Pierwsze zwycięstwo Enei Basket na zapleczu ekstraklasy. W starciu beniaminków górą poznaniacy. W I lidze koszykarek Poznań - Kraków 0:2

Wojciech Fraś z Enei Basket został wybrany MVP meczu z Polonią i potwierdził, że w tym sezonie to on właśnie będzie liderem poznańskiego beniaminka Beata Brociek
Koszykarze Enei Basket cieszyli się z pierwszej wygranej w I lidze. Powodów do zadowolenia nie miały natomiast zawodniczki MUKS i Enei AZS II Poznań, przegrywając z ekipami z Krakowa.

W hali CityZen w Poznaniu kibice zobaczyli zaciętą walkę dwóch beniaminków zaplecza ekstraklasy, w dodatku dwóch bez zwycięstwa. Ktoś musiał więc zanotować pierwszy triumf, ale początkowo bardziej od pragnienia wygranej było widać po obu stronach presję towarzyszącą ważnemu spotkaniu.

Lepiej rozpoczęli gospodarze, ale później inicjatywę przejęła Polonia, zmniejszając prowadzenie poznaniaków do dwóch oczek po dwóch kwartach.

Po zmianie stron w dalszym ciągu trwała wymiana ciosów, jednak kluczowym fragmentem okazał się przełom trzeciej i czwartej kwarty, kiedy to Enea Basket zaliczył serię 10:0 i na dobre przejął kontrolę nad meczem. Goście nie potrafili przełamać się w ataku, co tylko było wodą na młyn dla podopiecznych Przemysława Szurka. Ostatecznie w ostatniej kwarcie miejscowi przypieczętowali swoją wygraną, wykorzystując przede wszystkim słabą skuteczność polonistów.

Na dystansie całego spotkania ekipa Mariusza Bacika solidnie spisywała się na deskach (42:37 dla gości w zbiórkach), jednak zaliczyli aż 19 strat przy tylko 11 poznaniaków.

Beniaminka z Poznania czeka teraz drugi wyjazd w sezonie. Tym razem Enea Basket zmierzy się na wyjeździe z wyżej notowanym Żakiem Koszalin. Warto jednak pamiętać, że poza liderami, czyli GKS Tychy i HydroTruckiem Radom wszystkie drużyny mają już na koncie porażki. Zgodnie z oczekiwaniami I liga jest wyrównana, a poznański zespół ma realne szanse na środek tabeli (obecnie zajmuje 10 miejsce).

Z kolei w I lidze koszykarek o sile krakowskich zespołów przekonały się drużyny MUKS i Enei AZS II Poznań.
Bardziej zaskakująca jest chyba porażka rezerw akademiczek, które były wzmocnione zawodniczkami pierwszego zespołu (Agata Makurat, Malina Piasecka i Aleksandra Żukowska). Podopieczne Moniki Sibory i Grzegorza Zielińskiego trochę jednak przespały pierwszą połowę i mimo ambitnego pościgu po zmianie stron zeszły z parkietu pokonane. Makurat i Piasecka zdobyły swoje punkty, ale nie miały wsparcia w reszcie zespołu poza 15-letnią Wiktorią Haegenbarth.

Natomiast MUKSiary tylko w drugiej kwarcie zagrały na miarę możliwości, zmniejszając do przerwy prowadzenie Wisły do jednego punktu. W drugiej połowie poznanianki nie mogły znaleźć sposobu na powstrzymanie Martyny Stasiuk i Karoliny Wilk. Trener poznanianek, Maciej Brodziński brał czasy, puszczał do boju rezerwowe, a i tak gra gości pozostawiała wiele do życzenia. Na wyróżnienie zasłużyła na pewno jednak 16-letnia Aleksandra Burzyńska, która zdobyła 12 punktów i spędziła aż 30 min na parkiecie. 14 zbiórek (!) w obronie padło z kolei łupem Nikoli Batury.

I liga koszykarzy: Enea Basket Poznań – Polonia Bytom 83:71 (21:14, 26:31, 21:17, 15:9)
Enea Basket: Fraś 23, Tomaszewski 15,Dymała 15, Wielechowski 11, Andrzejewski 8, Stankowski 5, Simon 4, Maćkowiak 2.
Najwięcej dla Polonii: Dąbek 17, Piechowicz 13, Chorab 12.
Inne wyniki: GKS Tychy – Żak Koszalin 98:83, Decka Pelplin – Polonia Warszawa 79:59, HydroTruck Radom – WKK Wrocław 80:70,Kotwica Kołobrzeg – Start II Lublin 113:51.
I liga koszykarek (grupa B): Wisła Kraków – MUKS Poznań 59:45(17:10, 9:15, 14:6, 19:14)
Najwięcej dla MUKS: Dymała 14, Burzyńska 12, Batura 8.
Enea AZS IIPoznań – Korona Kraków 54:60 (17:19, 11:18, 13:10, 13:13)
Najwięcej dla Enei AZS II:,Makurat 21, Haegenbarth 13, Piasecka 11. Inny wynik: RMKS Rybnik – Maximus Kąty Wrocławskie 63:70
EBLK: Arka Gdynia – MKS Pruszków 86:57