MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Podatki: mniej dla fiskusa. Ulga meldunkowa. Jaki rodzaj spółki korzystny?

Milena Kochanowska
dr Paweł Małecki
dr Paweł Małecki
Jak umniejszyć daninę dla fiskusa doradza dr Paweł Małecki z Wielkopolskiego Oddziału Krajowej Izby Doradców Podatkowych. To warto wiedzieć!

W 2007 roku odziedziczyłem w spadku dom z działką. W tym roku chciałbym te nieruchomość sprzedać. Czy mogę skorzystać z ulgi podatkowej?

dr Paweł Małecki: W przypadku nieruchomości nabytej w 2007 lub w 2008 roku, podatnik może skorzystać z tak zwanej ulgi meldunkowej. Fiskus niedawno zmienił zdanie i stwierdził, ze ulga podatkowa dotyczy nie tylko sprzedawanego budynku, ale całej nieruchomości, a wiec również gruntu. Jeśli był pan zameldowany przez minimum 12 miesięcy w minionych latach w odziedziczonym domu, całą nieruchomość może pan teraz sprzedać bez płacenia podatku.

Czy mogę skorzystać z obecnej interpretacji ulgi meldunkowej, jeśli nieruchomość sprzedałem w 2010 roku? Ulga meldunkowa mi się należała, ale musiałem zapłacić podatek od sprzedaży działki.
dr Paweł Małecki: Tak. Przepisy nie zmieniły się, lecz zmieniła się jedynie ich interpretacja. Może pan zrobić korektę zeznania za 2010 rok, a fiskus zwróci nadpłacony podatek w ciągu 60 dni od złożenia PIT-u.

Prowadzę działalność gospodarczą w formie spółki jawnej. Firma uzyskuje dochody, ale całość zysków przeznaczamy na jej rozwój. Musimy jednak płacić podatki od dochodów. Czy można tego uniknąć?

dr Paweł Małecki: Wystarczy, jeśli zmienicie państwo formę prowadzenia działalności na spółkę komandytowo-akcyjną, w której dotychczasowi wspólnicy zostaną akcjonariuszami tej spółki. Od maja tego roku przepisy dotyczące spółki komandytowo-akcyjnej nie uległy co prawda zmianie, ale zmieniła się ich interpretacja przez ministerstwo finansów. Akcjonariusz tego rodzaju spółki niewypłacający zysku, nie płaci podatku.


Założyłem firmę jako osoba fizyczna. Samochód kupiony sześć lat temu zamierzam wykorzystywać w działalności gospodarczej. W jaki sposób najkorzystniej rozliczać koszty używania auta?

dr Paweł Małecki: Najlepiej wprowadzić ten samochód do majątku firmy jako środek trwały, na podstawie oświadczenia i dokonywać od tego pojazdu odpisów amortyzacyjnych. W oświadczeniu wpisujemy wartość pojazdu i tu niespodzianka - jeśli mamy fakturę zakupu lub umowę nabycia sprzed sześciu lat, to według wartości tej umowy, mimo, że samochód po tym czasie jest znacznie mniej wart. Dzięki temu, będzie pan miał co miesiąc większe koszty i znacznie niższy podatek.


Mam nowy środek trwały, ale nie jest on amortyzowany ponieważ wybrałem ryczałtową formę opodatkowania. Za dwa lata zamierzam zmienić zasady opodatkowania na ogólne - według skali podatkowej. Jak wtedy środek trwały będzie amortyzowany?

dr Paweł Małecki: Amortyzację realizujemy metodą liniową uwzględniając okres gdy byliśmy na ryczałcie. Możemy jednak amortyzację według stawek z tabeli zawartej w ustawie podatkowej obniżyć do zera. Od momentu przejścia na zasady ogólne podwyższamy stawkę amortyzacji do wysokości maksymalnej z tabeli. Zmiany dokonujemy z początkiem roku podatkowego. Wtedy praktycznie cała wartość środka trwałego zostanie rozliczona w kosztach podatkowych.


Uruchamiam firmę w swoim mieszkaniu. Muszę jednak ponieść znaczne nakłady na jego modernizację. Czy mogę je od razu rozliczyć w kosztach podatkowych obniżając dochód?

dr Paweł Małecki: Tylko wtedy, gdy wybrana zostanie mało popularna ryczałtowa forma amortyzowania lokalu, czyli amortyzacja według stawki 1,5 proc. od wartości wyliczonej jako iloczyn kwoty 988 zł i liczby metrów kwadratowych lokalu. Wtedy nawet ulepszenia lub adaptacje stanowią koszt uzyskania przychodu w dniu poniesienia wydatku.


Założyłam jednoosobową firmę i będę rozliczała podatek VAT. Mam fakturę sprzed trzech miesięcy na moje nazwisko, na zakup komputera i drukarki. Czy mogę odliczyć VAT z tej faktury, jeśli zakup miał miejsce dwa miesiące przed rejestracją firmy?

dr Paweł Małecki: Rejestracja jest czynnością techniczną i nie ogranicza prawa do odliczenia VAT-u. Podatnik ma prawo do rozliczenia tego podatku w co najmniej trzech kolejnych miesiącach. Zatem w pierwszej sporządzanej deklaracji można taką fakturę rozliczyć i skorzystać w ten sposób z prawa do odliczenia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski