Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Piła: Porozumienie w sprawie 25. festiwalu folklorystycznego "Bukowińskie spotkania" podpisane

RED
Porozumienie dotyczące organizacji 25. edycji festiwalu folklorystycznego "Bukowińskie spotkania" podpisano w sobotę w Pile (wielkopolskie) -

Celem organizacji festiwalu jest popularyzacja bukowińskiego folkloru i ukazanie bogactwa bukowińskiej kultury ludowej w jej wielonarodowym wymiarze. Festiwal ma integrować wszystkie narodowości zamieszkujące region Bukowiny obecnie i w przeszłości.

Wśród państw, które podpisały porozumienie znalazła się Polska, Ukraina, Słowacja, Mołdawia, Węgry i Rumunia. Co roku porozumienie podpisywane jest w innym miejscu - w tym roku po raz pierwszy w Pile.

- Podpisanie porozumienia jest deklaracją dotyczącą przygotowania festiwalu. Niezwykłość i unikatowość +Bukowińskich spotkań+ polega na organizacji festiwalu od 25 lat w niezmienionej formie, która polega na występowaniu zespołów w państwach, które organizują festiwal w terminie od czerwca do sierpnia - powiedział dyrektor Regionalnego Centrum Kultury w Pile Stanisław Dąbek. Dąbek.

Jak zaznaczył, nie jest znany szczegółowy plan festiwalu, ponieważ w styczniu rozpoczynają się przygotowania do jego organizacji.

- Będziemy rozmawiali o formule oraz kształcie festiwalu, ale nasze doświadczenie podpowiada nam, że wypracowana wcześniej forma organizacyjna jest sprawdzona i nie ma potrzeby jej zmieniania - zaznaczył dyrektor RCK w Pile.

Znany jest już termin polskiej edycji festiwalu, która odbędzie się w dniach 18-22 czerwca w Pile i Jastrowiu

- Mamy pewien zarys dotyczący +Bukowińskich spotkań+, ale nadal będziemy myśleć o formule. Zastanawiamy się czy poza częścią taneczną i folklorystyczną nie przygotować również kulinarnej, ale trwają jest rozmowy na ten temat - podkreślił Dąbek.

Bukowina, położona obecnie na ukraińsko-rumuńskim pograniczu, na przestrzeni wieków była "małą ojczyzną" Żydów, Niemców, Polaków, Węgrów, Rosjan, Ormian i Romów. Jako jednostka polityczna funkcjonowała od 1775 r. do 1918 r. w ramach Austro-Węgier. W okresie międzywojennym wchodziła w skład Rumunii. Obecnie północna część tego terytorium znajduje się w granicach Ukrainy z centrum w Czerniowcach, a południowa - w Rumunii z centrum w Suczawie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski