MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Płacisz przez internet? Uważaj, możesz trafić na fałszywą stronę bankowości mobilnej, nawet o tym nie wiedząc i stracić pieniądze

Anita Persona
Anita Persona
Logując się do swojego banku sprawdź, czy to nie fałszywa strona.
Logując się do swojego banku sprawdź, czy to nie fałszywa strona. Emile Perron/Unsplash
Uwaga na fałszywe serwisy internetowe bankowości mobilnej, nawet jeśli wszystko wydaje się w porządku. W sieci pojawiło się wiele fałszywych domen podszywających się pod prawdziwe strony banków. Sprawdź listę kilku z nich i dowiedź się, jak rozpoznać oszustwo.

Spis treści

Zagrożenia w sieci i cyberprzestępcy

Niestety cyberprzestępcy, wraz z postępem technologicznym i wzrostem możliwości, stają się coraz bardziej kreatywni. Dopiero co pisaliśmy o dziwnych wiadomościach SMS od InPost, a teraz ostrzegamy przed kolejnym zagrożeniem.

W tym przypadku sprawa dotyczy bankowości mobilnej, z której oczywiście wszyscy korzystamy na co dzień. Mamy tu na myśli zdalny dostęp do konta za pośrednictwem serwisu internetowego naszego banku. Gdzie jednak to zagrożenie? Otóż w sieci coraz liczniej pojawiają się fałszywe internetowe strony banków, podszywające się pod prawdziwe.

Fałszywe strony bankowości w sieci – na to uważaj

Co istotne, wchodząc na taką stronę, jest ona najczęściej niemal nie do odróżnienia od prawdziwej. Dotyczy to szaty graficznej, rozmieszczenia pól, a nawet weryfikacji bezpieczeństwa logowania, np. poprzez dodatkowo wybrany obrazek itp. Jak więc nie dać się nabrać na fałszywy serwis internetowy banku?

Właściwie jest na to jedna, ale za to bardzo skuteczna metoda, a mianowicie sprawdzanie adresu strony. Tak, pozornie prozaiczna rzecz, jak adres strony internetowej znajdujący się na górnym pasku strony i zaczynający się od https, jest najlepszym wyznacznikiem wiarygodności danej strony.

Oszuści nie mogą skopiować prawdziwego adresu, dlatego starają się upodobnić swój do autentycznych, tworząc różne, pozornie wiarygodne wariacje. Listę kilku takich podała m.in. grupa CSIRT KNF zajmująca się cyberbezpieczeństwem w poście znajdującym się poniżej.

Co się jednak stanie, gdy złudzeni wyglądem serwisu postanowimy się w nim zalogować w miejscu do tego wyznaczonym, myśląc, że logujemy się do banku? To akurat dosyć oczywiste, gdyż wypełniając formularz logowania, wpisane w nim przez nas dane automatycznie zostaną udostępnione przestępcom. Ci natomiast tym samym posiądą narzędzia dające im dostęp do naszego konta bankowego, a dane mogą potem wykorzystać też w innym celu, np. do kampanii phishingowej i innych oszustw.

Dodatkowym zabezpieczeniem w przypadku fałszywych stron banków w sieci jest przy tym weryfikacja dwuetapowa, coraz bardziej niezbędna dla naszego bezpieczeństwa w dzisiejszym świecie. Nawet bowiem udzielając przestępcom dane logowania do konta, nie dostaną oni do niego dostępu, jeśli nie będą w posiadaniu naszego telefonu. Warto więc pamiętać, aby wszędzie, gdzie to możliwe, korzystać z tej opcji.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Koniec sprawy Assange'a. Ugoda z USA zapewnia mu wolność

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Płacisz przez internet? Uważaj, możesz trafić na fałszywą stronę bankowości mobilnej, nawet o tym nie wiedząc i stracić pieniądze - GRA.PL

Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski