy wspomniane pośnieżki? Część z nich kryje się w leśnych zakamarkach, a część żeruje nawet w miastach. Znalezienie pcheł śnieżnych może być ciekawą przygodą, zwłaszcza że mając ze sobą lupę, można odróżnić samicę od samca.

Eksperci przypominają, że u „panów pośnieżków” w miejscu, gdzie powinny być skrzydła, znajdziemy wyrostki haczykowate, a u „pań pośnieżek” nie będzie tam żadnych zmian. Podobnie zakończenie tułowiu różni się u obu płci. Gatunki męskie mają ciemniejsze wybrzuszenia oraz narząd rozrodczy, z kolei żeńskie charakteryzuje wystające długie i spiczaste pokładełko.

Owady nie czują zimna, jednak ekstremalne mrozy są już dla nich uciążliwe.

- Jak to jest, że im nie jest zimno? Wszystko za sprawką glicerolu, który płynie w ich ciałkach. Dzięki niemu mogą funkcjonować w temperaturach od 0 do nawet -5, (poniżej tej temperatury to już nawet dla nich przesada) – informują twórcy fanpage’a.

od 12 lat
Wideo

Dobre i złe sąsiedztwo grochu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Pchły śnieżne spotkasz w Polsce. Małe owady najłatwiej dostrzec w śniegu - Strefa Agro

Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski