Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Płatna przerwa w pracy wyniesie nawet 5 godzin. Będą zmiany w Kodeksie pracy od początku 2023 roku

Bartłomiej Ciepielewski
Bartłomiej Ciepielewski
Po wprowadzeniu zmian w Kodeksie pracy, rodzice maksymalnie 8-letniego dziecka, będą mieli prawo do odebrania codziennie kilkugodzinnej przerwy w pracy
Po wprowadzeniu zmian w Kodeksie pracy, rodzice maksymalnie 8-letniego dziecka, będą mieli prawo do odebrania codziennie kilkugodzinnej przerwy w pracy Szymon Starnawski /Polska Press
Nowelizacja Kodeksu pracy, nad którą pracują parlamentarzyści, przewiduje, że pracownicy zajmujący się wychowywaniem dziecka do 8. roku życia będą mogli ubiegać się o elastyczny czas pracy, wynoszący nawet do 5 godzin. Okazuje się, że kosztami tego rozwiązania zostaną obciążeni pracodawcy.

Celem nowelizacji Kodeksu pracy jest dostosowanie prawa krajowego do dwóch dyrektyw Unii Europejskiej, określających organizację czasu pracy wśród rodziców, wychowujących dzieci. Zmiany mają wejść w życie w styczniu 2023 roku.

Elastyczny czas pracy dla rodzica

Zgodnie z projektem, pracownicy wychowujący dziecko, które nie ukończyło jeszcze 8. roku życia, będą mogli ubiegać się o przerywany czas pracy, sięgający nawet pięciu godzin dziennie. Skorzystanie z tej możliwości nie będzie trudne - wystarczy złożyć do pracodawcy podanie w okresie co najmniej 21 dni przed przejściem na elastyczną organizację pracy, a następnie poczekać kilka dni na werdykt.

Pracodawca będzie mógł odmówić pracownikowi skorzystania z elastycznej organizacji pracy z powodu organizacji pracy lub rodzaju wykonywanej pracy przez pracownika. W razie odmowy swoje stanowisko będzie musiał uzasadnić. Pracodawca nie będzie mógł wypowiedzieć lub rozwiązać stosunku pracy z pracownikiem korzystającym z elastycznej pracy. Będzie natomiast możliwe rozwiązanie umowy z przyczyny uzasadniającej zwolnienie dyscyplinarne, tj. z winy pracownika - czytamy na stronie Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.

Zgodnie z projektem nowelizacji, pracodawca będzie płacił pracownikowi połowę wynagrodzenia zasadniczego (bez dodatków) za wolne godziny. Oznacza to, że rodzice, dzięki przerwom na opiekę zarobią więcej, niż gdyby nie wstrzymywali obowiązków służbowych.

Nowe przepisy mogą być szansą na pogodzenie kariery z wychowywaniem dzieci, lecz budzą poważne wątpliwości wśród przedsiębiorców oraz prawników. Rozwiązania te wiążą się z wyższymi kosztami zatrudnienia oraz utrudnieniami z układaniem grafiku. Co więcej, odrzucenie wniosku nie będzie należało do prostych, a pracodawcy, którzy naruszą zasady określone w kodeksie, mogą zostać ukarani finansowo.

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Płatna przerwa w pracy wyniesie nawet 5 godzin. Będą zmiany w Kodeksie pracy od początku 2023 roku - Strefa Biznesu

Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski