Pierwszy czarny bocian w Polsce. Do gniazda w Nadleśnictwie Bolewice wróciła Skierka

Dominika Kapałka
Dominika Kapałka
Bocian czarny gwarowo jest nazywany hajstra. Mimo licznego występowania w Europie, ptaki są dość rozproszone. Żyją głównie w lasach.
Bocian czarny gwarowo jest nazywany hajstra. Mimo licznego występowania w Europie, ptaki są dość rozproszone. Żyją głównie w lasach. Archiwum BocianiMy/ D. Anderwald
Pierwszy bocian czarny już w Polsce. O tym fakcie poinformowało Nadleśnictwo Bolewice na swoim fanpage'u. "Skierka", bo tak ma na imię - pokonała dystans ponad 1,5 tys. kilometrów.

Ruszyły z Afryki w lutym, a pierwsze z nich już przyleciały do Polski

Powrót bocianów do Polski dla wielu osób stanowi oznakę nadchodzącej wiosny. Pierwsze okazy zaobserwowano już w lutym. Jak informują Lasy Państwowe, do gniazda powrócił już także pierwszy z niezwykle rzadkich, czarnych bocianów.

Bociany w polskiej kulturze zajmują szczególne miejsce. Dawniej wierzono, że przynoszą ze sobą dobrobyt i szczęście. Ptaki te są również symbolem płodności - według potocznych przekonań, przynoszą one dzieci. Powracające z ciepłych krajów bociany są także jednym ze zwiastunów wiosny - to znak, że już niebawem nastąpi ocieplenie.

Czytaj także: Pożar w wytwórni świec we Wrześni. Zapalił się zbiornik z parafiną. Zobacz zdjecia!

Powrót bociana czarnego do gniazda w Nadleśnictwie Bolewice

- Dzisiaj Skierka powróciła z greckiego zimowiska do Nadleśnictwa Bolewice. Po drodze minęła wszystkie znane sobie - w sumie osiem gniazd - i zapadła na jednym z ulubionych żerowisk pomiędzy jeziorami Miedzichowskiego Parku Krajobrazowego

- wyjaśniają BocianiMy - ekologiczni aktywiści, których link na swojej stronie udostępniło Nadleśnictwo Bolewice. Jak zdradzają w osiem dni pokonała ona aż 1520 km.

- Po drodze zatrzymała się tylko na jeden dzień w Rezerwacie Stawy Milickie, ale raczej tylko dlatego, że wczoraj był w Polsce zimny front i porywisty wiatr. Witamy w kraju!

- czytamy.

Bocian czarny w Polsce

Bocian czarny w przeciwieństwie do swojego białego kuzyna zamieszkuje lasy. Swoje oblicze skrywa przed nami wysoko w koronach drzew, gdzie zakłada gniazdo, do którego dostać się jest naprawdę nie lada wyczynem. Bocian czarny z zachowania to zupełnie innych ptak niż bocian biały. Ostatnimi czasy jego populacja wzrosła i możemy go spotkać w niemal każdym, większym kompleksie leśnym.

Ptaka tego można spotkać na całym obszarze Polski, zwłaszcza w czasie jesiennych wędrówek, głównie tam gdzie jest woda. Wiosną z kolei bociany trzymają się lasów podmokłych, aczkolwiek nie jest to warunkiem koniecznym, by para założyła gniazdo. Należących do jednej pary gniazd w zajmowanym przez nie terytorium istnieje kilka.

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

Obserwuj nas także na Google News

W Wielkopolsce nie da się nudzić. Co kilka tygodni w różnych częściach naszego regionu odbywają się wspaniałe festiwale, jarmarki, parady i pokazy. Zobacz, czego nie można przegapić --->

Jarmarki, festiwale, pokazy i parady! Oto najciekawsze impre...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski
Dodaj ogłoszenie