MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Po tragedii w Koszalinie trwają kontrole we wszystkich escape roomach w kraju. W Wielkopolsce strażacy sprawdzili już pierwsze pokoje

MW
Po piątkowej tragedii w Koszalinie, kiedy w pożarze escape roomu zginęło pięć dziewczynek - w całym kraju zlecono strażakom i policjantom kontrole wszystkich tego typu pomieszczeń w Polsce.
Po piątkowej tragedii w Koszalinie, kiedy w pożarze escape roomu zginęło pięć dziewczynek - w całym kraju zlecono strażakom i policjantom kontrole wszystkich tego typu pomieszczeń w Polsce. Archiwum
Po piątkowej tragedii w Koszalinie, kiedy w pożarze escape roomu zginęło pięć dziewczynek - w całym kraju zlecono strażakom i policjantom sprawdzenie wszystkich tego typu pomieszczeń. W Wielkopolsce przez weekend odbywają się pierwsze kontrole. W poniedziałek będzie wiadomo więcej o ich wynikach.

W piątek, 5 stycznia, w jednym z koszalińskich escape roomów wybuchł pożar. W wyniku zatrucia gazem zginęło pięć gimnazjalistek w wieku 15-lat. Nie mogły one opuścić pomieszczenia, nie udało się ich wypuścić także pracownikowi tego miejsca. Mężczyzna jest szóstym poszkodowanym, który z poparzeniami został przetransportowany do specjalistycznego szpitala w Gryficach i wprowadzony w stan śpiączki farmakologicznej.

Czytaj też: Pożar w escapie roomie w Koszalinie. Nie żyje pięć osób, zginęły nastolatki

Po tej tragedii Joachim Brudziński, minister spraw wewnętrznych i administracji zapowiedział kontrole we wszystkich escape roomach w Polsce. Zajmują się nimi strażacy i policjanci. Jak wygląda sytuacja w Wielkopolsce?

- Policja ustaliła wstępną listę wszystkich tego typu przedsiębiorstw. W województwie jest ich około 60, najwięcej w samym Poznaniu, bo 40. Docieramy do właścicieli i staramy się jak najszybciej skontrolować, bądź umówić na kontrolę w escape roomie - tłumaczy mł. bryg. Sławomir Brandt, rzecznik prasowy wielkopolskiej straży pożarnej.

Zaznacza, że pierwsze kontrole odbyły się już w sobotę. Kolejne zaplanowano na niedzielę. Więcej o ich wynikach powinno być wiadomo w poniedziałek.

- Zwracamy uwagę na to czy nie ma elementów zagrażających życiu lub zdrowiu ludzi. Szczególną kontrolę przeprowadzamy pod kątem stanu instalacji, a także dróg ewakuacyjnych i ich oznakowania - wymienia Brandt.

Sprawdź: ZTM Poznań będzie miało nowego szefa. Obejmie stanowisko w pierwszych tygodniach stycznia

Jednocześnie strażacy wystosowują dwa apele. Pierwszy jest do korzystających z escape roomów. - Radzimy odłożyć wizyty w tego typu miejscach, dopóki nie zakończymy kontroli. Drugi apel jest do właścicieli: prosimy o zgłaszanie się do najbliższej jednostki straży pożarnej, żeby umówić kontrolę - mówi Brandt. Strażacy są w stanie gotowości i starają się jak najszybciej sprawdzić, jak największą liczbę escape roomów.

To jak długo potrwają kontrole, zależy w dużej mierze od postawy właścicieli. Jeżeli będą otwarci i jak najszybciej udostępnią swoje escape roomy - kontrole skończą się bardzo szybko. Bo sprawdzeniu wszystkich obiektów strażacy mają przygotować listę zaleceń dla korzystających z tego typu rozrywki i właścicieli.

Escape roomy to tzw. pokoje zagadek. Z roku na rok są w Polsce coraz popularniejszą rozrywką. Grupa wchodzi do pokoju i jest zamykana przez obsługę. W środku należy rozwiązać szereg zagadek, żeby móc opuścić pomieszczenie. Zwykle ma się na to godzinę. Jeżeli nie uda się w tym czasie - drzwi otwiera obsługa.

Zobacz:

Rekonstrukcja historyczna "Zdobycie Ławicy" zwieńczyła piknik obok starego terminala poznańskiego lotniska przy ul. Bukowskiej. Nie zabrakło też oficjalnych uroczystości przy pomniku Zdobywców Ławicy.

Tak jak sto lat temu - lotnisko Ławica zostało zdobyte! Odby...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski