Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Perła architektury sypie się w oczach. Przepiękny pałac Modlibowskich w Kromolicach popada w ruinę. Zobacz, co z niego zostało!

Łukasz Cichy
Łukasz Cichy
W latach swojej świetności pałac Modlibowskich w Kromolicach zachwycał. Wspaniały czterokolumnowy portyk, piękne wnętrza czy ozdobne sklepienia przyciągały wzrok. Teraz perła architektury sypie się w oczach.Czytaj dalej i zobacz na zdjęciach, co zostało z niezwykłego pałacu --->Zobacz też: Tajemniczy pałac w Wielkopolsce na sprzedaż. Pojawia się w nim Czarna Dama? Zobacz to niezwykłe miejsce!
W latach swojej świetności pałac Modlibowskich w Kromolicach zachwycał. Wspaniały czterokolumnowy portyk, piękne wnętrza czy ozdobne sklepienia przyciągały wzrok. Teraz perła architektury sypie się w oczach.Czytaj dalej i zobacz na zdjęciach, co zostało z niezwykłego pałacu --->Zobacz też: Tajemniczy pałac w Wielkopolsce na sprzedaż. Pojawia się w nim Czarna Dama? Zobacz to niezwykłe miejsce! Łukasz Cichy
Wspaniały czterokolumnowy portyk, piękne wnętrza, ozdobne sklepienia - pałac Modlibowskich w Kromolicach kiedyś naprawdę zachwycał. Teraz perła architektury sypie się na naszych oczach. Majątek rozparcelowano, park częściowo wykarczowano, a niezwykła budowla popada w ruinę. Zobaczcie, co z niej zostało!

Komorlice. Wieś z ponad 600-letnią tradycją

Pierwsza wzmianka o Kromolicach pochodzi z 1413 r. Wówczas Kromolice były wykupywane przez ród Kromolickich, a w połowie XVI w. stały się własnością rodu Górków. W 1592 r. po wygaśnięciu tego rodu majątek przypadł Czarnkowskim. Potem właścicielami byli Rozdrażewscy, Weyherowie oraz Przyjemscy, aż w I poł. XVIII w. majątek nabyli Modlibowscy h. Drya. W XV w. i XVI w. w Kromolicach było wolne sołectwo. W tym okresie mieszkało tam też od 10 do 18 kmieci. Budynki folwarczne były początkowo drewniane. Jeszcze w XV w. na terenie Kromolic istniały dwie wsie: Karczewo i Przybyszewo, w której była karczma. W XV w. w okolicach wsi znajdowała się też wieś Dziadowo.

Czytaj też: Tajemniczy pałac w Wielkopolsce na sprzedaż. Pojawia się w nim Czarna Dama?

Pałac Modlibowskich popada w ruinę. Dawna perła architektury sypie się w oczach

W Kromolicach istniał niegdyś dwór drewniany utrzymujący kaplicę. Obecnie stojący budynek powstał w 1860 r. z fundacji Stanisława Modlibowskiego. Pałac zdobił czterokolumnowy portyk zwieńczony trójkątnym frontem. Dodatkowo budowla składała się z części frontowej oraz dwóch skrzydeł. Była to świetna rezydencja, której majątek liczył 1513 mórg gruntów. Po śmierci Stanisława Modlibowskiego w 1889 r. dobra przejął jego syn Józef.

Ten jednak nie miał dzieci i w gospodarzeniu pomagał mu bratanek również Józef. Modlibowski zmarł w 1924 r., a jego bratanek w 1942 r. Po II wojnie światowej dobra zostały rozparcelowane, a na terenie folwarku istniała Spółdzielnia Produkcyjna i Ośrodek Maszynowo-Transportowy. Park pochodzi z drugiej połowy XIX w. o pow. ok. 2 ha. Znaczny obszar pośrodku parku został wykarczowany i stanowi plac sportowy. Znajduje się tam również spichlerz z 1850 r.

Przepiękny pałac Modlibowskich w Kromolicach niszczeje. Zobacz, co z niego zostało:

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

Codziennie mijają ją tysiące osób, ale mało kto jeszcze zwraca na nią uwagę. Nowa Synagoga w Poznaniu, mieszkańcom miasta znana jako pływalnia na Wronieckiej, popada w ruinę. Po wspaniałych wnętrzach niewiele zostało - są tylko odrapane ściany, rdza i mnóstwo śmieci. Aż przykro patrzeć, jaka jest zaniedbana.Zobaczcie, jak teraz wygląda w środku poznańska synagoga i poznajcie jej smutną historię--->Zobacz też: Piękny pałac myśliwski popada w ruinę. Unikatowy zabytek jest w coraz gorszym stanie. Zobacz, jak obecnie wygląda

Tragiczna historia poznańskiej świątyni. Wyjątkowy obiekt po...

Obserwuj nas także na Google News

Źródło: krotoszyn.naszemiasto.pl

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski