Piłka nożna: Pierwsze sparingi wielkopolskich zespołów na boisku i w hali

Do rozpoczęcia rundy wiosennej w piłkarskich ligach pozostało jeszcze kilka tygodni, ale przygotowania wielkopolskich zespołów w pełnym toku. Za nami już pierwsze spotkania sparingowe.

Od zwycięstwa rozpoczęli rok 2013 piłkarze pierwszoligowej Warty Poznań. Podopieczni Waldemara Przysiudy,który po raz ostatni prowadził drużynę, pokonali w Wągrowcu miejscową trzecioligową Nielbę 2:0 (1:0,1:0) po bramkach Dariusza Michalaka (25) oraz Gracjana Koniecznego (60).Grano trzy tercje po 30 minut. W zespole zielonych grali juniorzy oraz zawodnicy testowani..

Pierwszy sparing mają za sobą także piłkarze Tura Turek, którzy przegrali z Widzewem Łódź 1:2 (1:0). Mecz rozegrano na dobrze przygotowanej sztucznej nawierzchni boiska Szkoły Mistrzostwa Sportowego w Łodzi. Turkowianie byli bardzo bliscy uzyskania w konfrontacji z przedstawicielem T-Mobile Ekstraklasy korzystniejszego rezultatu. Prowadzenie dla Tura już w drugiej minucie uzyskał Łukasz Staroń i podopieczni Piotra Zajączkowskiego przez ponad godzinę prowadzili. Wyrównał Mehdi Ben Dhifallah (68), a decydującą bramkę strzelił dla Widzewa Sebastian Dudek (87).

Arbiter pokazał w tym meczu dwie czerwone kartki zawodnikom Tura. W trzeciej minucie za faul ukarany został Konrad Szubert, a tuż przed końcem za dyskusję z sędzią Dariusz Dolewka. Z uwagi na towarzyski charakter spotkania, za każdym razem rywale godzili się, by zespół z Turku uzupełnił skład.

We Wrześni odbył się halowy turniej o puchar burmistrza Wrześni. W imprezie udział wzięło sześć zespołów: Victoria Września, Calisia Kalisz i Mieszko Gniezno, które trafiły do grupy A oraz Victoria II Września, Polonia Środa Wlkp. i Pogoń Mogilno, które w pierwszej fazie imprezy grały w grupie B. Po główne trofeum sięgnęli podopieczni Czesława Owczarka, piłkarze Polonii Środa Wielkopolska, którzy nie stracili w imprezie ani jednego punktu. W grupie poloniści pokonali Victorię II Września 2:1 oraz Pogoń Mogilno 3:2, w półfinale rozgromili Calisię 5:1, a w finale zwyciężyli Victorię I Września 3:2. Trzecie miejsce zajęła Victoria II po wygranej z Calisią 2:1, a piąte Pogoń Mogilno, która w meczu o tę lokatę pokonała po rzutach karnych Pogoń Mogilno.
To bardzo udany weekend dla piłkarzy Polonii, bowiem dzień wcześniej drugi zespół średzkiego klubu zwyciężył w turnieju Sklejka Cup w Miłosławiu.

W hali grano również w Kłodawie, gdzie sześć zespołów rywalizowało w tradycyjnym IV Turnieju Piłki Halowej im. Wiktora Frątczaka. Ostateczna kolejność ukształtowała się następująco: 1. Górnik Wierzbinek, 2. Górnik Kłodawa, 3. GKS Sompolno, 4. Przyjaciele Wiktora, 5. GKS Osiek Wielki, 6. Błękitni Mąkolno. W finale Górnik Wierzbinek pokonał Górnika Kłodawa 4:3.

W sobotę dokończono Walne Zgromadzenie Polonii 1912 Leszno. Podczas zebrania wybrano zarząd, ale także ogłoszono, że nowym trenerem piłkarzy III-ligowej drużyny będzie Jerzy Radojewski. Nowego prezesa, którym został Tadeusz Pauli (zastąpił Zdzisława Burzca) wybrano jeszcze przed świętami.

Nowego trenera mieć będzie również prowadzący po rundzie jesiennej w grupie południowej czwartej ligi zespół SKP Słupca. Zarząd klubu postanowił nie przedłużyć umowy z Damianem Augustyniakiem. Nowym szkoleniowcem będzie wspomniany wcześniej Waldemar Przysiuda, który prowadził Wartę Poznań.