Piłkarze ręczni Nielby Wągrowiec blisko gry w barażach o ekstraligę, ale nie wiadomo z kim zagrają

W derbach Wielkopolski w pierwszej lidze piłki ręcznej mężczyzn Nielba Wągrowiec pokonała w Lesznie Real Astromal 36:27 i na cztery kolejki przed końcem rozgrywek do dwóch punktów zmniejszyła stratę do prowadzącego w grupie A Wybrzeża Gdańsk, które poniosło pierwszą porażkę w sezonie przegrywając 25:26 wyjazdowe spotkanie z trzecią w tabeli drużyną Polskiego Cukru Pomezanii Malbork.

Mecz w Lesznie był bardzo emocjonującym widowiskiem. Gospodarze przez większą część spotkania nie ustępowali kandydatowi do awansu. Gracze z Wągrowca w pierwszej połowie przegrywali już nawet różnicą sześciu bramek, a do wyrównania doprowadzili dopiero w 43. minucie. Ostatnie 20 minut było jednak popisem podopiecznych Zbigniewa Markuszewskiego, którzy wykorzystując zmęczenie leszczynian wynikające między innymi z kłopotów kadrowych i wąskiego składu, zdecydowanie przechylili szalę zwycięstwa na swoją korzyść.

Nielba jest już bardzo blisko co najmniej drugiego miejsca na koniec rozgrywek i walki w barażach o awans do krajowej elity. Jak będą przebiegały baraże dowiemy się najprawdopodobniej w tym tygodniu. Rzecz w tym, że kluby PGNiG Superligi postulują jej zwiększenie do 14 drużyn już od sezonu 2014/15. Jeśli Zarząd ZPRP wyrazi zgodę, podobnie jak uczynił to już odnośnie powiększenia PGNiG Superligi kobiet do 12 zespołów, wicemistrzom pierwszej ligi przyjdzie rywalizować zapewne z zespołami, które bez reorganizacji zostałyby bezpośrednio zdegradowane.

Wolsztyniak Wolsztyn, który na wyjeździe zwyciężył sąsiada w tabeli Meble Wójcik Elbląg 36:29, umocnił się na piątej pozycji. Podopieczni grającego trenera Marcina Pietruszki wygraną zapewnili sobie w drugiej odsłonie. W bramce Wolsztyniaka bardzo dobrze spisywał się Tomasz Piskorski, który kilka razy wygrywał pojedynki sam na sam z zawodnikami z Elbląga. To między innymi dzięki jego świetnej postawie w 49. minucie Wolsztyniak wypracował sobie siedmiobramkową przewagę.

W 22. kolejce nie powiodło się drużynom z Poznania. Grunwald przegrał 22:23 bardzo ważny wyjazdowy mecz z Kar-Do Spójnią Gdynia, natomiast MKS Poznań przed własną widownią uległ 30:31 Warmii Traveland Olsztyn. Wojskowych porażka mogła kosztować ponowne znalezienie się w strefie spadkowej. Nie stało się tak, ponieważ zamykający tabelę KU AZS UKW Bydgoszcz pokonał walczący o bezpieczną lokatę AZS UW Warszawa.

W grupie B niezwykle istotne punkty zdobyła Ostrovia, która pokonała w Lublinie AZS UMCS 32:26, przesądzając definitywnie o degradacji lublinian, sami zaś robiąc bardzo znaczący krok na drodze do przedłużenia pierwszoligowego bytu. Nie popisał się natomiast MKS Kalisz, niespodziewanie przegrywając przed własną widownią ze znacznie niżej notowanym ŚKPR Świdnica 23:26.

W pierwszej lidze kobiet Sparta Oborniki wysoko wygrała na wyjeździe z Torem Dobrzeń Wielki 35:22, natomiast Polonia Kępno, przed własną widownią, po ciekawym, zaciętym meczu pokonała broniącą się przed spadkiem Słupię Słupsk 30:27, chociaż do przerwy przegrywała dwoma bramkami.

Real Astromal Leszno – Nielba Wągrowiec 27:36 (19:17). Najwięcej bramek dla Realu Astromal: Przekwas 6, Łuczak 6, Misiaczyk 5, H. Szkudelski 5, dla Nielby: Białaszek 9, Krawczyk 6, Świerad 5, Tórz 5, Oliferchuk 4.

Meble Wójcik Elbląg – Wolsztyniak Wolsztyn 29:36 (17:17). Najwięcej bramek dla Wolsztyniaka: Pietruszka 7, Raczkowiak 7, Wajs 7, H. Kaczmarek 5.

MKS Poznań – Warmia Traveland Olsztyn 30:31 (13:19). Najwięcej bramek dla MKS Poznań: Bartłomiejczyk 6. Komisarek 5, Przedpełski 4.

Kar-Do Spójnia Gdynia – Grunwald Poznań 23:22 (14:11). Najwięcej bramek dla Grunwaldu: Staniek 10, Martyński 4, Koligat 3, Fogler 2.

MKS Kalisz – ŚKPR Świdnica 23:26 (11:11). Najwięcej bramek dla MKS Kalisz: Kuśmierczyk 6, Adamski 4, Krzywda 4, Bożek 3.

AZS UMCS Lublin – Ostrovia Ostrów Wielkopolski 26:32 (14:16). Najwięcej bramek dla Ostrovii: Galewski 10, Jedwabny 7, P. Dutkiewicz 6, Bielec 6.

Polonia Kępno – Słupia Słupsk 30:27 (14:16). Najwięcej bramek dla Polonii: Łukasik 11, Rykaczewska 6, Wynnyk 5, Fijałkowska 4.

Tor Dobrzeń Wielki – Sparta Oborniki 22:35 (10:13). Najwięcej bramek dla Sparty: Gładecka 12, Nowak 10, Cieśla 6, Filoda 4, Walkowiak 3.