Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pierwszy czarny bocian w Polsce. Do gniazda w Nadleśnictwie Bolewice wróciła Skierka

Dominika Kapałka
Dominika Kapałka
Bocian czarny gwarowo jest nazywany hajstra. Mimo licznego występowania w Europie, ptaki są dość rozproszone. Żyją głównie w lasach.
Bocian czarny gwarowo jest nazywany hajstra. Mimo licznego występowania w Europie, ptaki są dość rozproszone. Żyją głównie w lasach. Archiwum BocianiMy/ D. Anderwald
Pierwszy bocian czarny już w Polsce. O tym fakcie poinformowało Nadleśnictwo Bolewice na swoim fanpage'u. "Skierka", bo tak ma na imię - pokonała dystans ponad 1,5 tys. kilometrów.

Ruszyły z Afryki w lutym, a pierwsze z nich już przyleciały do Polski

Powrót bocianów do Polski dla wielu osób stanowi oznakę nadchodzącej wiosny. Pierwsze okazy zaobserwowano już w lutym. Jak informują Lasy Państwowe, do gniazda powrócił już także pierwszy z niezwykle rzadkich, czarnych bocianów.

Bociany w polskiej kulturze zajmują szczególne miejsce. Dawniej wierzono, że przynoszą ze sobą dobrobyt i szczęście. Ptaki te są również symbolem płodności - według potocznych przekonań, przynoszą one dzieci. Powracające z ciepłych krajów bociany są także jednym ze zwiastunów wiosny - to znak, że już niebawem nastąpi ocieplenie.

Czytaj także: Pożar w wytwórni świec we Wrześni. Zapalił się zbiornik z parafiną. Zobacz zdjecia!

Powrót bociana czarnego do gniazda w Nadleśnictwie Bolewice

- Dzisiaj Skierka powróciła z greckiego zimowiska do Nadleśnictwa Bolewice. Po drodze minęła wszystkie znane sobie - w sumie osiem gniazd - i zapadła na jednym z ulubionych żerowisk pomiędzy jeziorami Miedzichowskiego Parku Krajobrazowego

- wyjaśniają BocianiMy - ekologiczni aktywiści, których link na swojej stronie udostępniło Nadleśnictwo Bolewice. Jak zdradzają w osiem dni pokonała ona aż 1520 km.

- Po drodze zatrzymała się tylko na jeden dzień w Rezerwacie Stawy Milickie, ale raczej tylko dlatego, że wczoraj był w Polsce zimny front i porywisty wiatr. Witamy w kraju!

- czytamy.

Bocian czarny w Polsce

Bocian czarny w przeciwieństwie do swojego białego kuzyna zamieszkuje lasy. Swoje oblicze skrywa przed nami wysoko w koronach drzew, gdzie zakłada gniazdo, do którego dostać się jest naprawdę nie lada wyczynem. Bocian czarny z zachowania to zupełnie innych ptak niż bocian biały. Ostatnimi czasy jego populacja wzrosła i możemy go spotkać w niemal każdym, większym kompleksie leśnym.

Ptaka tego można spotkać na całym obszarze Polski, zwłaszcza w czasie jesiennych wędrówek, głównie tam gdzie jest woda. Wiosną z kolei bociany trzymają się lasów podmokłych, aczkolwiek nie jest to warunkiem koniecznym, by para założyła gniazdo. Należących do jednej pary gniazd w zajmowanym przez nie terytorium istnieje kilka.

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

Obserwuj nas także na Google News

W Wielkopolsce nie da się nudzić. Co kilka tygodni w różnych częściach naszego regionu odbywają się wspaniałe festiwale, jarmarki, parady i pokazy. Zobacz kalendarz wydarzeń w Wielkopolsce w 2023 roku --->

Jarmarki, festiwale, pokazy i parady! Oto najciekawsze impre...

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski