Piłka ręczna: Duńczycy ostatnią nadzieją Polaków

Niestety, nie sprawdziły się polskie oczekiwania wobec piłkarzy ręcznych Chorwacji. W półfinale mistrzostw Europy Chorwaci przegrali bowiem z gospodarzami imprezy Serbami 22:26 (14:13) i nie pomogli biało-czerwonym. Polacy liczyli na to, że po wygranej Chorwacji, znajdą się już w jednym z turniejów kwalifikacyjnych do igrzysk olimpijskich.

Ostatnią nadzieją podopiecznych trenera Bogdana Wenty pozostają teraz Duńczycy, którzy w finale mistrzostw Europy zmierzą się z Serbami. W niedzielnym finale w belgradzkiej hali gospodarze będą mieli za sobą 20 tysięcy kibiców. Jeśli Serbia zdobędzie tytuł, wtedy Polacy definitywnie stracą szansę na olimpijskie kwalifikacje i na pewno zabraknie ich w Londynie.

Bałkański bój Serbów z Chorwatami był nadzwyczaj twardy. W pierwszej części spotkania nieco lepsze wrażenie sprawiali Chorwaci, którzy po trzydziestu minutach wygrywali 14:13. O losach pojedynku zadecydowało pierwszych dziesięć minut drugiej odsłony, kiedy Serbowie wyszli na prowadzenie 19:16. Potem już Chorwaci nie potrafili się "podnieść z kolan", tym bardziej że zupełnie przestali bronić ich obaj bramkarze. Natomiast w ataku ekipa Chorwacji nie miała pomysłu na rozmontowanie twardej obrony gospodarzy. Drużyna Serbii niesiona dopingiem fanatycznych kibiców złamała opór rywali i wygrała 26:22, co oznaczało awans do finału europejskiego czempionatu.

Pierwszy półfinał srebrnych (Duńczyków) i brązowych (Hiszpanów) medalistów ubiegłorocznych mistrzostw świata był wyrównany. Ale jak na stawkę meczu obie drużyny popełniały zbyt wiele błędów, szczególnie w ataku. Trzy minuty przed końcem pierwszej połowy był remis 10:10, ale w ostatnim fragmencie Duńczycy zdobyli dwa gole. Po przerwie ekipa Danii uzyskała wyraźna przewagę i prowadziła 17:12. Hiszpanie zabrali się do odrabiania strat i doprowadzili do remisu 19:19 w 49. minucie. Potem nastąpił decydujący fragment spotkania, w którym Dania wykorzystała kontrataki i wygrywała 22:19. Sporo sił Hiszpanów kosztowała walka o remis 23:23, bo w końcówce ich rywale przechylili szalę zwycięstwa (25:24) na swoją korzyść.

W meczu o piąte miejsce ME, Macedonia pokonała Słowenię 28:27 (16:12). Jeśli tytuł wywalczy Dania, wtedy Macedonia obok Serbii zagra w kwalifikacjach olimpijskich, podobnie jak Polacy. Jeśli mistrzem Europy zostaną Serbowie, to w kwalifikacjach miejsce Polski zajmie Słowenia.